Slovenskí basketbalisti prehrali v Srbsku o 25 bodov

Jozef Vojtek a Miloš TeodošičJozef Vojtek a Miloš Teodošič Zdroj: SITA

ZRENJANIN - Slovenskí basketbalisti neuspeli v ôsmom vystúpení v kvalifikačnej A-skupine ME 2013. Zverenci trénera Petra Bálinta prehrali v Zrenjanine s favorizovaným Srbskom vysoko 62:87. Slováci nastúpili už bez svojho kapitána Antona Gavela, najlepší strelec kvalifikácie si išiel plniť klubové povinnosti do nemeckého Bambergu.

Srbi rozhodli o svojom triumfe už v prvom polčase, v ktorom si vypracovali 17-bodový náskok. Slovenský tím čakajú na záver kvalifikácie ďalšie dva duely vonku. Najbližšie sa predstavia v sobotu 8. septembra v izraelskom Tel Avive, kvalifikáciu zakončia 11: septembra v Podgorici proti Čiernej Hore, ktorá si už v predstihu zabezpečila prvenstvo v skupine i miestenku na ME 2013 v Slovinsku.

Srbsko - SLOVENSKO 87:62 (42:25)

Najviac bodov: Nedovič 20, Bjelica 11, Erceg 10 - zostava a body SR: Nuber a Vojtek 9, Pandula 8, Baťka 6, Sýkora 0 (Bílik 16, Mrviš 5, Vido a Morávek po 4, Jašš 1), TH: 15:11 - 19/14, fauly: 19:21, trojky: 6:4

Slováci si v úvode duelu utvorili viacero streleckých príležitosti, ale až na piaty pokus v 4. min skórovali zásluhou Pandulu spod koša - vtedy však už zaostávali 0:9. Srbi pálili "ostrými", nečudo, keďže mali dostatok času a pokoja na zakončenie. V 6. min získali po prvý raz dvojciferný náskok 14:4. Za nepriaznivého stavu 10:22 potiahli hostia 6-bodovú šnúru, ktorou znížili, a ešte aj na začiatku 14. min bol rozdiel v skóre iba 6 bodov (20:26). Potom takisto šnúrou šiestich bodov kontrovali domáci a natiahli svoj náskok; ten v závere prvého polčasu narástol na 17 bodov (42:25). Zverenci Petra Bálinta premenili v prvej polovici duelu iba 9 z 28 striel z hry (trojky 10/1).

V 23. min získali srbskí reprezentanti zásluhou Ercegovej dvojky 20-bodový náskok 51:31. V závere tretej desaťminútovky inkasovali Slováci ľahké body spod koša a súper aj vďaka tomu viedol aj 65:39. V 35. min Mrviš dvojbodovým košom znížil na prijateľných 56:70, no záver patril Srbom, ktorí zvíťazili rozdielom 25 bodov.

Peter Bálint (tréner SR): "Mali sme zlý začiatok, hrali sme ustráchane a hráči robili veľa chýb. Hostia sa chytili, verili si a chvíľami si z nás robili trhací kalendár. Potom sme sa otriasli a od druhého polčasu to bol celkom dobrý zápas. Zhruba päť minút pred koncom sme zaostávali o prijateľných 14 bodov, no našimi dvoma chybami sme hosťom umožnili skórovať z protiútokov a natiahnuť náskok."

Izrael - Island 92:75 (17:20, 25:18, 25:18, 25:19)
Čierna Hora - Estónsko 76:67 (24:15, 13:12, 19:22, 20:18)