Mertiňák, Lacko a Čapkovič zvládli 1. kolo, Horanský a Mečíř končia

Michal MertiňákMichal Mertiňák Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Kvalifikant Michal Mertiňák zvíťazil v slovenskom derby v 1. kole na 13. ročníku medzinárodných otvorených majstrovstiev Slovenska ATP Challenger Tour Slovak Open v NTC v Bratislave nad držiteľom voľnej karty Jozefom Kovalíkom po veľkej dráme za 155 minút tesne 6:4, 6:7 (6), 6:4.

V tajbrejku druhého dejstva nevyužil Mertiňák štyri mečbaly, no v koncovke rozhodujúceho setu slávil úspech.

"V závere rozhodli väčšie skúsenosti. Mohol som zápas vyhrať už v dvoch setoch, no v tajbrejku som nevyužil náskok 6:2. Dal som tam síce dva prvé servisy, no Kovalík najprv dobre dobehol môj stopbal a v druhom prípade kvalitne zareturnoval," povedal Mertiňák, ktorý v dueli o postup do štvrťfinále nastúpi proti turnajovej dvojke Chorvátovi Ivanovi Dodigovi. "Je to 70. hráč sveta, čo hovorí jasnou rečou o tom, kto bude favoritom. Pre mňa je nadplán už to, že som sa dostal z kvalifikácie do 2. kola," dodal Mertiňák.

Slovenský daviscupový reprezentant štartuje v hlavnej súťaži bratislavského turnaja po siedmy raz, vo štvorhre sú s Čechom Františkom Čermákom nasadenými jednotkami. Už má istotu 14 bodov do počítačového poradia a prémie 1460 eur.

Domáci obhajca trofeje Lukáš Lacko nasadený ako prvý zvíťazil v stretnutí 1. kola nad nemeckým rovesníkom Matthiasom Bachingerom za 62 minút hladko dvakrát 6:2.

Lacko si v osemfinálovom derby si zmeria sily s krajanom Kamilom Čapkovičom, takže Slovensko už má istotu štvrťfinálového zastúpenia v Aegon aréne. Postupujúci získa 20 bodov a 2480 eur, zdolaný bude mať 9 bodov a 1460 eur. Lacko obhajuje 110 bodov, ale odpíšu mu ich až 19. novembra.

Lackovi vyšiel úvod zápasu, keď hneď v úvodnom geme prelomil podanie súpera a po potvrdení brejku sa ujal vedenia 2:0. Slovenský reprezentant kvalitne podával i returnoval, umne menil rytmus hry a robil minimum nevynútených chýb. V siedmom geme Bachingera opäť brejkol a zisk prvého setu následne spečatil čistou hrou. Aj druhé dejstvo bolo jasne v réžii Lacka, ktorý od stavu 1:2 získal päť gemov v rade. V bilancii zo vzájomných duelov zvýšil na 4:1. Proti Čapkovičovi (301.) má nepriaznivé skóre 0:2, naposledy sa však stretli už v júni 2006.

Slovák po skončení zápasu netajil spokojnosť. "Začať turnaj takýmto víťazstvom je určite príjemné. Potreboval som takýto výsledok a cením si, že som ho dosiahol proti hráčovi, ktorý bol minulý týždeň vo finále. Som spokojný so svojím výkonom. Herne sa cítim už dlhší čas lepšie, dnes som bol psychicky uvoľnený a nebol som pod stresom," povedal Lacko, ktorý proti Čapkovičovi očakáva ťažký zápas. "Kamil sa bude chcieť pred domácim publikom predviesť, nebude mať čo sratiť, môže hrať uvoľnene."

Čapkovič zvíťazil nad takisto nenasadeným argentínskym ľavákom Federicom Delbonisom, 132. v renkigu, za 91 minút 7:5, 6:3. Medzi najlepších šestnásť na tomto podujatí postúpil štvrtý raz v kariére. Debutoval už v roku 2002. Vlani ako úspešný kvalifikant prehral na úvod hlavnej súťaže s Ukrajincom Sergijom Stachovským.

