VIDEO LA Kings s Handzušom dohrali, Tampa vyrovnala

Sklamaní hráči KingsSklamaní hráči Kings Zdroj: SITA

NEW YORK - V pondelňajších zápasoch 1. kola play-off NHL si postup do ďalšej fázy vybojovalo San Jose Sharks. "Žraloci" zdolali v šiestom dueli Los Angeles Kings na ich ľade 4:3 po predĺžení, v sérii zvíťazili 4:2 na zápasy a predstavia sa v 2. kole vyraďovacej časti.

Slovák v drese "kráľov" Michal Handzuš sa bodovo nepresadil aj napriek tomu, že na ľade strávil takmer 19:18 min. Rodák z Banskej Bystrice teda teoreticky môže posilniť slovenský národný výber ešte pred začiatkom MS v Bratislave a Košiciach.

San Jose v stretnutí trikrát viedlo, domáci "králi" však vždy dokázali odpovedať. Veľkú šancu na zvrat v zápase mali po zákroku hosťujúceho Jamieho McGinna na Brada Richardsona v 57. min. McGinn inkasoval za napadnutie trest 5+DKZ. No domáci nedokázali streliť do konca stretnutia rozhodujúci gól, ani využiť pokračujúcu presilovku v úvodných 97 sekundách predĺženia. Krátko po jej skončení prenikla do pásma domácich elitná formácia San Jose a po chaose v domácej obrane prestrelil Quicka Joe Thornton a poslal San Jose do druhého kola play-off. Kings sa tak aj druhý rok po sebe lúčili hneď v úvode vyraďovacích bojov a stále platí fakt, že od pamätného finále v roku 1993 ešte s Waynom Gretzkým v tíme dokázalo Los Angeles vyhrať v play-off len jedinú sériu.

V druhom pondelňajšom stretnutí zvíťazila Tampa Bay nad Pittsburghom 4:2, vyrovnala stav série na 3:3 a vynútila si rozhodujúci siedmy duel v stredu na ľade Penguins. "Blesky" držia v hre hokejisti, od ktorých by to pred sezónou nikto nečakal. Gólman Dwayne Roloson (41) si užíva len svoje štvrté play-off v kariére.

"Gólmani musia byť v play-off vynikajúci. Práve Dwaynov výkon bol kľúčový a zdvihol nás v dnešnom zápase." skonštatoval tréner Tampy Guy Boucher.

Druhým nečakaným hrdinom bol krídelník Steve Downie, ktorý na prvé dva zásahy svojho tímu prihrával a tretí - víťazný - sám strelil. "Hodím to čo najskôr za hlavu. Bol to veľký zápas pre náš tím. Každý chcel dať gól a podarilo sa to práve mne," tešil sa Downie, ktorý musel vynechať štvrtý zápas série pre trest za faul.

ZÁPADNÁ KONFERENCIA:

Los Angeles - San Jose 3:4 po predĺžení (0:0, 1:2, 2:1 - 0:1) - konečný výsledok série 2:4, do 2. kola play-off postúpilo San Jose
Góly: 34. Justin Williams (Jack Johnson, T. Lewis), 41. Smyth (Stoll), 52. T. Lewis (Stoll, Martinez) - 23. K. Wellwood (J. Thornton), 37. Demers (Pavelski, T. Mitchell), 49. Heatley, 63. J. Thornton (Marleau, Setoguchi).
Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše: J. McGinn (San Jose) 5+DKZ za napadnutie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:35. Brankári: J. Quick - A. Niemi. Diváci: 18 118.

VÝCHODNÁ KONFERENCIA:

Tampa Bay - Pittsburgh 4:2 (1:1, 1:0, 2:1) - stav série 3:3
Góly: 17. Purcell (R. Malone, Downie), 26. Bergenheim (D. Moore, Downie), 45. Downie (Lecavalier, Gagne), 50. R. Malone (Öhlund) - 9. Pascal Dupuis (M. Talbot), 44. Jordan Staal (Niskanen, Tyler Kennedy).
Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 21:29. Brankári: Roloson - Fleury. Diváci: 20 309.

• Zdroj: SITA, nhl.com