VIDEO Šebov gól rozhodol o tesnej výhre nad trpaslíkom

Filip Šebo strieľa gólFilip Šebo strieľa gól Zdroj: TASR

ANDORRA LA VELLA - Slovenská futbalová reprezentácia nastúpila na svoj piaty zápas v B-skupine kvalifikácie o postup na ME 2012. Súperom bol papierový trpaslík z Andorry, ktorému momentálne patrí v rebríčku FIFA až 202. pozícia a v prebiehajúcej eliminácii ešte nemá ani bod. Nezískal ho ani v súboji so slovenským tímom, keď o osude stretnutia rozhodol gólom z 21. minúty Filip Šebo.

Až trojica hráčov si odkrútila debut v národnom tíme - v základe nastúpili Filip Lukšík a Tomáš Kóňa, v priebehu zápasu dostal šancu aj tretí hráč FK Senica Juraj Piroska.

Zverenci Vladimíra Weissa ukončili štvorzápasovú sériu bez víťazstva, naopak domáci zaznamenali trinástu prehru na vlastnej pôde v rade. Slováci získali "povinné" tri body, celkovo ich majú na konte desať a dotiahli sa na Rusov, ktorí v sobotu iba remizovali v Arménsku 0:0. Futbalisti Írska vyhrali nad Macedónskom 2:1 a majú rovnako ako Rusi a tretí Slováci na konte 10 bodov.

V utorok sa slovenský tím predstaví v Trnave v prípravnom súboji proti Dánsku, v sobotu 4. júna doma opäť v bojoch o šampionát v Poľsku a na Ukrajine privíta Andorru.

Andorra - Slovensko 0:1 (0:1)
Gól: 21. Šebo, ŽK: 35. S. Gómez, 58. M. Jimenéz - 54. Stoch, 65. J. Mucha ml., rozhodovali: Menashe Masiah - Nissan Davidy, Amihay Yehoshua Mozes (všetci Izr.)

Andorra:  Gomes - Rubio, Bernaus, Lima, Garcia - Martinez, Gomez (72. Vieira), Jimenez (87. Sonejee), Moreno, Vales - Ayala (81. Sanchez)

Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Lukšík - Stoch (90. Saláta), Kóňa, Hamšík, Jendrišek (87. Hološko) - Vittek (78. Piroska), Šebo

Hráči oboch tímov sa dlhšie adaptovali na rozbitý a mokrý terén. Aj keď bola kvalita jednoznačne na strane hostí, do veľkých šancí sa sprvoti nevedeli dostať. Podarilo sa im to až v 21. minúte a hneď gólovo udreli. Hamšík po nacvičenej kombinácii rozohral priamy kop na Vitteka, ktorý sa uvoľnil cez brániaceho hráča a loptu po jeho perfektnej prihrávke Šebo z pár krokov usmernil do bránky - 0:1. Vzápätí z pravej strany dobre vystrelil Jendrišek, ale Gomes si s jeho pokusom poradil. Tlak Slovákov gradoval, po strele Vitteka rozhodca neodpískal jedenástku napriek evidentnému zásahu rukou jedného z obrancov Andorry. V 31. minúte dostal Šebo center na hlavu, ale v poslednej chvíli loptu v tesnej blízkosti súperovej bránky iba lízol a tá minula cieľ. Domáci vytiahli z rukáva nefutbalové zbrane a pomáhali si surovými zákrokmi, Morenov na Hamšíka si pýtal namiesto žltej z voleja červenú. Zvýšiť skóre mohol Ďurica, ktorého priamy kop Gomes zlikvidoval jednou rukou. V prvom polčase už sa Slovákom nepodarilo napriek prevahe streliť upokojujúci druhý gól.

Po tvrdej strele Stocha zasahoval hneď v úvode druhého polčasu Gomes. Slováci držali loptu na svojich kopačkách, snažili sa niečo vymyslieť, ale ich úsilie neviedlo k úspechu. V 61. minúte sa nečakane až na hrot dostal stopér Škrtel, ale vo vyloženej šanci namieril ľavačkou vedľa pravej žrde. Domáci mohli so šťastím vyrovnať, keď vysoká lopta takmer zaskočila Muchu, ktorý ju len s námahou vyrazil na roh. Slováci akoby mali v podvedomí februárovú blamáž s Luxemburskom, prestali hrať aktívne a už neboli na ihrisku suverénnymi pánmi. V 70. minúte ich mohol potrestať Gomez, ktorý vystrelil tvrdo, ale mimo priestoru žrdí. O dve minúty rozbehol akciu na ľavej strane Jendrišek, na jeho center však bol Šebo prikrátky. V závere sa domáci vysunuli dopredu, ale ich snaha o vyrovnanie vyznela jalovo rovnako ako druhopolčasový výkon favorizovaných hostí. Tí herne neoslnili, ale trojbodový cieľ splnili.

Vladimír Weiss (tréner Slovenska): "Moderný futbal je založený na bojovnom a disciplinovanom výkone a taký dnes predviedla aj Andorra. My sme splnili svoj cieľ, s ktorým sme sem išli, teda vyhrať a získať tri body. S tým môžeme byť spokojní. Ja osobne som očakával vyššie víťazstvo, dúfal som, že to bude 3:0. Žiaľ, to sa nám nepodarilo. Pred koncom som sa bál o výsledok, ale stále som veril, že uspejeme."

Jesús Koldo Álvarez (tréner Andorry): "Nepodarilo sa nám streliť gól a ani bodovať, ako som si želal, ale nebol to z našej strany zlý výkon. Ak ho zopakujeme aj v ďalších stretnutiach, môžeme potrápiť ešte viacerých súperov. Som v podstate spokojný, verím, že v ďalších zápasoch to bude lepšie a lepšie."

Arménsko - Rusko 0:0
ŽK: Airapetjan, Manučarjan - Šiškin, rozhodoval: Thompson (Škót.)

Írsko - Macedónsko 2:1 (2:1)
Góly: 2. McGeady, 21. Robbie Keane - 45. Tričkovski, rozhodoval: Vad (Maď.)