MS V HOKEJI 2024 V Košiciach nepochodil, s Českom získal zlato: Rulík zažil najväčší šok v živote

Tréner Radim Rulík na českej striedačkeTréner Radim Rulík na českej striedačke Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

PRAHA - Kouč českých hokejistov Radim Rulík prišiel po finále majstrovstiev sveta na rozhovor s novinármi jasne poznačený oslavami, ktoré v kabíne prepukli - úplne premočený od sektu.

Za celým turnajom sa úspešný tréner obzrel bez väčších emócií a gest. Ako je u neho obvyklé, niekoľkokrát vyzdvihol hráča. A nezabudol oceniť ani svojich spolupracovníkov z realizačného tímu.

"Je to, samozrejme, nádhera. Ale hlavne pre tých chlapcov je to odmena. V živote by som si nemyslel, že sa toto môže stať," povedal Rulík k zisku svetového zlata po 14 rokoch. "A po 39 rokoch sa to podarilo zopakovať doma v Prahe. Myslím, že celkom dobré. Znie to pekne," dodal s úsmevom Rulík.

Finálový zápas bol dlho na vážkach, až necelých 11 minút pred koncom pohol bezgólovým stavom David Pastrňák, výhru potom poistil do prázdnej brány David Kämpf.

"Bol to trošku taktický zápas. V sobotu so Švédmi (7:3) nám to tam napadalo, ale hrať hneď na druhý deň nie je ľahké. Švajčiari majú tiež svoju kvalitu. S pribúdajúcim časom to bolo o gólmanovi. A ten náš bol skvelý. Neurobil chybu. Lukáš Dostál bol super skoncentrovaný, nevypadol z neho puk, výborný skvelý výkon," chválil Rulík.

Veľmi sa mu pozdávala súdržnosť a bojovnosť jeho tímu. "Bola väčšia a väčšia. Rozhodla štandardná situácia po buly. Bolo to o tom, kto dá ten prvý gól. Sme radi, že sa to podarilo nám. Potom Švajčiari zapli a šli do rizika, my sme málinko stiahli zostavu a verili sme, že to uhráme."

Rozdielový hráč

O víťazný gól sa postaral jeden z najlepších hráčov sveta súčasnosti Pastrňák. Tak trochu symbolicky, pretože za predchádzajúce tri štarty na turnaji nebodoval.

"Jednoznačne ukázal, že je rozdielovým hráčom. V útočnom pásme je to ohromne nebezpečný hráč, ktorý keď dostane takú šancu... Mal tam strelu z voleja po signále, Švajčiari o tom vôbec nevedeli, nezachytili to, a on to trafil. To je presne jeho parketa. Som veľmi rád, pretože sme na tejto strane čakali. A toto bola prvá v druhej polovici zápasu," podotkol Rulík.

Čo sa mu v závere, keď poistil výhru David Kämpf, naháňalo hlavou? "Nič, len koho pošleme na ľad, pretože sme sa snažili vyhnúť za každú cenu tomu, aby ich prvá lajna išla na našu prvú lajnu, pretože tá nebola zase až tak defenzívne silná. A ich prvá lajna znamenala zhruba asi sedemdesiat osemdesiat percent ich produktivity. Tak to sme sa snažili si ustrážiť, pretože to nie je jednoduché, keď ste v pozícii hosťa. Museli sme urobiť všetko preto, aby sme to zvládli," povedal bývalý tréner HC Košice. 

Svetový šampióni z Česka Galéria fotiek (48) Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

Aj keď zásluhy odmietal, bol rád, že k cieľu viedla cesta, ktorú si s ostatnými členmi trénerského štábu pripravili. "Koľkokrát si to môžete pripraviť, ale ono to nevyjde. Som rád, že sa to všetko podarilo. Ale musím povedať, že je to hlavne o hráčoch. MS vyhrali chlapci, nie my tréneri. Som rád, že som zvolil tých správnych hráčov.

Myslím, že dokázali, že boli nominovaní oprávnene. Odviedli fantastický výkon, pretože neprehrať na MS v základnej hracej dobe, to neviem, kedy sa naposledy stalo. Od nich naozaj skvelý výkon," chválil mužstvo Rulík.

O svojom prínose hovoriť nechcel, hoci je zrejmé, že má na veľkom triumfe výrazný podiel. "Som taký, aký som. A iný nebudem. Či sa ten zápas podarí, alebo nie, zostávam stále rovnaký. Životné hodnoty vnímam aj inde ako len v športe. Snažím sa to brať s nadhľadom. Po úspechoch vždy ohromne gratulujem hráčom," vysvetlil Rulík.

Všetci ťahali za jeden koniec

Zodpovednosť za nomináciu ale niesol on. Keď oznámil v Brne po Českých hrách jej finálnu podobu, čelil aj niektorým pochybnostiam. "Veľa som sa tým zaoberal, bolo to pre mňa nesmierne dôležité. Tiež som si pozval do Brna nadštandardný počet hráčov, aby som sa v tom zorientoval a videl, ako zvládajú mentálnu stránku," pripomenul.

"Bol som tam na nich neskutočne ostrý, na majstrovstvách už potom, samozrejme, nie. To pre mňa bolo kľúčové - vidieť, ako reagujú. Potom som urobil voľbu a som strašne rád, že to chlapci potvrdili. Ich výkonnosť bola neuveriteľná, forma gradovala. A zvládli aj posledný krôčik, ktorý je najťažší. Navyše doma, keď sú všetci plní očakávania," ocenil Rulík.

Ocenil prácu celého realizačného tímu. "Je skvelý a ťahá za jeden povraz. Tí ľudia sú úžasní, neskutočne skúsení aj ako hráči s ohromnou porciou zápasov v NHL. Sú pokorní, skromní a pracovití. Keď sa to spoja do jednotného celku, hráči to vnímajú. Prenesie sa to na nich," uviedol 55-ročný kouč.

"Realizačný tím je širší ako obvykle, ale trend k tomu jednoznačne speje. Inak by ste nemali všetko takto pripravené. Marek Židlický výborne pracoval s bekmi, Tomáš Plekanec chystal power play a špeciálne tímy, Jirka Kalous nám pripravoval podklady k zostavám, postaral sa o všetko, aby do detailu sedelo.

Ondra Pavelec neskutočne nachystal gólmanov, žiadna rivalita. Prijali svoje role. A nechcem zabudnúť ani na Patrika Augustu s Pavlom Grossom, z hľadiska skautingu urobili ohromnú prácu. Pomohli nám, každý, kto v tíme bol, sa na tom úspechu podieľal," vymenoval Rulík svojich spolupracovníkov.

Súdržnosť, tímovosť, obetavosť, srdce

V čom bol jeho tím najsilnejší? "Súdržnosť, tímovosť, obetavosť, srdce. Keď som videl pred rokom Nemcov a Lotyšov, ničím iným to neuhrali," pripomenul senzačných medailistov z minuloročného šampionátu.

Aj keď nie je ani na veľké oslavy, tú priamo v šatni si užil. Kto ho ale polial, nevedel. "Asi prezident Petr Pavel. Ten môže. Ale nie, ten stál vedľa mňa," pripomenul Rulík vzácnu návštevu v kabíne.

Z televíznych záberov bolo zrejmé, že najväčší podiel na koučovej zmáčanej košeli mal Pastrňák. "Asi to urobili chlapci, ja som to nevidel. Mal som to v očiach. Strašne to pálilo, tak som ich musel zavrieť," povedal Rulík.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 48

Viac o téme: Česko Radim Rulík MS v hokeji 2024
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy