Máme rešpekt a dokážeme potrápiť každého: Slováci nepostúpili, ale celkovo sme dosiahli aj niečo iné

Na snímke zľava Jakub Prokop (Slovensko) a Kamil Syprzak (Poľsko)Na snímke zľava Jakub Prokop (Slovensko) a Kamil Syprzak (Poľsko) Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

BRATISLAVA - Trénera slovenských hádzanárov Fernanda Guricha teší, že jeho tím si v kvalifikácii na budúcoročné MS znova získal rešpekt na medzinárodnej scéne.

V nedeľnej odvete 2. kola 2. fázy kvalifikácie prehrali Slováci s Poľskom 25:33 a nenadviazali tak na štvrtkové víťazstvo 29:28 na palubovke súpera. Domáci boli blízko k prvej účasti na svetovom šampionáte od roku 2011.

Gurich prišiel na slovenskú lavičku v júli 2022 po neúspešnej kvalifikácii na MS 2023. Slováci vtedy hrali rovno postupový dvojzápas, keďže v úvodnom mali nastúpiť proti Rusku, ktoré bolo suspendované v dôsledku vojenskej invázie na územie Ukrajiny.

Konfrontáciu s Belgickom však ako favorit nezvládli a umožnili súperovi prvýkrát v histórii postúpiť na vrcholný šampionát. V uplynulej kvalifikácii prešli najprv cez Kosovo (33:23, 25:28 (v) a v ďalšom dvojzápase zdolali dvakrát Izrael (26:25, 26:24).

"Tento výsledok je úspech, ale celkovo sme dosiahli aj niečo iné. Pred rokom a pol som sa rozprával s mužstvom a náš cieľ bol znovu získať rešpekt od ostatných tímov. Stále nie sme špičkový tím, ani zďaleka. Máme však rešpekt a dokážeme potrápiť každého," uviedol Gurich po nedeľnom zápase.

Progres je viditeľný

Spokojnosť s celkovým výsledkom v kvalifikácii prejavil aj prezident Slovenského zväzu hádzanej Jaroslav Holeša. "Čo sa týka celej kvalifikácie, musím vysloviť spokojnosť. Mužstvo urobilo nejaký pokrok a dokázali sme vyhrať nad súperom najvyššej úrovne. Urobili sme progres a myslím si, že to na jeseň zúročíme v kvalifikácii na majstrovstvá Európy," zhodnotil Holeša.

Štyridsaťdvaročný Gurich trénoval predtým slovenskú reprezentáciu kadetov a na lavičke nahradil Petra Kukučku. Ten zaznamenal ako hráč na pozícii spojky 111 zápasov s 410 gólmi a bol na oboch MS v roku 2009 i 2011. Vymenovanie Guricha sa tak nestretlo so stopercentným prijatím.

"Nemali sme pochybnosti, vedeli sme, že tím potrebuje trénera, ktorí bude zabudovávať mladých hráčov. Mnohí z nich nastúpili na takýto dôležitý zápas prvýkrát a Poliaci majú hráčov, ktorí pravidelne hrávajú takéto náročné stretnutia či už na ME, MS alebo v LM. Progres je viditeľný, systém si sadá a mužstvo chápe, čo chceme hrať. Tam je spokojnosť," dodal Holeša.

Na snímke vľavo Marcel Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Herný prejav tímu bol v nedeľu o niečo slabší než v úvodnom stretnutí, Poliaci sa navyše presadzovali viac z krídel. Domácich potrápili aj vylúčenia či červená karta pre Šimona Macháča. V druhom polčase tak museli viac riskovať s vysunutou obranou, ktorá potom nestačila na poľských pivotov.

"Mohlo nás to psychologicky ovplyvniť a spôsobilo to veľa problémov v striedaní aj tempe hry. Nehovorím však, že sme si tie dve minúty nezaslúžili, nekritizujem rozhodcov. Kritizujem situáciu, ktorú sme mohli zvládnuť inak," povedal Gurich.

Nespokojný s vylúčeniami na slovenskej strane bol aj dvojgólový pivot Matúš Moravčík. "Bolo to niečo medzi dvojkou a červenou kartou. Záležalo to aj od rozhodcov, pískali celkom rýchle dvojky, na začiatku neboli žlté karty a hneď nás vylučovali. Poliaci využili každú šancu a my sme sa museli už len doťahovať," povedal Moravčík.

Kvalifikácia na majstrovstvá Európy sa začína 6. novembra zápasom na palubovke Maďarska. V 2. skupine sú aj Čierna Hora a Fínsko, pričom na záverečný turnaj priamo postupujú najlepšie dva tímy. Ďalší má šancu na základe postavenia v tabuľke tretích tímov. Slováci boli na ME naposledy v roku 2022 ako organizátor, predtým zaznamenali tri účasti v rokoch 2006, 2008 a 2012.

Viac o téme: Slovensko Poľsko Fernando Gurich
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy