Leverkusen natiahol šnúru neporaziteľnosti, Xabi Alonso krotí vášne: Práca nie je hotová

Spokojný Xabi Alonso tlieska fanúšikomSpokojný Xabi Alonso tlieska fanúšikom Zdroj: SITA/Fabrizio Corradetti/LaPresse via AP

BRATISLAVA - Futbalisti Bayeru Leverkusen predĺžili svoju sériu bez prehry vo všetkých súťažiach už na 47 zápasov.

"Farmaceuti" zvíťazili v úvodnom stretnutí semifinále Európskej ligy na pôde AS Rím 2:0 a položili pevný základ na ceste za prvým postupom do finále v európskych pohároch od roku 2002. Otvorený je pred odvetou súboj medzi Olympique Marseille a Atalantou Bergamo (1:1).

Leverkusen pred dvojzápasom sľuboval Rimanom odplatu za minuloročné vyradenie v rovnakej fáze súťaže. Po 20 minútach hry však mohol zraziť sebavedomie Bayeru belgický útočník Romelu Lukaku, ktorý sa vrátil po zranení, no jeho zakončenie hlavou skončilo na brvne. Domáce mužstvo vyprodukovalo v 27. minúte dve chyby, ktoré viedli k otváraciemu gólu.

Svoju výškovú prevahu nezužitkoval brániaci Chris Smalling a prehral hlavičkový súboj s Aminom Adlim. Zdalo sa, že všetko dokázal zachrániť Rick Karsdorp, no ten nezvládol tlak napádajúceho Alejandra Grimalda a loptu prihral priamo na kopačku súpera.

Florian Wirtz sa raduje Galéria fotiek (11) Florian Wirtz oslavuje strelený gól Leverkusenu Zdroj: SITA/Fabrizio Corradetti/LaPresse via AP

Grimaldo sa ocitol v pokutovom území proti jedinému brániacemu hráčovi a na výber mal dve možnosti, z ktorých si vybral spätnú prihrávku na Wirtza a ten nemal problém prekonať Matěja Kovářa. Triumf nemeckého zástupcu ešte podčiarkol v 73. minúte výstavným presným zásahom zo strednej vzdialenosti Robert Andrich.

Pred nami je ešte jeden zápas

"Mali sme veľa šancí na to, aby sme dali aj tretí gól, ale aj súper mal dobrú príležitosť v závere znížiť manko. S výsledkom sme spokojní, stále je však pred nami jeden zápas," uviedol pre agentúru AFP hlavný tréner "farmaceutov" Xabi Alonso.

Leverkusen uštedril Rímu prvú domácu prehru v 14 vyraďovacích zápasoch Európskej ligy. Zároveň to bola len druhá prehra talianskeho tímu v 33 dueloch v európskych pohároch na Stadio Olimpico.

Zvýšiť šance Rimanov pred odvetou mohol v poslednej nadstavenej minúte striedajúci útočník Tammy Abraham, ale z troch metrov netrafil odkrytú bránu hostí.

"Hrali sme proti dobrému tímu. Ak proti nim zaostávate, je to veľmi ťažké. Už predtým sme dokázali v zápasoch skórovať na začiatku a dostať prevahu na našu stranu. Povedzme, že tentoraz to bolo trochu iné. V závere sme ešte mali neuveriteľnú šancu, ktorá by nám dala iný výhľad pred odvetou," povedal tréner domácich Daniele De Rossi.

Romelu Lukaku a Robert Galéria fotiek (11) Momentka zo súboja medzi AS Rím a Bayerom Leverkusen Zdroj: SITA/AP/Andrew Medichini

Ten dobre vie, že v Bay aréne čaká jeho tím náročná úloha na ceste za postupom do finále v írskom Dubline:  "Ideme s dvojgólovým mankom na štadión tímu, ktorý v tejto sezóne neprehral. Budeme musieť viac útočiť a podať podobný výkon ako v prvom polčase."

Leverkusen si zahral finále v európskych súťažiach naposledy v roku 2002, keď podľahol v Lige majstrov Realu Madrid. Zo zisku trofeje sa tešil suverén prebiehajúcej sezóny v roku 1988, keď vo finále Pohára UEFA zdolal Espaynol Barcelona.

Nemôžeme povedať, že práca je hotová

"Sme veľmi radi za výsledok 2:0, aj keď sme mali na viac. Nikdy však nemôžeme povedať, že práca je hotová," dodal Adli.

Na Stade Velodrome sa zrodila remíza 1:1, keď najskôr v 11. minúte poslal Atalantu do vedenia Gianluca Scamacca, na ktorého dokázal o deväť minút neskôr reagovať vyrovnávajúcim presným zásahom domáci Chancel Mbemba.

Futbalisti Leverkusenu oslavujú výhru Galéria fotiek (11) Hráči Leverkusenu oslavujú víťazstvo nad AS Rím Zdroj: SITA/Fabrizio Corradetti/LaPresse via AP

"Je to pre nás veľmi pozitívny výsledok, pretože Marseille bolo silné. Za celú sezónu doma prehrali iba raz a teraz sme zistili, prečo je to tak. Je výborné, že odchádzame bez prehry," uviedol Gian Piero Gasperini, tréner Atalanty.

Jeho náprotivok Jean-Louis Gasset sa vyjadril, že jeho tím mohol z úvodného stretnutia vyťažiť viac: "Nie som úplne spokojný, pretože sme mali dve alebo tri šance na to, aby sme dali gól na 2:1. Je to však iba ´polčasová´ remíza a my dáme do toho v Taliansku všetko."

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 11

Viac o téme: UEFA Xabi Alonso Európska liga AS Rím Chris Smalling Daniele De Rossi Bayer Leverkusen Romelu Lukaku Chancel Mbemba Rick Karsdorp Gianluca Scamacca