VIDEO Ak bol toto predkrm, menu si prosíme šesťkrát: Duel Dallasu s Edmontonom sa hral 81 minút

Stret Zacha Hymana s Jamiem BennomStret Zacha Hymana s Jamiem Bennom Zdroj: SITA/AP/Tony Gutierrez

DALLAS - Hokejisti Edmontonu úspešne vstúpili do semifinálovej série play-off zámorskej NHL.

"Veľký gól, mimoriadny," tešil sa McDavid po svojom treťom presnom zásahu vo vyraďovačke, v dueli pridal aj 20. asistenciu. Práve po zásahu kapitána Oilers hokejkou do tváre Matta Ducheneho mali domáci hneď na začiatku prvého predĺženia štvorminútovú presilovku, ale nevyužili ju.

"Trvalo to na trestnej lavici celú večnosť. Naozaj dlho. Nenávidel som každú jednu sekundu," vrátil sa McDavid ku jednému z kľúčových momentov nadstavenia. Napokon sa stal hrdinom Edmontonu, keď na začiatku druhého predĺženia tečoval strieľanú prihrávku Evana Boucharda za Jakea Oettingera.

Dallasu nepomohli ani dva góly Tylera Seguina, ktorý tak zmazal dvojgólové manko domácich a poslal zápas do extra času. Hostia zaznamenali v úvode druhej tretiny dva presné zásahy v priebehu 3:19 min. Najprv sa presadil nemecký útočník Leon Draisaitl, ktorý bodoval aj v trinástom zápase vo vyraďovacej časti a s 25 bodmi (9+16) je najproduktívnejší hráč play-off.

Na 2:0 zvýšil Zach Hyman, McDavid si pripísal asistenciu. Seguin však o chvíľu neskôr vykresal nádej pre Dallas a necelé štyri minúty pred koncom tretej tretine svojím druhým gólom v stretnutí vyrovnal. Okrem McDavida mal bilanciu 1+1 aj Hyman, ktorý je s 12 gólmi na čele tabuľky strelcov v nadstavbe.

Dallas prehral prvý zápas v uplynulých siedmich sériách play off, táto šnúra sa datuje už od roku 2022. "Dnes sme však mohli vyhrať. Naša hra mala veľa pozitív, na ktorých sa dá stavať," zdôraznil Seguin.

"Chceli sme vyhrať prvý zápas a ak by bolo všetko ideálne, chceli by sme vyhrať štyri zápasy za sebou. To sa už nestane, ale ideme ďalej. V takejto situácii sme už boli a sme najlepší tím v lige na ľade súperov. Preto nemám obavy a ak ešte dokážeme našu hru posunúť na vyšší level, tak víťazstvá prídu," myslí si Pete DeBoer, kouč Dallasu.

Tyler Seguin vyrovnáva na Galéria fotiek (15) Tyler Seguin strieľa gól Zdroj: SITA/AP/Tony Gutierrez

Brankár hostí Stuart Skinner zneškodnil 31 striel, Oettinger mal v drese Dallasu 35 úspešných zákrokov. Domáci nevyužili päť presiloviek, Edmonton mal k dispozícii jedinú. Oilers neinkasovali už v 20 početných nevýhodách za sebou a v play-off sú v oslabeniach na čele štatistík s úspešnosťou 92,5 percenta.

Druhý zápas série je na programe opäť na ľade Dallasu v noci zo soboty na nedeľu (2.00 SELČ). "Táto séria bude ešte veľmi tesná a my musíme vedieť rozhodnúť v náš prospech takéto vyrovnané zápasy, ako sa nám to podarilo dnes. Sme medzi štyrmi najlepšími, sem sa už dostanú iba skvelé tímy. Dallas má tiež výborné mužstvo, takže to bude veľmi náročné," zdôraznil McDavid.

NHL - semifinále play-off
finále Západnej konferencie - 1. zápas:
Dallas Stars – Edmonton Oilers 2:3 po druhom predĺžení (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 27. Seguin (Benn), 57. Seguin (Dadonov, Robertson) – 21. Draisaitl (Kulak, Hyman), 25. Hyman (McDavid), 81. McDavid (Bouchard, Nugent-Hopkins). Brankári: Oettinger - Skinner, strely na bránku: 33:38