Djokovič zdolal v Londýne Tsongu, Murray predviedol obrat s Berdychom

Novak DjokovičNovak Djokovič Zdroj: SITA

LONDÝN - Staronový líder svetového rebríčka tenistov Novak Djokovič (25) zo Srbska zvíťazil na koncoročnom výberovom šampionáte Barclays ATP World Tour Finals v Londýne nad Francúzom Joom-Wilfriedom Tsongom za 100 minút 7:6 (4), 6:3. Britský tenista Andy Murray nasadený ako tretí zvíťazil v úvodnom zápase v základnej A-skupine nad Čechom Tomášom Berdychom, päťkou turnaja, za 137 minút 3:6, 6:3, 6:4.

Djokovič odvrátil po jednom brejkbale vo vstupnej, siedmej aj jedenástej hre prvého setu. V tajbrejku odskočil minibrejkom na 2:0, sám bol pri svojom podaní presvedčivý a rozhodol krížnym forhendovým returnom pri skóre 6:4 - defenzívna forhendová kontra Tsongu, 8. v renkingu, išla vedľa. Srb predvádzal obetavé "rybičky" a celkovo si v dôležitých okamihoch počínal koncentrovanejšie, sebavedomejšie aj účelnejšie. Navyše, v otváracom geme druhého dejstva premenil druhý brejkbal. Odvtedy pri vlastnom servise odovzdal v štyroch hrách dovedna iba dva fiftíny. Na príjme v deviatom geme premenil hneď premiérový mečbal.

Víťaz mal pomer "winnerov" a nevynútených chýb 24:17, zdolaný 21:26. Obaja zvládli po 13 zákrokov pri sieti. V bilancii zo vzájomných duelov s Tsongom zvýšil Djokovič na 9:5.

"Ak mám byť úprimný, Tsonga hral v prvom sete lepšie," povedal Djokovič a dodal: "Dokázal som to však ustáť psychicky a vybojoval som to."

Murraymu nevyšiel začiatok zápasu, robil príliš veľa nevynútených chýb a nedokázal premieňať brejkbaly. Od stavu 2:1 v druhom sete však rodák zo škótskeho Dunblane prevzal taktovku do svojich rúk. Murray pridal na agresivite, výrazne zlepšil podanie i returny a dokázal Berdycha pretlačiť aj v dlhých výmenách od základnej čiary. V treťom sete si zlatý olympijský medailista z Londýna po rýchlom brejku vybudoval náskok 4:1 a zápas už dotiahol do úspešného konca. Za stavu 5:4 premenil pri vlastnom podaní v poradí druhý mečbal a vyrovnal vzájomnú bilanciu s Berdychom na 4:4.

Murray má na domácej pôde v tejto sezóne skóre 13:2. Nezvládol vstupný zápas na tráve v londýnskom Queen´s Clube a prehral vo finále Wimbledonu so Švajčiarom Rogerom Federerom. Medzi elitou štartuje piaty raz (aktuálne skóre 8:5), v rokoch 2008 a 2010 bol v semifinále. Vlani po prehre so Španielom Davidom Ferrerom už nepokračoval pre zranenie slabín. Ak v skupine dohral, vždy to bolo so štatistikou 2:1.

"Od začiatku to bolo veľmi náročné. Berdych má za sebou skvelý rok. Už som proti nemu párkrát hral a vždy to bolo ťažké. Teraz ide o posledné vzopätie sezóny a prítomnosť toľkých ľudí v hľadisku pomáha dvíhať hladinu adrenalínu. Je vhodné vnímať tento turnaj ako nejaký obvyklý v zmysle formátu, teda vyraďovací. Ak totiž dosiahnete dve víťazstvá v základnej skupine, zväčša postúpite do semifinále," skonštatoval Murray.

"Myslím si, že to obojstranne bol veľmi, veľmi dobrý a solídny zápas. Žiaľ, drobnosti dnes rozhodli v môj neprospech. Azda najdôležitejší okamih sa odohral za stavu 1:1 v druhom sete, keď som nevyužil tri brejkbaly," povedal Berdych.

Zverenec Tomáša Krupu Berdych hrá na tzv. Masters tretí raz (zatiaľ 3:5 na zápasy), pred dvanástimi mesiacmi v Londýne nestačil v semifinále na Joa-Wilfrieda Tsongu. Francúz je s ním v skupine aj teraz.

4. Tsonga 1 0 1 0:2 9:13 0

Španielski tenisti Marcel Granollers-Pujol a Marc López nasadení ako šiesti nečakane zvíťazili v základnej A-skupine nad jednotkami žrebu i príslušného renkingu, Američanmi Bobom a Mikom Bryanovcami, za 100 minút 7:5, 5:7, 11:9, vymazali jeden mečbal pri vlastnom podaní.

V B-skupine obhajcovia trofeje Max Mirnyj z Bieloruska a Kanaďan Daniel Nestor zdolali Švéda Roberta Lindstedta s Rumunom Horiom Tecauom za 97 minút 4:6, 7:6 (1), 12:10. Aj v tomto prípade to bolo cez jeden odvrátený mečbal pri vlastnom servise.

A-skupina:
Marcel Granollers-Pujol, Marc López (Šp.-6) - Bob Bryan, Mike Bryan (USA-1) 7:5, 5:7, 11:9

1. Granollers-Pujol, M. López 1 1 0 2:1 13:12 2
2. B. Bryan, M. Bryan 1 0 1 1:2 12:13 0
Legenda: poradie, pár, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

B-skupina:
Max Mirnyj, Daniel Nestor (Biel./Kan.-2) - Robert Lindstedt, Horia Tecau (Švéd./Rum.-4) 4:6, 7:6 (1), 12:10