Slováci v druhom kvalifikačnom zápase podľahli Maďarsku

Martin Straňovský strieľa na maďarského brankára Rolanda MikleraMartin Straňovský strieľa na maďarského brankára Rolanda Miklera Zdroj: SITA

PREŠOV - Slovenskí hádzanári neuspeli ani v druhom kvalifikačnom vystúpení v bojoch o ME 2014, keď v Prešove pred vypredanou halou podľahli Maďarsku 24:28. Tím Petra Dávida hral so súperom vyrovnanú partiu predovšetkým v prvom polčase, keď si dokázal vypracovať v 18. minúte trojgólový náskok. Záver polčasu však Slováci nezvládli a prehrali ho o gól. Na začiatku druhého dejstva si Maďari vypracovali rozhodujúce päťgólové vedenie, na ktoré už slovenské družstvo nedokázalo odpovedať.

Skóre duelu na radosť slovenských priaznivcov otvoril v 2. minúte Rábek, no ich súper odpovedal dvoma rýchlymi gólmi, keď sa presadil Császár a po ňom prekonal Štochla i Zubai. Slováci pred vypredanou prešovskou halou držali so súperom krok a v 8. minúte išli po Straňovského presnom zásahu dokonca do dvojgólového vedenia - 5:3. Zdalo sa, že maďarská obrana 0-6 nerobila hráčom s dvojkrížom na hrudi veľké problémy a po Hruščákovom góle svietil v 18. minúte na ukazovateli skóre stav 10:7. Predovšetkým Štochl robil maďarským hráčom obrovské problémy, keď aj v stopercentných príležitostiach súpera zatiahol na svojej bránke "roletu". Od stavu 10:8 mali Slováci k dispozícii dvojminútovú výhodu o jedného hráča, ktorá im však paradoxne uškodila a súper dvoma gólmi Lászla Nagya zrovnal na 10:10. Štyri minúty pred koncom prvého polčasu ešte slovenský výber po Stráňovského premenenej sedmičke viedol o jeden gól (12:11), no záver patril hosťom, ktorí v 29. minúte otočili vývoj stretnutia vo svoj prospech, keď sa pred Štochlom presadil Császár - 12:13. V poslednej minúte mohol vyrovnať Stráňovský, ale Mikler si s jeho sedemmetrovým hodom poradil.

Na začiatku druhého dejstva vyrovnal Vadkerti (13:13) a po ňom v 34. minúte na 14:14 i Polakovič. Potom sa však už začal presadzovať favorit duelu a postupne zvyšoval svoj náskok. Až príliš veľa priestoru nechali slovenskí reprezentanti Lászolovi Nagyovi, ktorý sa presadil tri razy a v počte presných zásahov ho napodobnil i Ivancsík. Až od stavu 15:20 sa strelecky presadili i Slováci, keď sa najprv presadil Kopčo a na rozdiel troch znížil Gabriel Vadkerti. V 56. minúte ešte vykresal iskierku nádeje pre slovenský tím Antl, ktorý premenil sedmičku a znížil na 22:24. Maďari však drámu nedopustili a zaslúžene zvíťazili 28:24.

Slovensko - Maďarsko 24:28 (12:13)

Zostavy a góly:
Slovensko: Štochl, Paul - Rábek 5, Dudáš, Hruščák 2, Kopčo 1, Volentics 1, Polakovič 3, Mazák, G. Vadkerti 4, Ďuriš, T. Urban 1, Straňovský 4/1, Guzy 1, Antl 2/1, Kucharík
Najviac gólov Maďarska: L. Nagy 8, Ivancsik 5/3, Császár 5.
Rozhodovali: Nenad Nikolič, Dušan Stojkovič (obaja Srb.), 7 m hody: 3/2 - 6/3, vylúčení: 6:5, ČK: Ilyés, 4000 divákov - vypredané.

Peter Dávid, tréner Slovenska: "Blahoželám súperovi k úspechu. V podstate sme videli vyrovnaných šesťdesiat minút avšak v rozhodujúcich fázach boli hostia lepší. Škoda dvoch-troch zahodených vyložených šancí za stavu 10:7. S týmto mužstvom, pri absencii štyroch opôr, sme dosiahli maximum."

Lájos Mocsai, tréner Maďarska: "Bol to náš prvý reprezentačný zraz po OH. Videli sme dva rozdielne polčasy, v prvom domáci udávali tempo hry a nútili nás k chybám. V druhom sme zlepšili obranu a do útoku sme dali viac kreativity. Zápas sa hral vo výbornej atmosfére."