Slovan hladko do finále, Košiciam aj v druhom zápase strelil tri góly

Brankár Košíc Matúš Ružinský (vpravo) sleduje loptu po strele Filipa Hlohovského (uprostred) zo Slovana, vľavo Mikuláš Tóth z KošícBrankár Košíc Matúš Ružinský (vpravo) sleduje loptu po strele Filipa Hlohovského (uprostred) zo Slovana, vľavo Mikuláš Tóth z Košíc Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Finalistami 44. ročníka Slovenského pohára 2012/2013 sa stali futbalisti Slovana Bratislava. Po triumfe 3:0 v úvodnom semifinálovom stretnutí na ihrisku MFK Košice vyhral líder Corgoň ligy aj v odvete na Pasienkoch 3:1 a hladko postúpil do finále Slovnaft Cup-u. V ňom sa 1. mája v Ružomberku stretne s obhajcom trofeje MŠK Žilina.

Prvých dvadsať minút sa hrala na Pasienkoch vyrovnaná partia s minimom pohľadných akcií, zato plná nepresností. O úvodný rozruch sa postaral v 50. sekunde Gál Andrezly, ktorého strelu z hranice pokutového územia zrazil domáci Gorosito na roh. V 14. minúte odvážne prenikol po ľavej strane Pauschek, poslal do šestnástky hostí prízemný center, ktorý sa dostal až k voľnému Kuzmovi, no ten šancou pohrdol, keď jeho strelu bravúrne znškodnil brankár Ružinský. O sedem minút neskôr zazmätkovala obrana Slovana, Kováč ešte dokázal včasným vybehnutím zmariť šancu Dudovi, no následne sa lopty zmocnil Gál Andrezly, zasekol si protihráča a umiestnenou strelou poslal Košice do vedenia. Až tento moment prebral Slovan z letargie. V 23. minúte Grendel vysunul Milinkoviča, narodeninový oslávenec sa vyhol ofsajdovej pasci a efektne prehodil Ružinského. O ďalších deväť minút už domáci viedli, keď predviedli výstavnú kombináciu na jeden dotyk. Lopta sa po osi Milinkovič - Žofčák - Bagayoko dostala až k úplne voľnému Kuzmovi, ktorý zakončoval prakticky do prázdnej bránky. Domáci nepoľavovali, Bagayokov center zaletel až na Hlohovského, ktorý krížnou strelou mieril tesne vedľa ľavej žrde. V 45. minúte nariadil rozhodca Michlian po faule Dudu na Hlohovského jedenástku, ktorú Žofčák chladnokrvne premenil a zvýšil na 3:1 pre Slovan.

V druhom dejstve Slovan kontroloval bezpečný náskok. Tréner MFK Kozák sa snažil oživiť hru dvoma polčasovými striedaniami, no všetky nádeje hostí zhasli v 58. minúte, keď po druhej žltej karte sa porúčal z ihriska Duda. V 64. minúte si na center Slovana najvyššie vyskočil Gorosito, Ružinský jeho hlavičku chytil. V 74. minúte sa na druhej strane ihriska dostal k odrazenej lopte Diaby, jeho tvrdá strela preletela tesne vedľa domácej bránky. O šesť minút neskôr zahrávali "belasí" štandardnú situáciu a po centri Hlohovského si dal Diaby hlavičkou takmer vlastný gól. Záver patril jasne domácim, ktorí zatlačili súpera na jeho polovicu. Bodku za stretnutím dala šanca Grendela, ktorého stihol v poslednej chvíli odzbrojiť Kavka.

ŠK Slovan Bratislava - MFK Košice 3:1 (3:1) - prvý zápas 3:0, do finále Slovnaft Cupu postúpil Slovan
Góly: 23. Milinkovič, 32. M. Kuzma, 45.+ I. Žofčák (z pok. kopu) - 20. Gál-Andrezly, ŽK: 66. Szarka - 38. O. Duda, 85. Ostojič, ČK: 58. O. Duda (Košice) po druhej ŽK, rozhodovali: Michlian - Vorel, Mikulaj, 1066 divákov

Slovan: P. Kováč - Bagayoko, Gorosito, Kolčák (73. Niňaj), Pauschek - Kopúnek - I. Žofčák (59. Lukšík), Grendel, Milinkovič (58. Szarka) - Hlohovský, M. Kuzma

Košice: Ružinský - Mikuláš Tóth, P. Kavka, Ostojič, Pavúk (72. Sekulič) - Bukata (46. Skvašík), Šinglár - U. Matič (46. O. Diaby), O. Duda, Gál-Andrezly - K. Diaby

Samuel Slovák, tréner Slovana: "Cením si, že sme odohrali s Košicami dva dobré zápasy. Košice majú kvalitné mužstvo. Som rád, že sme to vyriešili už u súpera. Teší ma aj to, že hráči, ktorí nenastupujú často a dnes dostali príležitosť, nesklamali. Ľudia, ktorí prišli, videli pár dobrých akcií a niekoľko kvalitných individuálnych výkonov. Halenár a Soumah majú drobné zdravotné problémy, ale nie je to nič vážne. Radšej som ich šetril, nemalo význam nominovať ich na tento duel."

Ján Kozák st., tréner Košíc: "Semifinále národného pohára ovplyvnil prvý zápas, v ktorom sme prehrali o tri góly. Odveta sa v podstate už len odohrala. Domáci boli lepší, vyhrali zaslúžene a ja im gratulujem k postupu do finále. Kvalita je na strane Slovana. My s ním môžeme z piatich stretnutí raz zvíťaziť, raz remizovať, ale trikrát prehráme."

• Zdroj: TASR, SITA