Mimoriadna pocta: Kapitán zlatého českého tímu získal prestížne ocenenie

Roman Červenka oslavuje víťazný samostatný nájazdRoman Červenka oslavuje víťazný samostatný nájazd Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

ZÜRICH - Kapitán českej reprezentácie Roman Červenka ovládol anketu Medzinárodnej hokejovej federácie o najlepšieho svetového hráča sezóny.

Dvojnásobný majster sveta, ktorý tento rok doviedol národný tím k triumfu na domácom šampionáte v Prahe, sa stal druhým víťazom ankety. Pred rokom cenu získal kanadský útočník Connor Bedard. Federácia zverejnila výsledky na svojom webe.

38-ročný Červenka získal v hlasovaní zástupcov viac ako stovky médií z 22 krajín 31,3 percenta hlasov a tesne predstihol švajčiarskeho obrancu Romana Josiho. Kapitán strieborného tímu na pražskom šampionáte dostal o jedno percento hlasov menej. Tretie miesto obsadil brankár Lukáš Dostál, ďalší z opôr víťazného českého tímu na majstrovstvách sveta.

Lukáš Dostál Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Darko Vojinovic

Štvrtý skončil švajčiarsky útočník Kevin Fiala, do elitnej šestky sa presadili ešte švédsky obranca Erik Karlsson a kanadský útočník John Tavares. IIHF zverejnila konkrétne poradie len na prvých štyroch miestach. Mená finalistov nominovaných na základe ich zručností, odhodlania, tímového úspechu a charakteru na ľade i mimo neho v uplynulej sezóne oznámili pred týždňom.

Rozhodol triumf na MS

Červenka aj o pätnásť rokov mladší Dostál boli nominovaní najmä vďaka ich zásluhám na českom triumfe na MS v Prahe. Červenka nazbieral v desiatich zápasoch 11 bodov za tri góly a osem asistencií. V klubovej sezóne si v drese švajčiarskeho tímu Rapperswil-Jona pripísal 40 bodov zo 47 stretnutí.

Dostál na MS udržal vrátane finále trikrát čisté konto, získal cenu pre najlepšieho brankára turnaja a novinári ho rovnako ako Červenku zaradili do All Star tímu. Vo svojej prvej kompletnej sezóne v NHL odchytal za Anaheim 44 zápasov.

Viac o téme: Česko IIHF Roman Josi Roman Červenka Kevin Fiala Lukáš Dostál
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: X/IIHF
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy