Všetko iné by bolo hodné počudovania: Dvaja českí majstri sveta neunikli pozornosti IIHF

Český brankár Lukáš DostálČeský brankár Lukáš Dostál Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

ZÜRICH - Kapitán českej reprezentácie Roman Červenka a brankár Lukáš Dostál sa dostali finálovej šestice ankety Medzinárodnej hokejovej federácie o najlepšieho svetového hráča sezóny.

Spoločne s úradujúcimi majstrami sveta sú kandidátmi na ocenenie Kevin Fiala a Roman Josi zo Švajčiarska, Švéd Erik Karlsson a John Tavares z Kanady. Zoznam finalistov zverejnila federácia na svojom webe.

Víťaz druhého ročníka ankety bude oznámený v pondelok 17. júna. Pred rokom sa z triumfu radoval kanadský útočník Connor Bedard, medzi finalistami bol aj český útočník Dominik Kubalík. Príslušná komisia IIHF vybrala šesticu finalistov na základe ich zručnosti, odhodlania, tímového úspechu a charakteru na ľade i mimo neho v uplynulej sezóne.

Tridsaťosemročný Červenka aj o pätnásť rokov mladší Dostál sa výrazne podpísali pod český triumf na MS v Prahe. Červenka nazbieral v desiatich zápasoch turnaja 11 bodov za tri góly a osem asistencií, v klubovej sezóne si dvojnásobný svetový šampión pripísal 40 bodov zo 47 stretnutí v drese švajčiarskeho tímu Rapperswil-Jona.

Dostál na MS udržal vrátane finále trikrát čisté konto, získal cenu pre najlepšieho brankára turnaja a novinári ho rovnako ako Červenku zaradili do All Star tímu. Vo svojej prvej kompletnej sezóne NHL odchytal za Anaheim 44 zápasov.

Aj ďalší finalisti ankety sa výrazne presadili na šampionáte v Česku. Fiala a Josi pomohli Švajčiarsku k zisku strieborných medailí, pričom Fiala bol druhým najproduktívnejším hráčom turnaja a Josi najproduktívnejším obrancom akcie. Fiala prevzal aj cenu pre najlepšieho útočníka, MVP turnaja a nechýbal v All-Star tíme. Josi sa stal najlepším obrancom a taktiež bol zaradený do ideálnej zostavy MS.

Obranca Karlsson doviedol ako kapitán Švédsko k zisku bronzových medailí, v zápase o 3. miesto Severania porazili Kanadu, vedenú Tavaresom.

Viac o téme: IIHF Roman Červenka Česká hokejová reprezentácia Lukáš Dostál
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: X/IIHF
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy