Kráľovnou biatlonu Kuzminová, Hurajt najpopulárnejší

Anastasia KuzminováAnastasia Kuzminová Zdroj: SITA

BANSKÁ BYSTRICA - Anastasia Kuzminová (25) sa stala víťazkou 16. ročníka ankety Slovenského zväzu biatlonu - Kráľ biatlonovej stopy. Ocenenie si prebrala na slávnostnom vyhlásení výsledkov vo štvrtok v Banskej Bystrici. Rodáčka z ruského Ťumenu si zopakovala svoje minuloročné prvenstvo a zostáva na tróne druhý rok v rade.

Kuzminová má za sebou mimoriadne úspešnú sezónu, ktorej vrcholom bolo jej vystúpenie na XXI. zimných olympijských hrách vo Vancouveri. V rýchlostných pretekoch na 7,5 km zvíťazila a získala pre Slovensko historicky prvú zlatú olympijskú medailu zo ZOH. Svoju skvelú formu potom využila na zisk striebra v stíhacích pretekoch na 10 km.

Okrem toho v dvoch pretekoch Svetového pohára obsadila tretiu priečku, celkovo sedemkrát sa dostala do desiatky najlepších. V konečnom poradí obsadila 20. miesto, čo bolo vzhľadom na nútené vynechanie niekoľkých kôl pretekov pre zranenie mimoriadne dobrým výsledkom.

"Samozrejme, je to pre mňa veľká česť. Myslím si, že je to ocenenie všetkých mojich výsledkov v sezóne. Nielen tých olympijských medailí, ale aj ostatných umiestnení počas sezóny najmä vo Svetovom pohári," povedala skromne novopečená Banskobystričanka, pretože okrem ocenenia si prevzala aj čestné občianstvo stredoslovenskej metropoly.

"Bola to naozaj nádherná sezóna. Tie zážitky vo mne ostanú na celý život. Má to však aj svoju druhú stranu - nebola som pripravená a zvyknutá na takú veľkú slávu, a tak sa musím vyrovnávať aj s touto pre mňa novou skutočnosťou," pokračovala Anastasia Kuzminová.

Najpopulárnejším slovenským biatlonistom sa stal Pavol Hurajt. Ten dosiahol takisto ako Anastasia Kuzminová životný výsledok na ZOH, kde v pretekoch na 15 km s hromadným štartom skončil tretí a vybojoval si bronz. Počas sezóny sa šesťkrát dostal medzi elitnú desiatku v pretekoch o krištáľový glóbus, celkovo to stačilo na konečné 24. miesto.

"Priznám sa, že ma výsledok hlasovania o najpopulárnejšieho biatlonistu prekvapil, samozrejme, že príjemne," zareagoval rodák z Popradu na svoje anketové prvenstvo a po chvíli pokračoval: "Som rád, že som svojimi výsledkami v sezóne prispel k tomu, že biatlon sa zviditeľnil a začalo sa o ňom viac hovoriť. Potešilo by ma, keby jeho popularita na Slovensku išla ešte vyššie," dodal Pavol Hurajt.

K oceneniu obom najúspešnejším reprezentantom pridal SZB aj finančnú odmenu. Kuzminová dostala 11 000 eur, Hurajtovi pribudne na účet 8000 eur.

Na slávnostnom vyhlásení rozdali ocenenia aj ďalším úspešným pretekárom. Prevzali si ich Miroslav Matiaško, ktorý na majstrovstvách sveta v letnom biatlone v nemeckom Oberhofe získal bronz, a členovia zmiešanej štafety Anastasia Kuzminová, Janka Gereková, Dušan Šimočko a Pavol Hurajt, ktorí na tom istom šampionáte rovnako skončili na 3. priečke. Najúspešnejšími mládežníkmi sa stali Tomáš Hasilla a Paulína Fialková.