Dostal covid, potom to šlo dole z kopca: Majster sveta z Česka ohlásil definitívny koniec

Bývalý český desaťbojár Jiří SýkoraBývalý český desaťbojár Jiří Sýkora Zdroj: Profimedia

PRAHA - Juniorský majster sveta v desaťboji z roku 2014 Jiří Sýkora v 29 rokoch ukončil viacbojársku kariéru. Informoval o tom na webe Český atletický zväz.

Pokračovanie vo všestrannej disciplíne Sýkorovi neumožnili opakované zdravotné problémy. Posledný desaťboj dokončil na majstrovstvách sveta 2022 v Eugene. Pri atletike chce Sýkora zostať, rád by sa občas ukázal vo vrhačských disciplínach.

Sýkora pretekal na olympijských hrách v Riu de Janeiro 2016 a Tokiu 2021 a pred jesennou prípravou túžil po štarte a životnom výsledku na OH v Paríži. Zdravie mu ale znova zhatilo plány.

"Do konca minulého roka to vyzeralo slušne, ale potom ma covid vyradil na pár týždňov z tréningu a ja som musel vynechať halovú sezónu. Od tej chvíle som sa už nedokázal dostať v príprave k časom z minulých rokov a začali ma sprevádzať aj ďalšie zdravotné problémy.

Aby toho nebolo málo, pred finálnym sústredením na Kanároch som si natrhol zadný stehenný sval a bolo jasné, že nebude reálne v sezóne zložiť kvalitný výkon, ktorý by ma na olympiádu kvalifikoval," uviedol dlhoročný popredný český desaťbojár s osobným rekordom 8122 bodov.

Na veľkej seniorskej akcii debutoval ako novopečený juniorský svetový šampión na ME 2014 v Zürichu, kde kvôli zraneniu nedokončil. Úspešný pre neho bol rok 2017, kedy skončil desiaty na HME v Belehrade a v lete vyhral európsky šampionát do 23 rokov. O dva roky neskôr obsadil deviatu priečku na HME v Glasgowe.

Na majstrovstvách sveta 2022 v Eugene skončil trinásty napriek zraneniu ruky zo skoku o žrdi. Potom ešte štartoval na ME v Mníchove, ale tam nezapísal žiadny platný pokus v guli a desaťboj nedokončil. Odvtedy na štarte žiadneho viacboja kvôli zdravotným problémom nebol.

Viac o téme: Jiří Sýkora
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy