V zjazde triumf Görglovej, má už druhé zlato

Elisabeth GörglováElisabeth Görglová Zdroj: SITA

GA-PA - Rakúska lyžiarka Elisabeth Görglová získala v utorok už druhú zlatú medailu na 41. MS v alpských disciplínach v nemeckom Garmisch-Partenkirchene. Po superobrovskom slalome triumfovala aj v kráľovskom zjazde, o 44 stotín pred topfavoritkou Lindsey Vonnovou z USA. Bronz, už druhý na prebiehajúcom šampionáte, vydolovala miestna rodáčka Maria Rieschová (+0,60).

Görglová sa spolu s Annou Fenningerovou (víťazka superkombinácie) postarali o to, že alpská veľmoc po 61 rokoch opäť získala prvé tri zlaté medaily ženskej kolekcie na MS.

"V noci som sa prehadzovala, neviem, prečo som bola taká napätá. Ale asi som sa toho striasla, pred štartom som si povedala, pôjdem čo to dá. A aj som išla, nebolo to bez chýb, v niektorých bránkach som išla príliš hlboko, ale bolo to naozaj na limit. Ďakujem trénerom, všetkým v tíme, že ma takto skvele pripravili," povedala Görglová do kamier ORF.

Rakúšanka v Ga-Pa demonštruje, ako sa lyžiarska konštantnosť pretaví na vrchole v špičkovo načasovanú formu. Skúsená univerzálka jazdí aj vo Svetovom pohári v popredí a v celkovom poradí SP je tretia. Na uplynulých dvoch vrcholných podujatiach nazbierala až tri bronzy, v zjazde a v obrovskom slalome pred rokom na ZOH, v superkombinácii na predchádzajúcich MS. V Ga-Pa pridala dve najcennejšie medaily a v kĺzavých súťažiach a v superkombinácii bola piata.

Nedeľa na starej-známej, ale vynovenej trati Kandahar 1 (spoločný cieľ s mužskou dvojkou) zažila dramatickú súťaž. Ženy mali podobne náročný kurz i profil ako muži a preto boli v cieli dostatočne vyčerpané. Chorobou kvárená Rieschová po dojazde do cieľa ťažko dýchajúc prejavila obrovskú radosť nad tým, že je druhá a že jej to pravdepodobne vydrží na medailu. A to napriek tomu, že v organizujúcej krajine rastie nervozita bez zlatej medaily, ktorá sa očakáva najmä od Rieschovej. Po slalomovom titule spred dvoch rokov a po čerstvom bronze zo super-G je to jej tretí cenný kov na MS, ale spolu s dvoma olympijskými titulmi piata medaila.

"Vydala som zo seba všetko. Mám medailu, takže sa niečo podarilo. Naozaj mám radosť, lebo toto je úspech," konštatovala Rieschová. Z piatich súťaží jej však na titul zostal k dispozícii iba vrtkavý špeciálny slalom, za určitých okolností by mohla zabrať aj v tom obrovskom.

Pred Rieschovú sa v priebehu pretekov dostala ešte jej kamarátka Vonnová. Nedoliečená z otrasu mozgu spred dvoch týždňov nešla svoju "bláznivú" kamikadze líniu a v tzv. optimálnej stope to na Görglovú v životnej forme nestačilo. Ani Američanka sa však v cieli nedokázala ubrániť radostnému gestu, že zišla zdravá a dobre, pričom získala striebro.

Zjazd žien: 1. Elisabeth Görglová (Rak.) 1:47,24 min, 2. Lindsey Vonnová (USA) +0,44, 3. Maria Rieschová (Nem.) +0,60, 4. Lara Gutová (Švaj.) +0,94, 5. Tina Mazeová (Slovin.) +0,98, 6. Julia Mancusová (USA) +1,06, 7. Daniela Merighettiová (Tal.) +1,42, 8. Dominique Gisinová (Švaj.) +1,46, 9. Andrea Fischbacherová (Rak.) +1,62, 10. Laurenne Rossová (USA) +1,63.