Američania po ôsmich rokoch opäť v semifinále

Ryan Malone v súboji s Yannickom Webeem,Ryan Malone v súboji s Yannickom Webeem, Zdroj: SITA

VANCOUVER - Hokejisti USA si po ôsmich rokoch opäť zahrajú v semifinále olympijského hokejového turnaja, keď v úvodnom stredajšom štvrťfinále zdolali Švajčiarsko 2:0. Američania vyhrali vo Vancouveri aj štvrtý zápas, so Švajčiarmi sa však potrápili.

Proti pozornej švajčiarskej defenzíve na čele s Hillerom sa dlho nevedeli presadiť. Až v 43. min strelil prvý a ako sa neskôr ukázalo aj víťazný gól Zach Parise. Hráčom spod Álp sa tretí duel v rade vo Vancouveri už nepodarilo dotiahnuť aspoň do predĺženia, Parise pri power-play pridal ešte jednu gólovú poistku. Američania majú šancu získať vo Vancouveri svoju jedenástu hokejovú medailu v histórii (bilancia 2 - 7 - 1).


Švajčiari skončia na olympijskom turnaji definitívne na 8. mieste, oproti Turínu 2006 si pohoršia o dve priečky. Ich tréner Ralph Krueger koučoval mužstvo poslednýkrát, po ZOH prenechá taktovku Seanovi Simpsonovi. Kruegerova budúcnosť nie je zatiaľ známa, údajne by však mohol prevziať reprezentáciu Nemecka. Stretnutie spolu so skúseným Paulom Devorským z NHL viedol aj Slovák Peter Ország, ktorý rozhodoval Švajčiarom už tretí zápas v rade.

 


Aj keď si oba tímy vypracovali viaceré šance, v prvom rade sa snažili myslieť na pozornú defenzívu a neurobiť zbytočnú chybu. Američania postupne preberali väčšiu iniciatívu a pred Hillerom boli veľmi nepríjemní. Šance Kessela, Kana i Parisa sa však skončili neúspešne. Švajčiari výborne vykrývali priestor pred svojou bránkou a v druhej tretine súpera do čistých príležitostí nepúšťali. Američania boli bezzubí aj v troch presilovkách v rade. V poslednej sekunde druhej tretiny si puk zrazil za svoj chrbát nešťastne po strele Keslera z uhlu Hiller, puk však na jeho šťastie prešiel za bránkovú čiaru až po uplynutí hracieho času, čo potvrdil aj po konzultácii s videorozhodcom slovenský arbiter Peter Ország.


Američania vstúpili do tretej tretiny tlakom, v 43. min teč Pariseho neudržal Hiller vo svojej lapačke a puk sa dokĺzal do siete - 1:0. V 44. min mohol vyrovnať Jeannin, ale jeho rana skončila na žŕdke. Z protiútoku sa tešil Kesler, ale tesne pred gólom fauloval, takže ho Paul Devorski neuznal. Švajčiari museli viac otvoriť hru, Američania ľahšie prechádzali do útočného pásma. Švajčiari boli v koncovke bezzubí, neúspešne sa skončila aj ich vyše minútová power-play, pri ktorej 12 sekúnd pred koncom z hokejky Pariseho inkasovali.

 

Miller chytal so Švajčiarskom aj v prvom vzájomnom dueli, ktorý Američania vyhrali 3:1. "Švajčiari majú veľmi dobre organizovaný tím. Veľmi dobre sme kombinovali. Vedeli sme, že ak budeme trpezliví a využijeme naše šance, bude všetko v poriadku," povedal po stretnutí Miller.

 

Gólman Buffala vyhral stredajší úvodný súboj brankárov z NHL. Jeho náprotivok Jonas Hiller z Anaheimu bol oveľa viac zamestnanejší, 42 úspešných zákrokov však na úspech nestačilo. "Brankár Švajčiarska bol neskutočný. Museli sme vynaložiť veľa energie, aby sme ho prekonali," povedal Zach Parise, ktorý otvoril skóre v tretej tretine pri vylúčení Philippeho Furrera za podrazenie.

 

"Stále sme si zdôrazňovali, že musíme byť len pokojní a hrať jednoducho. V tretej tretine nám vyšla presilovka veľmi dobre. Predtým sa nám hra v početnej výhode nedarila," uviedol Parise.

 

Američania mohli ísť v zápase do vedenia už v závere druhej tretiny, keď si Hiller zrazil puk hokejkou cez svoje rameno do siete. Šťastím pre švajčiarskeho gólmana bolo, že puk prešiel za bránkovú čiaru až po uplynutí riadnej hracej doby. Na opačnej strane mal najväčšiu šancu Sandy Jeannin, ktorý trafil od mantinelu do žŕdky Millerovej bránky. "Nemôžeme nič ľutovať, do zápasu sme dali všetko," povedal švajčiarsky obranca Luca Sbisa, ktorý so spoluhráčmi nedosiahol prvú výhru na olympijskom turnaji nad USA od roku 1948. Pod piatimi kruhmi Američania zdolali zo siedmich pokusov šesťkrát.

 

Švajčiari dokázali v predchádzajúcich troch zápasoch s Kanadou, Nórskom i Bieloruskom vždy získať aspoň jeden bod Tentoraz však už záver nezvládli a za stavu 0:1 pri power-play inkasovali. S Američanmi nepôsobili na ľade ako mužstvo, ktoré chce prehrať. "Bolo dobré, že sme dlho držali bezgólovú remízu. Úplne inak by to asi vyzeralo, ak by sme prehrávali 0:1. Do tretej tretiny sme vstupovali s tým, že chceme to štvrťfinále vyhrať. Dnes to napokon nebol náš deň," povedal Yannick Weber.

 

Američania sa po zápase chystali na štvrťfinále Fínsko - Česko, kde si chceli pozrieť svojho súpera. V semifinále si však už protivníka nemá význam vyberať. "Ani neviem, kto by bol pre nás lepší. Vlastne je to všetko jedno. Pozrieme si ich zápas a uvidíme, kto nám pripadne. Proti Fínsku sme už na medzinárodných turnajoch odohrali pár zápasov, proti Česku až tak veľa nie. Fíni majú skvelých brankárov a oba tímy sa opierajú o kvalitných útočníkov. V každom prípade nás čaká ďalšia náročná kanadská noc," povedal podľa iihf.com obranca USA Brian Rafalski.



USA - Švajčiarsko 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Góly: 43. Parise (Rafalski, P. Šťastný), 60. Parise
Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 44:19, rozhodovali: Devorski (Kan.), Ország (SR) - Heyer (USA), Winnekens (Nem.), 17 536 divákov


USA: Miller - R. Suter, Rafalski, Gleason, E. Johnson, J. Johnson, Orpik, Ryan Whitney - Langenbrunner, P. Šťastný, Parise - Pavelski, Kessel, Malone - D. Brown, Kane, Kesler - Backes, Ryan, Callahan - Drury

Švajčiarsko: Hiller - Streit, Y. Weber, Diaz, Furrer, Blindenbacher, Sbisa, von Gunten, Seger - Paterlini, Plüss, Rüthemann - Wick, Jeannin, Lemm - Ambühl, Déruns, Monnet - Domenichelli, Sannitz, Sprunger

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy