FIFA čelí novému korupčnému škandálu, Blatter čaká

Sepp BlatterSepp Blatter Zdroj: SITA

LONDÝN - Medzinárodnou futbalovou federáciou (FIFA) otriasa ďalší mohutný korupčný škandál. Do podozrenia z preberania alebo vyžiadania úplatkov sa dostalo až šesť vysokopostavených mien z výkonného výboru FIFA v súvislosti s voľbou dejísk pre MS 2018 a 2022.

Prvý muž svetového futbalu si zatiaľ nad svojou exekutívou umýva ruky - "Netvrdím, že sú to anjeli, ale ani že sú to čerti," vyhlásil prezident FIFA Sepp Blatter, ktorý si chce počkať na dôkazy a výsledok vnútorného vyšetrovania etickej komisie. "Počkáme si na dôkazy a až potom zakročíme proti tým, ktorí porušili etický kódex."
      

 

Všetko odštartovala iniciatíva britského parlamentného výboru. Poslanec Damian Collins uviedol, že dvaja členovia exeuktívy FIFA zobrali úplatok pred voľbami dejiska futbalových majstrovstiev sveta 2022, ktoré napokon vyhral Katar. Podľa neho nezverejnené dôkazy z vyšetrovania vo FIFA hovoria o tom, že Issa Hayatou a Jacques Anouma prijali úplatok 1,5 milióna dolárov.
      

 

Bývalý prezident Anglickej futbalovej asociácie David Triesman obvinil štyroch členov exekutívy FIFA z požadovania protislužby v prípade, že pri voľbe dejiska MS 2018 dajú svoj hlas Albionu. Právo usporiadať finálový turnaj o sedem rokov dostalo napokon Rusko.
      

 

Triesman napadol z neetického správania Jacka Warnera, Ricarda Teixeiru, Nicolasa Leoza a Worawiho Makudiho. Niekdajší šéf FA predložil dôkaz pred britským parlamentným vyšetrovaním, ktoré hľadalo dôvody neúspechu anglickej kandidatúry.
      

 

Triesman poznamenal, že Warner z Trinidadu a Tobaga požadoval 2,5 milióna libier, zatiaľ čo Paraguajčan Leoz žiadal rytiersky titul. Brazílčan Teixeira reagoval otázkou "Čo môžete pre mňa spraviť?" a Thai Makudi chcel prevziať kontrolu na televíznymi právami pri navrhovanom prípravnom stretnutí medzi Thajskom a Anglickom.
      

 

Blatter sa neobáva, že by ďalší virvar mohol uškodiť aj jemu osobne v blížiacich sa prezidentských voľbách, v ktorých bude čeliť jedinému protikandidátovi Mohammedovi bin Hammamovi z Kataru. "Bojujem za očistenie FIFA," vyhlásil. Ak sa potvrdí previnenie Hayatoua, bude mať dvojnásobný problém, lebo okrem kresla v exekutíve FIFA disponuje od roku 2001 aj členstvom v Medzinárodnom olympijskom výbore (MOV). "MOV sa stavia zodpovedne ku všetkým obvineniam z korupcie. Budeme žiadať dôkazy týchto priestupkov a následne ich posunieme pred etickú komisiu," tvrdil hovorca MOV Mark Adams.

 

 

Kuriózne práve v utorok Športový arbitrážny súd (CAS) informoval, že so žiadosťou o zrušenie dvojročného funkcionárskeho dištancu od FIFA sa na CAS obrátil Amadou Diakite z Mali, ktorého FIFA potrestala v novembri ešte pred voľbou dejísk MS 2018 a MS 2022 prejavy korupčného správania. Člen rozhodcovskej komisie dostal pôvodne až trojročný trest zákazu činnosti, no po odvolaní mu sankciu znížili o jeden rok. Už pred týždňom o zrušenie trestu požiadal aj ďalší "hriešnik" z rovnakej kauzy Nigérijčan Amos Adamu.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy