MS V HOKEJI 2024 Oslávenec Pastrňák mal už aj švédsku podporu: Proti nim môžem prehrať len ja

Erik Karlsson a David Pastrňák v súboji o pukErik Karlsson a David Pastrňák v súboji o puk Zdroj: SITA/AP/Darko Vojinovic

PRAHA - Útočník českej hokejovej reprezentácie David Pastrňák si postup do finále majstrovstiev sveta užíval ako darček k 28. narodeninám. Lepšiu oslavu si kanonier Bostonu nemohol priať. Výhru v semifinále nad Švédskom 7:3 sledovala prvýkrát aj švédska časť rodiny obávaného kanoniera. Jeho samotného nijako netrápi, že sa ani v treťom štarte na turnaji gólovo nepresadil.

"Sú to narodeniny, ktoré si budem pamätať. Veľmi ich neoslavujem. Krásny deň, môcť to tu prežívať s celou republikou a byť toho súčasťou. Prišiel som do neskutočného tímu. Som rád, že sme nad Švédmi vyhrali, toto si dnes užijem a od zajtra už sa budem sústrediť na finále," povedal novinárom Pastrňák.

Fandila mu aj partnerka Rebecca Rohlssonová s takmer ročnou dcérou Freyou Ivy. "Bolo to krásne. Mama to zariadila, niečo tam kričali. Zároveň prišla dcérka s mojou snúbenicou. Videl som, že mali havířovský dres na sebe, to je dobrý prvý krôčik. Nabudúce už možno český. Dúfajme, že zajtra. Bolo to veľmi špeciálne, teším sa na malú, predsa len som už bol pár dní bez nej. Teším sa, až ju uvidím. Celkovo som si to užil, posledných pár minút sa to veľmi ťahalo a som rád, že sme to zvládli," vyhlásil.

Proti Švédom môže prehrať len on

Švédska časť rodiny z partnerkinej strany to mala podľa neho jednoduché. "Oni nedokážu prehrať. Buď budú radi, že sme vyhrali, alebo budú rovnako radi. Proti Švédom môžem prehrať len ja. Veľký dík chlapcom za výhru. Som rád, máme naša česká rodina proti nim dobré skóre a vedieme 1:0," smial sa Pastrňák.

Na konci zápasu si vychutnával eufóriu v hľadisku. "Sledoval som tribúny. Už dlho do konca to bolo 7:3, samozrejme ale v hokeji nikdy nevieš. Ale chápete, že by sa musel stať naozaj veľký zázrak. Posledných päť minút som si to veľmi užíval," vyhlásil Pastrňák.

Rozhodla podľa neho druhá tretina. "Tam sme dali veľa gólov a viedli sme 5:2. Síce znížili v presilovke, ale my išli o prestávke do kabíny a tam sme si povedali, že keby sme pred zápasom viedli 5:3, brali by sme to všetkými desiatimi. Krásne sme sa upokojili a do tretej tretiny sme išli s tým, že to jednoducho uhráme a budeme hrať našu hru," uviedol Pastrňák.

"Ale teda neviem, čo musíme urobiť, aby sme dostali presilovku. Za štvrťfinále aj semifinále tie tímy mali sedem presiloviek proti našim dvom. Štvrťfinále bolo jedna ku trom a semifinále jedna ku štyrom. Klobúk dole pred chlapcami, čo bránia na oslabení. Zvládli ich náramne, aj keď sme dostali jeden gól," vyhlásil Pastrňák.

Na rozdiel od štvrťfinálového duelu s USA (1:0) sa rozbehol so Švédmi gólostroj. "Keď to bolo po prvých desiatich minútach 2:2, tak sme to mohli zistiť. Takéto zápasy niekedy sú. Som rád, že sme ako tím dali sedem gólov. Vyhrať štvrťfinále, keď má gólman nulu, je jednoduché. Potom je o niečo jednoduchšie vyhrať, keď dáš sedem gólov v semifinále. Som rád, že to takto vyšlo," konštatoval Pastrňák.

Neskutoční českí fanúšikovia

Vníma podporu fanúšikov v celej republike. "Samozrejme to všetci chceme urvať pre tých fanúšikov. Čo tu tie dva týždne predvádzajú, je neskutočné. Ale na druhej strane ma to veľmi neprekvapuje, lebo ľudia tu hokejom žijú a je to nádherné. Som rád, že sme to ubojovali, ale ešte nás čaká jeden dôležitý zápas," podotkol Pastrňák.

Nijako ho nemrzí, že ešte na turnaji neskóroval, dokonca ani nebodoval. "Musím povedať, že mi je to celkom jedno. Vôbec sme moje góly nepotrebovali a dúfajme, že ani nebudeme potrebovať. Lebo strelecká forma nie je na nájdenie, ale fakt mi to je jedno. Podriadil som sa systému, pomáham každým striedaním tímu, ako to ide. Aj ako sme postavení v lajne, Palič (Ondřej Palát) je strašne šikovný a dáva mi to. Ale vôbec nad tým nerozmýšľam. Gól by bol pekný, ale aby ma to žralo, keď vyhráme... Keby sme prehrali, tak to je, samozrejme, iná vec," uviedol Pastrňák.

Švédi boli v závere frustrovaní, čo chápal. "Bol som predvlani v Tampere (pri porážke v semifinále 1: 6) s Kanadou. Bolo to rozhodnuté dopredu. Nie je to jednoduché. Nejako by som sa tým nezaoberal. Boli frustrovaní, prehrali. To je šport, všetci sme na tej strane boli," dodal Pastrňák, s ktorým v sobotu oslavoval 28. narodeniny tiež gólmanská trojka Karol Vejmelka.

Viac o téme: Česko Švédsko David Pastrňák Rebecca Rohlssonová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy