VIDEO Neskutočné sa stalo realitou: 17-ročná tínedžerka prepísala dejiny tenisu na úkor favoritky

Mirra AndrejevováMirra Andrejevová Zdroj: SITA/AP/Jean-Francois Badias

PARÍŽ - Ruská tenistka Mirra Andrejevová sa postarala o veľké prekvapenie na grandslamovom turnaji Roland Garros. Iba 17-ročná nenasadená hráčka vyradila vo štvrťfinále dvojhry turnajovú dvojku Bielorusku Arynu Sabalenkovú po trojsetovom boji 6:7 (5), 6:4 a 6:4 a premiérovo postúpila do semifinále na podujatiach veľkej štvorky.

Stala sa najmladšou grandslamovou semifinalistkou od roku 1997. V boji o finále sa stretne s Taliankou Jasmine Paoliniovou, nasadená dvanástka zdolal štvorku "pavúka" Kazašku Jelenu Rybakinovú 6:2, 4:6, 6:4. Sabalenková mala lepší vstup do stretnutia, ale napokon sa musela skloniť pred umením mladučkej Rusky. V prvom sete favoritka viedla 3:1, Andrejevová však dokázala sériou štyroch víťazných gemov otočiť na 5:3.

Bieloruska potom zapla a doviedla set do tajbrejku, ktorý vyhrala 7:5. V druhej sade prehrávala 2:4, potom druhýkrát brejkla súperku a podarilo sa jej vyrovnať na 4:4. Dvojnásobná šampiónka Australian Open v závere neodolala stále razatnejšej hre mladej Rusky, za stavu 4:5 v desiatom geme ešte prvý setbal odvrátila, druhý však už nie. Rozhodnúť tak musel tretí set. Ten mal opäť vyrovnaný priebeh.

Aryna Sabalenková Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/Aurelien Morissard

Andrejevová sa pri svojom podaní dostala do vedenia 5:4 a v desiatom geme definitívne zlomila odpor súperky, keď premenila svoj druhý mečbal. Štvrťfinálový súboj zakončila po dvoch hodinách a 28 minútach parádnym bekhendovým lobom. Andrejevová je vo veku 17 rokov a 29 dní najmladšia žena v semifinále dvojhry na grandslamovom podujatí za uplynulých 27 rokov.

Sabalenkovú limitovala v zápase choroba

V roku 1997 postúpila medzi najlepšiu štvorku na US Open v ešte mladšom veku Martina Hingisová. Ja takisto najmladšia semifinalistka na Roland Garros od roku 1997, keď v rovnakej fáze bojovala opäť Hingisová. Na jej úspechu nič nemení fakt, že Sabalenkovú limitovala v zápase choroba a viackrát si vyžiadala lekárske ošetrenie. Andrejevová vyhrala prvýkrát v doterajších troch vzájomných dueloch s Bieloruskou.

"Pravdupovediac, bola som pred zápasom skutočne nervózna. Vedela som, že súperka má v tomto výhodu. Nemala som žiadny herný plán, hrala som, ako som chcela, podľa toho, ako som vnímala v danej chvíli zápas.

Keď som mala priestor, tak som zaútočila, keď som videla možnosť, dávala som jej to za chrbát. S trénerom sme mali síce nejaký zápasový plán, ale popravde - nič som si z neho nezapamätala. Snažila som sa hrať pocitovo," uviedla 38. hráčka svetového rebríčka v prvom pozápasovom interview.