VIDEO Duel číslo jeden nenechal nikoho na pochybách: Dallas a Minnesota predviedli pútavé divadlo

Radujúci sa Luka DončičRadujúci sa Luka Dončič Zdroj: SITA/AP/Abbie Parr

MINNESOTA - Finále Západnej konferencie NBA rozohrali lepšie basketbalisti Dallasu, na ihrisku Minnesoty aj vďaka 33 bodom Luku Dončiča či 30 bodom Kyrieho Irvinga vyhrali 108:105.

Vyrovnané stretnutie, v ktorom žiadny zo súperov neviedol dvojciferným rozdielom, rozhodol práve Dončič košom z odskoku cez obrancu 49 sekúnd pred koncom. Desať sekúnd pred sirénou Timberwolves znížili, na zvrat už ale nemali sily ani čas.

Zatiaľ čo Dončič nazbieral 19 bodov v druhom polčase a 15 v záverečnej štvrtine, Irving mal za prvú polovicu na konte už 24 bodov. "Držal nás v hre. Nebyť Kyrieho, prehrávali by sme pravdepodobne o dvadsať. Potom sme si vymenili role, musel som mu vo zvyšku zápasu trochu pomôcť," uviedol Dončič.

"Dôležité bolo, že sme nezačali panikáriť. Verili sme si, či sa darilo, alebo nie," pochvaľoval si tréner Mavericks Jason Kidd, ktorého celok ešte tri a pol minúty pred koncom strácal štyri body. Stretnutie však doviedol k víťazstvu a vôbec po prvýkrát pod Kiddom uspel v úvodnom stretnutí série play-off.

VIDEO Posledných päť minút zápasu v Minnesote

Wolves, ktorí odohrali stretnutie iba v osemčlennej rotácii, ťahal Jaden McDaniels s 24 bodmi, pričom minimálne 20 bodov nazbieral tretíkrát za sebou. Anthonyho Edwardsa udržala obrana hostí na 19 bodoch, 11 doskokoch a ôsmich asistenciách a Karl-Anthony Towns zostal na 16 bodoch, keď trafil len šesť z 20 striel.

Dallas celkovo strieľal s úspešnosťou cez 49 percent, naopak, Minnesota pod 43 percent, hoci trafila 18 trojok oproti šiestim hosťujúcim. Zahodila ale aj sedem šestiek z 18 a Dallas bol aj lepší na doskoku (48:40) a v bodoch spod koša (62:38). "Musíme byť lepší hlavne v tých rozhodujúcich okamihoch, keď sa rozhoduje o výsledku," uviedol tréner Chris Finch.

Po kľúčovom Dončičovom koši netrafil Towns dva trojkové pokusy, po útočnom doskoku ale Naz Reid znížil 10 sekúnd pred koncom na dvojbodový rozdiel. Potom Irving premenil obe šestky, na druhej polovici Mike Conley sekundu pred koncom len jednu z troch. K potenciálne vyrovnávajúcej trojke už neprišlo.

Séria pokračuje druhým stretnutím v piatok opäť v Minneapolise.