VIDEO Trio Slovákov skórovalo, Chára a Gáborík s výhrami

Gáborík pred EnrothomGáborík pred Enrothom Zdroj: SITA

NEW YORK - Traja slovenskí hokejisti si rozšírili svoje osobné štatistiky v dvanástich zápasoch NHL v noci na nedeľu. Všetci zaznamenali po góle, no kým presné zásahy Mariána Gáboríka a Zdena Cháru znamenali výhry NY Rangers nad Buffalom a Bostonu nad Columbusom, Jurčinov gól len zmiernil prehru NY Islandres s Pittsburghom. Dvojica slovenských brankárov Jaroslav Halák (St. Louis) a Peter Budaj (Montreal) do hry nezasiahla.

Aj vďaka gólu Mariána Gáboríka dosiahli hokejisti New York Rangers 2500. výhru v základnej časti, keď zdolali Buffalo na jeho ľade 4:1. Rangers túto hranicu prekonali ako piaty klub histórie. Z tímov originálnej šestky čaká na 2500. víťazstvo už iba Chicago, ktoré má 2432 úspechov. Gáborík strelil svoj štrnásty gól v sezóne a celkovo 297. v kariére v závere duelu počas presilovky.

Boston síce dokázal zmazať ešte v prvej tretine dvojgólový deficit v Columbuse a výhrou 5:3 prerušiť dvojzápasovú sériu prehier, ale prišiel o kapitána Zdena Cháru. Opora Bruins odstúpila z duelu v druhej tretine a už sa nevrátila na ľad.

"Čakajú ho ešte niektoré vyšetrenia. Nepoznám vážnosť jeho zranenia,“ povedal tréner Bruins Claude Julien. Chára odohral v zápase 13:27 min a v úvode druhej dvadsaťminútovky strelil gól. K obratu pomohol prvými dvoma gólmi sezóny Joe Corvo. "Musím oceniť hru tímu. Do tretej tretiny sme vstupovali za stavu 3:3 a bez Cháru, mužstvo sa však zomklo a vyhralo,“ uviedol Julien.

Obranca Milan Jurčina strelil druhý gól sezóny, jeho New York Islanders však ťahal v zápase s Pittsburghom, ktorý nastúpil bez Sidneyho Crosbyho, za kratší povraz. Islanders prehrali aj štvrté stretnutie sezóny s Penguins.

Jaromír Jágr sa stal prvou hviezdou súboja Philadelphie s Tampou Bay, v ktorom Flyers natiahli svoju šnúru úspechov na päť. Jágr strelil svoj 656. gól kariéry v NHL, čím sa na 11. mieste historickej tabuľky vyrovnal Brendanovi Shanahanovi. Andrej Meszároš si v zápase odsedel na trestnej lavici 4 minúty. Flyers sa zranil najproduktívnejší hráč celej NHL Claude Giroux, ktorý musel odstúpiť v druhej tretine pre zranenie hlavy. Ešte predtým si stihol pripísať 38. a 39. bod ročníka.

V bránke St. Louis dostal opäť šancu Brian Elliott a Jaroslav Halák zo striedačky videl jeho štvrtý shutout sezóny. San Jose s Michalom Handzušom ho síce ohrozilo 24-krát, ale úspešná nebola žiadna strela. Elliott sa v počte tohtosezónnych shutoutov delí o prvú priečku v lige s Jonathanom Quickom. Od nástupu Kena Hitchcocka k tímu vyhrali Blues 11 zo 16 zápasov.

Buffalo - New York Rangers 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
Góly: 33. Vanek (Pominville) - 32. Hagelin (Eminger, Del Zotto), 39. Callahan, 44. Hagelin (Del Zotto, Biron), 58. GÁBORÍK (J. Mitchell, Eminger)

New Jersey - Montreal 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Góly: 54. Palmieri (Tedenby, P. Sýkora) - 22. Pacioretty (E. Cole, T. Kaberle), 46. E. Cole (Darche, T. Kaberle)

New York Islanders - Pittsburgh 3:6 (2:2, 1:2, 0:2)

Góly: 5. Ullström (Reese, Bailey), 13. JURČINA (Streit, Okposo), 23. Okposo (Grabner, Hamonic) - 15. S. Sullivan (Vitale, Niskanen), 20. J. Neal (Malkin), 29. J. Neal (Kunitz, S. Sullivan), 36. Dupuis (T. Kennedy, Picard), 42. Cooke (T. Kennedy, Niskanen), 51. P. Martin (Malkin, Kunitz)

Ottawa - Vancouver 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)
Góly: 39. Greening (Spezza, Lee) - 2. Edler (H. Sedin, Kesler), 9. Kesler (Hansen, Raymond), 29. Kesler (H. Sedin, D. Sedin), 57. Weise (Rome)

Philadelphia - Tampa Bay 5:2 (0:1, 3:0, 2:1)
Góly: 23. Briere (Simmonds), 24. Jágr (Giroux, Hartnell), 35. Simmonds (Giroux, Timonen), 45. Carle (Briere, Read), 60. Hartnell (Jágr, Timonen) - 12. Shannon (Moore, Hedman), 41. Lecavalier (M. Bergeron, Malone)

Detroit - Winnipeg 7:1 (2:1, 4:0, 1:0)
Góly: 7. Bertuzzi (Franzén, Lidström), 15. Zetterberg (Filppula, N. Kronwall), 25. Hudler (Franzén, Daciuk), 25. Conner (Cleary, Helm), 30. Filppula (Daciuk, I. White), 33. D. Miller (B. Stuart, Bertuzzi), 42. Hudler (Zetterberg) - 1. Little (Wheeler, E. Kane)

Columbus - Boston 3:5 (2:2, 1:1, 0:2)
Góly: 6. Nash (Prospal, Wisniewski), 12. J. Carter (Brassard, Wisniewski), 37. Umberger (Pahlsson, MacKenzie) - 19. Corvo (Lucic, Krejčí), 20. Horton (Lucic, A. Ference), 21. CHÁRA (Lucic, Krejčí), 47. Corvo (D. Seidenberg, Seguin), 60. Kelly (P. Bergeron, Marchand)

Nashville - Anaheim 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
Góly: 33. Spaling (C. Wilson, Tootoo), 43. Josi (S. Weber, Erat), 46. Tootoo (Klein, Smithson) - 21. Gordon (McMillan, Hagman), 54. Beauchemin (Selänne, Perry)

Phoenix - Minnesota 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)

Góly: 57. Korpikoski (Doan, Langkow) - 3. Brodziak (Bouchard), 24. M. Koivu (Taffe, Lundin), 32. Brodziak (M. Koivu, Spurgeon), 52. Heatley (Spurgeon, Bouchard)

St. Louis - San Jose 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Gól: 20. Shattenkirk (Perron, Arnott)

Calgary - Edmonton 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Góly: 34. Kostopoulos (D. Smith, Stajan), 40. Iginla (Morrison, Bouwmeester), 60. Iginla (O. Jokinen)

Los Angeles - Dallas 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Góly: 34. Richardson (Kopitar) - 14. Benn (Ryder, Daley), 37. Daley (Vincour, Wandell)

• Zdroj: TASR, SITA, nhl.com