Fíni do škandinávskeho finále, Rusko iba o bronz

Fíni oslavujú postup do fináleFíni oslavujú postup do finále Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Finále 75. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji obstarajú škandinávske krajiny. Švédsko zvíťazilo nad obhajcami zlatých medailí z Česka 5:2 a v druhom semifinále si Fínska poradilo s Ruskom až prekvapujúco hladko 3:0. Finále je na programe v nedeľu o 20:15 v Bratislave, súboj o bronz sa uskutoční v ten istý deň o 16:00.

Diváci v bratislavskej Orange Aréne mohli po nádhernom sóle Rusa Kajgorodova vo štvrťfinále vidieť ďalšiu hokejovú lahôdku. Otvárací gól stretnutia strelil ekvilibristickým spôsobom Mikael Granlund. (Video si môžete pozrieť v článku)

Fínsko - Rusko 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Gól: 26. Granlund (Immonen), 48. Lajunen, 50. Immonen (Granlund). Rozhodcovia: Larking (Švéd.), ORSZÁG (SR) - Arm (Švaj.), Semionov (Est.), vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 9272 divákov. Strely 29:30

Fínsko: Vehanen - Lepistö, Salmela, Välivaara, Niskala, Väänänen, Puistola, Kukkonen, Jaakola - Pyörälä, Koivu, Ruutu - Aaltonen, Kapanen, Komarov - Granlund, Immonen, Pesonen - Lajunen, Nokelainen, Pihlström

Rusko: Barulin - Aťjušov, Ťjutin, Kornejev, Grebeškov, Kalinin, Kulikov, Nikulin, Jemelin - Zinovjev, Radulov, Kovaľčuk - Kuliomin, Arťjuchin, Kajgorodov - Ovečkin, Gorovikov, Afinogenov - Tereščenko, Zaripov, Morozov

Vypredané hľadisko sledovalo od prvej sekundy zaujímavý a rýchly hokej. Na tribúnach mali veľkú prevahu Rusi, ale na ľadovej ploche boli v úvodných minútach sily vyrovnané a útoky si prelievali z jednej strany na druhú. Vyložené šance však chýbali, oba tímy sa snažili zakončovať predovšetkým z väčších vzdialeností. Prvý vážny závar pred fínskou bránkou spôsobil až v 9. minúte dôrazom Kuliomin. Od tohto momentu prebrali Rusi iniciatívu, vycítili to aj diváci a hnali svojich "molodcov" do útoku. Mužstvá však hrali veľmi pozorne v defenzíve, vyhýbali sa nedovoleným zákrokom, takže do kabín odchádzali za bególového stavu.

V druhej tretine pokračovali tímy v atraktívnom prejave, aj keď na gólové korenie sa stále čakalo. Výbornú príležitosť otvoriť skóre mal v 23. minúte Nokelainen, keď ho nezištnou prihrávkou našiel Pihlström. Úvodná päťminútovka patrila aktívnejším Fínom, ktorí sa často dostávali do prečíslenia. V jednom prípade hasil namiesto brankára Barulina na čiare obranca Kalinin. Hneď po nasledujúcom vhadzovaní však prišiel otvárací gól stretnutia. Hokejovú delikatesu predviedol v 26. minúte Granlund, keď si za bránkou zodvihol puk na čepeľ hokejky a ekvilibristicky ho zavesill za bezmocného Barulina.

Prvé vylúčenie priniesla až 30. minúta, za hákovanie si išiel oddýchnuť Pyörälä a obecenstvo si okamžite pýtalo "šajbu". Gólové želanie mohol splniť Zinovjev, ale trafil iba hornú žrď. Presilovka prišla aj na druhej strane, už tradične si trestnú lavicu vyskúšal zlý muž šampionátu Arťjuchin za nedovolené bránenie. Fíni pokračovali v tlaku, Rusom sa vôbec nedarila rozohrávka a mali sa čo oháňať, aby neinkasovali aj druhýkrát. Príležitosť vyrovnať mali pri vylúčení Aaltonena, ale s dôrazom pred brankárom to prehnal Ovečkin a na trestnú lavicu putoval aj on.

Rusko sa tak na začiatku tretej tretiny ocitlo v identickej pozícii ako vo štvrťfinále proti Kanade, keď rovnako prehrávalo 0:1. Zmeniť to chcel čo najskôr Ovečkin, ale ani jeho opakované strelecké pokusy za Vehanena neprešli. S pribúdajúcimi minútami sa však zväčšovala aj ruská nervozita a v 46. minúte dostal už druhýkrát v zápase dvojminútový trest stále mlčiaci kanonier Ovečkin. Rus sa ešte iba vracal na ľad, keď nenápadnú individuálnu akciu zakončil Lajunen. Prísny meter rozhodcov v stretnutí si následne odskákal aj dobiedzajúci Kovaľčuk a Fínsko takmer okamžite po ukážkovej presilovkovej kombinácii zvýšilo Immonenom na 3:0. Ideálna šanca na skorigovanie výsledku prišla pre Rusko v 51. minúte, keď bol na 2+2 minúty vylúčený Väänänen za nebezpečnú hru vysokou hokejkou. "Zbornú" už tlačil čas a prihrávky často nenašli správneho adresáta. Navyše výborný výkon podával brankár Vehanen, aj keď mu jedna zo striel kuriózne zlomila hokejku a časť oslabenia odchytal so spoluhráčovou. Ruskú snahu zabrzdilo aj nesprávne striedanie, trest za hráčsku lavicu si odsedel Radulov. Ani záverečné minúty žiadnu výraznú príležitosť nepriniesli a tak sa do finále prebojovali fínski reprezentanti. Na Rusko čaká súboj o bronz s Českom.

Jarkko Immonen, kanonier Fínska: "Bol to náš najlepší zápas na turnaji. Podali sme super výkon a Granlundov gól - to bolo niečo neopísateľné. Derby so Švédskom má vždy osobitný náboj, medzi oboma tímami panuje veľká rivalita. Švédi sú možno miernymi favoritmi, no pokúsime sa zvíťaziť a získať titul."

Tuomo Ruutu, útočník Fínska: "Chceli sme hrať od začiatku podľa nášho rytmu a držať súpera na uzde. Darilo sa nám to vďaka vynikajúcemu tímovému výkonu. Všetky štyri formácie hrali excelentne, blokovali sme streli, hádzali sme do striel a dali sme pekné góly. Skvele zachytal náš brankár. Vyhrať 3:0 nad Rusmi, to sa nepodarí každý deň. Granlund dal neuveriteľný gól, totálne sme  najprv onemeli, kým sme začali kričať od radosti."

Iľja Nikulin, obranca Ruska: "Zápas sa nám nevydaril. Z množstva našich streleckých pokusov a šancí sme nepremenili ani jednu a tak sa nedá vyhrávať. Žiaľ, boli sme rozbehnutí, ale zastavil nás fínsky brankár."

Jukka Jalonen (tréner Fínska): "Som nesmierne šťastný, veď sme zdolali najlepší tím na svete. Spokojný som s prvou tretinou, keď sme ubránili súperove šance. V ďalšom priebehu hry prišli góly. Darilo sa nám v presilovkách aj v oslabeniach."

Viačeslav Bykov (tréner Ruska): "Som spokojný s prvou tretinou. Potom sa však hra zlomila. Ešte v druhej tretine za stavu 0:1 sme mali niekoľko gólových šancí, ale nedokázali sme ich premeniť. Fíni hrali lepšie ako my."

• Zdroj: športky, ts, TASR, SITA