Vo Val d'Isere triumfoval v slalome Pinturault, Žampa na 16. mieste

Alexis Pinturault Alexis Pinturault Zdroj: SITA

VAL D'ISERE - Slovenský lyžiar Adam Žampa drukýkrát v kariére bodoval v alpskom Svetovom pohári. V slalome vo francúzskom Val d'Isere obsadil 16. miesto so stratou 1,81 s na víťazného Francúza Alexisa Pinturaulta a do hodnotenia prestížneho seriálu si pripísal 15 bodov.

Koncom októbra skončil Žampa senzačne deviaty v obrovskom slalome v rakúskom Söldene, teraz prvýkrát prenikol medzi bodovanú tridsiatku aj v jeho obľúbenej disciplíne.

Po prvom kole slalomu vo Val d'Isere bol slovenský reprezentant na 25. mieste so stratou 2,07 na vedúceho Rakúšana Marcela Hirschera. V druhom kole pri umelom osvetlení predviedol Žampa jazdu na hranici rizika a polepšil si o deväť priečok. Dosiahol navlas rovnaký súhrnný čas ako hviezdny Chorvát Ivica Kostelič, za sebou nechal olympijského víťaza v slalome zo ZOH 2010 vo Vancouveri Taliana Giuliana Razzoliho, Rakúšana Benjamina Raicha či Francúza Stevea Missilliera.

Pinturault bol po prvom kole až na šiestom mieste, v druhom však predviedol fantastickú jazdu a vďaka najrýchlejšiemu času sa vyšvihol na najvyšší stupienok. Francúz zvíťazil o 57 stotín pred Nemcom Felixom Neureutherom, Hirscher po viacerých zaváhaniach napokon skončil až tretí (+0,57.)

"Trať však bola hrboľatá a rozbitá, lebo ratraky vyťahovali stiahnutý sneh von z trate a pásmi rozbili povrch. V náročných podmienkach išiel Adam čisto, mal mäkké nohy," konštatoval pretekárov trénujúci otec Tomáš Žampa. Samotný Adam doplnil: "V úvodnom kole som to napálil úplne naplno a vyšlo to, bola to čistá jazda."

Aj v druhom kole pri umelom osvetlení predviedol Žampa v hornej i dolnej pasáži jazdu na hranici rizika a polepšil si o deväť priečok. Dosiahol navlas rovnaký súhrnný čas ako hviezdny Kostelič, za sebou nechal olympijského víťaza v slalome Taliana Giuliana Razzoliho, skúseného Rakúšana Benjamina Raicha či Francúza Stevea Missilliera. V cieli však nebol celkom spokojný.

"V strednej pasáži som to trochu pridržal, dalo sa ísť oveľa rýchlejšie. Každá brzda je stratou, sme tam nasekaní v pár stotinách. V televízii to možno vyzeralo, že husto sneží, no nebolo to až také silné. Teší ma, že som v slalome Svetového pohára prvýkrát bodoval a že som zdolal veľké mená vrátane olympijského šampióna Razzoliho, vždy to však môže byť ešte lepšie," dodal Žampa, ktorý sa v nedeľu spoločne s bratom Andreasom postaví vo Val d'Isere na štart obrovského slalomu.

Val d'Isére (Fr.) - slalom:
1. Alexis Pinturault (Fr.) 1:36,55 min, 2. Felix Neureuther (Nem.) +0,50 s, 3. Marcel Hirscher (Rak.) +0,57, 4. André Myhrer (Švéd.) +1,06, 5. Jens Byggmark (Švéd.) +1,09, 6. Manfred Pranger (Rak.) +1,10, ... 16. ADAM ŽAMPA (SR) +1,81

Poradie vo SP 2012/2013 v slalome (po 2 z 9 pretekov): 1. André Myhrer (Švéd.) 150 bodov, 2. Marcel Hirscher (Rak.) 140, 3. Felix Neureuther (Nem.) 116, 4. Alexis Pinturault (Fr.) 108, 5. Jens Byggmark (Švéd.) 105, 6. Manfred Moelgg (Tal.) 74, ... 25. ADAM ŽAMPA (SR) 15

Poradie vo SP 2012/2013 (po 8 z 37 pretekov): 1. Aksel Lund Svindal (Nór.) 400 bodov, 2. Ted Ligety (USA) 342, 3. Marcel Hirscher (Rak.) 280, 4. Manfred Moelgg (Tal.) 204, 5. Kjetil Jansrud (Nór.) 195, 6. Alexis Pinturault (Fr.) 153, ... 43. ADAM ŽAMPA (SR) 44

• Zdroj: TASR, SITA