VIDEO A už sa pripútali do sedla: Ašpiranti na titul prevzali opraty svojich sérií

Radujúci sa Jayson TatumRadujúci sa Jayson Tatum Zdroj: SITA/AP/Sue Ogrocki

CLEVELAND/DALLAS - Basketbalisti Bostonu a Dallasu sa v konferenčnom semifinále zámorskej NBA ujali vedenia 2:1 na zápasy. Celtics zvíťazil na palubovke Clevelandu 106:93, Dallas doma zvládol súboj s Oklahomou City 105:101.

Tradične kvalitná reakcia Bostonu

Minulý zápas sa najlepšiemu tímu základnej časti Bostonu vôbec nepodaril a prehral o 24 bodov, v Clevelande ale znovu potvrdil rolu favorita. V stretnutí si hostia postupne vypracovali vedenie až o 23 bodov a výrazne k tomu prispeli opory. Jayson Tatum dal 33 bodov, Jaylen Brown 28.

"Nie je na tom nič komplikované. Hraj poriadne v obrane a zvyšok príde sám. Udržali sme ich pod sto bodmi a to je vždy základ k víťazstvu," povedal Brown. "Bol to pre nás dobrý test, že sme schopní na nepodarený výkon razantne odpovedať a hrať lepšie a tvrdšie," doplnil Tatum.

Clevelandu nepomohlo ani 33 bodov ostrostrelca Donovana Mitchella. "Treba oceniť súpera. Zvlášť do druhého polčasu na nás vleteli, hrali s veľkou intenzitou a my sme sa z toho nedostali," povedal Mitchell.

Doráňaného Dončiča bolí úplne všetko

Stretnutie Dallasu s Oklahomou City bolo veľmi vyrovnané. V poslednej štvrtine už si síce Mavericks udržovali tesné vedenie, ale Thunder bojovali až do konca. Dôležitý okamih prišiel dve minúty pred koncom, keď hostia získali loptu a mali šancu z protiútoku vyrovnať. Lenže Luka Dončič dobre prečítal ich snahu rýchlo poslať loptu dopredu a získal ju okamžite späť, sám z kontry zvýšil náskok na päť bodov a Dallas už si víťazstvo postrážil.

"Bolí ma úplne všetko," vyhlásil Dončič, ktorý bojuje s niekoľkými menšími zraneniami. "Ale je play-off a treba sa biť," dodal autor 22 bodov a 15 doskokov. Výrazne mu pomohli Kyrie Irving aj s 22 bodmi a najmä rovnako ako v druhom dueli série PJ Washington, ktorý nastrieľal 27 bodov.

Najlepším strelcom zápasu bol síce s 31 bodmi Shai Gilgeous-Alexander z Thunder, ale zo spoluhráčov sa k nemu priblížil najviac len Jalen Williams so 16 bodmi. "Washington im veľmi pomáha, musíme ho zastaviť, či chceme v tejto sérii uspieť," povedal Gilgeous-Alexander.