VIDEO V zatracovanom útočníkovi našli spasiteľa: Edmonton je už iba krok od finále

Útočník Edmontonu Ryan Nugent-Hopkins strelil dnes v noci dôležité dva gólyÚtočník Edmontonu Ryan Nugent-Hopkins strelil dnes v noci dôležité dva góly Zdroj: SITA/AP/Julio Cortez

DALLAS - Hokejisti Edmontonu sú krok od postupu do finále play-off NHL. V noci na sobotu zvíťazili v piatom dueli finále Západnej konferencie na ľade Dallasu 3:1 a v sérii vedú 3:2 na zápasy.

Dva góly hostí strelil Ryan Nugent-Hopkins. Oilers môžu svoj postup spečatiť v šiestom zápase, ktorý odohrajú v noci na pondelok v domácom prostredí (2.00 SELČ).

Nugent-Hopkins nasmeroval "olejárov" k víťazstvu dvoma presilovkovými zásahmi. V 15. minúte sa presadil dorážkou zblízka a na začiatku druhej tretiny zvýšil na 2:0. Od mantinelu ho našiel úplne voľného bekhendovou prihrávkou Leon Draisaitl a Nugent-Hopkins strelou zápästím spomedzi kruhov prekonal Jakea Oettingera v bránke Stars.

Gólová radosť hráčov Edmontonu Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Julio Cortez

Pri oboch góloch asistoval obranca Evan Bouchard. Na 3:0 upravil v 26. minúte strelou bez prípravy od modrej čiary mladý švédsky zadák Philip Broberg, pre ktorého to bol prvý gól v kariére v play-off. Dallas dokázal už len skorigovať prehru, v 55. minúte skóroval Wyatt Johnston, ktorý pred bránkou tečoval strelu Thomasa Harleyho.

"V presilovke hrá dôležitú úlohu a dnešný večer mu patril. Bol úžasný," povedal na adresu Nugenta-Hopkinsa kapitán hostí Connor McDavid, ktorý sa podieľal na prvom zásahu svojho tímu a na čele kanadského bodovania play-off má 29 bodov (4+25).

O dva za ním zaostáva Draisaitl (10+17), tretí je Bouchard (6+19) a štvrtý Nugent-Hopkins (6+14). Oporou Oilers bol brankár Stuart Skinner, ktorý predviedol 19 úspešných zákrokov. Jeho náprotivok Oettinger vykryl 23 z 26 striel.

Olejári získali Stanley Cup naposledy v roku 1990

Tréner Edmontonu pochválil výkon svojho tímu. "V tomto bode sezóny už neexistuje duel, v ktorom by ste jasne dominovali. To sa jednoducho nestáva, pretože súper má vždy svoju kvalitu. Toto bol však z našej strany asi najlepší zápas.

V šiestom stretnutí série však budeme potrebovať ešte viac, pretože Dallas je vonku veľmi silný. Pristúpime k tomu, akoby išlo o všetko, bude to pre nás ďalší 'must-win' zápas," vyhlásil kouč Kris Knoblauch. Edmonton sa naposledy vo finále Stanleyho pohára predstavil v roku 2006, vtedy prehral s Carolinou Hurricanes 3:4 na zápasy. Z triumfu sa tešil naposledy v roku 1990.

Útočník Edmontonu Ryan Nugent-Hopkins Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Julio Cortez

Nugent-Hopkins verí, že Oilers dokážu v šiestom dueli spečatiť postup pred vlastnými fanúšikmi: "V našej hale to bude poriadne hučať, ľudia budú nadšení. Pre nás bude dôležité ovládnuť emócie, hrať našu hru a veriť si, aby sme to zvládli."

Kormidelník Pete DeBoer vie, že Dallas už nebude mať v tejto sérii opravný termín. "Sme najlepší tím na klziskách súperov v tejto sezóne a musíme to najbližšie v Edmontone potvrdiť. Dnes náš súper odohral naozaj dobrý zápas, dal dva góly v presilovke a ich brankár predviedol viacero skvelých zákrokov, keď to bolo potrebné. To ich priviedlo k víťazstvu."

semifinále play-off NHL

finále Západnej konferencie - 5. zápas /na 4 víťazstvá/:
Dallas Stars – Edmonton Oilers 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)
Góly: 55. Johnston (Harley, Stankoven) – 15. Nugent-Hopkins (Bouchard, McDavid), 22. Nugent-Hopkins (Draisaitl, Bouchard), 26. Broberg (Henrique, Kane). Brankári: Oettinger - Skinner, strely na bránku: 20:26.