Držiteľ voľnej karty momentálne figuruje na 301. priečke vo svetovom rebríčku, najvyššie bol na 211. pozícii pred viac ako troma rokmi.

Slovenský držiteľ voľnej karty Filip Horanský prehral v zápase 1. kola s Čechom Janom Hájkom, 109. v renkingu (už bol aj na 71. priečke), za 63 minút 3:6, 2:6.

Horanskému (19), v minulosti tretiemu v juniorskom poradí ITF, sa teda nevydaril ani štvrtý pokus o postup do osemfinále singlovej súťaže na tomto podujatí. V rokoch 2009 - 2011 ho vo dvoch setoch zdolali Nemec Björn Phau, Fín Timo Nieminen a Francúz Stéphane Robert. Medzi seniormi figuruje na 620. pozícii.

Domáci kvalifikant Miloslav Mečíř mladší prehral v zápase 1. kola s bieloruským tenistom Vladimirom Ignatikom za 132 minút tesne 7:5, 4:6, 6:7 (3). Inkasoval 13 es. Odnáša si 5 bodov do rebríčka a 885 eur.

Mečíř, momentálne 498. v renkingu (najvyššie figuroval na 293. pozícii), bol dlho veľmi efektívny pri likvidovaní brejkbalov 146. hráča svetového rebríčka Igantika, ale napokon neodolal v desiatej hre druhej časti. Súper sa potom presadil na príjme aj v šiestom geme rozhodujúceho dejstva, ale syn kapitána daviscupovej reprezentácie odpovedal okamžitým rebrejkom. V tajbrejku Slovák inkasoval minibrejk na 0:2, vvyrovnal však na 2:2. Osudnou sa mu stala až strata servisu na 3:4. Bielorus totiž následne posunul skóre na 6:3 a situáciu už využil. Obaja v tomto dueli premenili po 2 brejkbaly.

Mečíř štartoval na tomto podujatí šiesty raz, v hlavnej súťaži sa objavil druhýkrát. Predvlani sa prebojoval do osemfinále, v ktorom ho prekonal Rus Alexander Kudriavcev. Debutoval už v sezóne 2004.

Michal Mertiňák (SR) - Jozef Kovalík (SR) 6:4, 6:6 (6), 6:4

Lukáš Lacko (SR-1) - Matthias Bachinger (Nem.) 6:2, 6:2

Jan Hájek (ČR) - Filip Horanský (SR) 6:3, 6:2

Kamil Čapkovič (SR) - Federico Delbonis (Arg.) 7:5, 6:3

Vladimir Ignatik (Biel.) - Miloslav Mečíř ml. (SR) 5:7, 6:4, 7:6 (3)

Thiago Alves (Braz.) - Andre Begemann (Nem.) 2:6, 6:2, 6:3

Ivan Sergejev (Ukr.) - Frank Dancevic (Kan.) 7:6 (4), 6:4

Ivan Dodig (Chor.-2) - Riccardo Bellotti (Tal.) 6:1, 6:1

Dušan Lajovič (Srb.) - Iľja Marčenko (Ukr.) 6:4, 7:6 (6)

Domáci držitelia voľnej karty Norbert Gombos a Andrej Martin prehrali v stretnutí 1. kola štvorhry s Nemcom Philippom Marxom a Rumunom Florinom Mergeom za 64 minút 0:6, 6:7 (5).

Slovenský tenista Igor Zelenay a Čech Lukáš Rosol prehrali v 1. kole s Nemcami Andrem Begemannom a Martinom Emmrichom nasadenými ako druhými za 73 minút 6:4, 3:6, 10:1

Philipp Marx, Florin Mergea (Nem./Rum.) - Norbert Gombos, Andrej Martin (SR) 6:0, 7:6 (5)
Tomasz Bednarek, Mateusz Kowalczyk (Poľ.) - Ivan Dodig, Mate Pavič (Chor.-4) 7:6 (5), 4:6, 10:7

Andre Begemann, Martin Emmrich (Nem.-2) - Lukáš Rosol, Igor Zelenay (ČR/SR) 4:6, 6:3, 12:10