V medailovej bilancii MS v Osle najúspešnejší Nóri

Björgenová, Johaugová a KowalczykováBjörgenová, Johaugová a Kowalczyková Zdroj: SITA

OSLO - Podľa očakávania sa víťazmi medailovej bilancie na majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v nórskom Osle stali reprezentanti usporiadateľskej krajiny.

V 21 finálových pretekoch si vybojovali 8 zlatých a po 6 strieborných a bronzových medailí. Druhé skončilo Rakúsko so siedmimi titulmi, tretie Švédsko sa zo zlata tešilo dvakrát.

Najúspešnejšou zberateľkou vzácnych kovov bola bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová, ktorá si v piatich štartoch štyrikrát siahla na najjagavejšiu medailu, raz sa musela uspokojiť so striebrom. Aj druhá priečka medzi jednotlivcami patrí Nórom, keď si ju zaistil rovnako piatimi medailami bežec Petter Northug, jeho bilancia je však „iba“ 3-2-0.

Kým bežeckú stopu ovládli domáci Vikingovia, skokanský areál totálne patril Rakúšanom, ktorí zvíťazili vo všetkých pretekoch vrátane kategórie žien. Po tri zlaté medaily si odvážajú Thomas Morgenstern a Gregor Schlierenzauer.

Celkovo sa na pódium pre medailistov postavilo 73 lyžiarov z dvanástich krajín. Najlepším výsledkom slovenskej minivýpravy bolo 6. miesto Aleny Procházkovej v šprinte voľnou technikou. Z mužov sa v špičke udržal Martin Bajčičák, ktorý skončil v úvodnom skiatlone na 26. mieste, v pretekoch na 15 km klasickou technikou devätnásty, a v záverečnom maratóne na 50 km dvadsiaty piaty. Na prvú medailu zo Svetového šampionátu tak Slovensko stále čaká. Ďalšiu príležitosť na to budú mať lyžiari-klasici z krajiny pod Tatrami o dva roky v talianskom Val di Fiemme.