Olomouc kvôli korupčnej afére bez Európskej ligy

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: sigmafotbal.cz

OLOMOUC - Futbalisti Olomouca si napriek triumfu v Pohári Českej pošty v nadchádzajúcej sezóne predkolo Európskej ligy nezahrajú. Odvolacia komisia UEFA Sigme na rok zakázala štart v pohároch kvôli disciplinárnemu trestu od Futbalové asociácie ČR za účasť v korupčnej afére s Bohemians Praha.

Zatiaľ nie je jasné, či bude môcť v EL štartovať iný český tím. Ak by to UEFA povolila, pohár by si zahrala Mladá Boleslav, ktorá obsadila štvrté miesto v lige.

Podľa webu futbalovej asociácie teraz generálny sekretár FAČR Rudolf Řepka kontaktuje oddelenie klubových súťaží UEFA, aby sa dohovoril na tom, ktorý český klub uvoľnené miesto zaujme.

Olomouc vo finále domáceho pohára porazila Spartu 1:0 a vybojovala si tým účasť v treťom predkole EL. Už pred zápasom ale nebolo isté, či by ju UEFA do druhej najprestížnejšej klubovej súťaže pustila. Európska futbalová únia totiž uplatňuje pravidlo, podľa ktorého nesmie hrať európske poháre tímy, ktoré mali problémy s korupciou. Vlani na to doplatil Fenerbahce Istanbul, ktorý bol tesne pred žrebom vyradený z Ligy majstrov.

Olomouc pyká za korupčnú kauzu, ktorá sa tiahne od roku 2009. "Hanáci" vtedy v poslednom ligovom kole porazili Bohemians Praha 3:0 a zaistili si účasť v pohároch. Šéf střížkovského klubu Karel Kapr o pár mesiacov neskôr obvinil brankára Sigmy Petra Drobisza, že sa pokúsil hosťujúcich hráčov podplatiť sumou 300 tisíc českých korún.

Celá kauza sa dlhú dobu ťahala, disciplinárna komisia FAČR nakoniec potrestala obe strany. Olomouc dostala pokutu štyri milióny korún a v tabuľke prišla o deväť bodov. Napriek tomu sa v uplynulej sezóne klub v najvyššej súťaži zachránil. Prípad stále riešia súdy.