Slovenská osemnástka splnila hlavný cieľ, udržala sa medzi elitou

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: u18worlds2013.iihf.com

SOČI - Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov uspela aj v druhom stretnutí o záchranu na majstrovstvách sveta v Soči, keď zdolala Lotyšsko 3:2 a zabezpečila si účasť medzi elitou aj v roku 2014, kedy sa šampionát uskutoční vo Fínsku. Zverenci trénera Antona Bartánusa nad súperom zvíťazili v prvom súboji 5:2 a v sérii o záchranu triumfovali 2:0 na zápasy. Proti Lotyšom zaznamenali Slováci, ktorí v Soči štartovali v pozícii nováčika v najvyššej kategórii, jediné dve víťazstvá na celom turnaji.

Mladí Slováci rovnako ako v prvom zápase začali v hale Šajba Arena výborne. V 10. min otvoril skóre duelu D. Rehák po spolupráci s Lantošim a o dve minúty neskôr prihrával Cehlárik na gól Lantošimu. Lotyši však v presilovke o dvoch korčuliarov znížili Jaksom a ešte pred prvou sirénou vyrovnal Bukarts. Po bezgólovej II. tretine rozhodol o výhre slovenského výberu v 45. min Šoltés, ktorý uspel v úniku s Vargom. Tréner Lotyšov Viačeslavs Nazarovs sa necelé tri minúty pred koncom duelu odhodlal k hre bez brankára, ale gól už nepadol.

Lotyšsko "18" - Slovensko "18" 2:3
Góly: 15. Jaks (Bernhards, Golovkovs), 20. Bukarts (Birzitis, Šmits) - 10. D. Rehák (Lantoši), 12. Lantoši (Cehlárik), 45. Šoltés (R. Varga)
Vylúčení: 7:7 na 2 min, navyše: Petersons (Lot.) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 29:31, 253 divákov. Rozhodovali: Gebei (Maď.), Grumsen (Dán.) - Kaliada (Biel.), Smura (Poľ.)

Slovensko: Okoličány - Bačik, Černák, Sloboda, Boboš, Gula, Dubeň, Holenda - Cehlárik, Lantoši, Rehák - Varga, Horvát, Šoltés - Žilka, Šille, Ambróz - Beták, Predajniansky, Petráš

Anton Bartánus, tréner: "Posledný krok býva najťažší a potvrdilo sa to. Druhý duel s Lotyšmi bol jednoznačne náročnejší a mal aj iný charakter. Súper vsadil na silovú kartu, čo len umocnilo fyzickú náročnosť tohto stretnutia plného tvrdých nekompromisných súbojov, niekedy až na samej hranici únosnosti, ktoré nás mali vyviesť z rytmu. Naši chlapci schytali toho naozaj dosť, ale posilňovala ich túžba udržať pre mladších kolegov miestenku medzi najlepšími aj pre nasledujúci svetový šampionát. Víťazný gól padol po prečíslení 2 na 1 a úniku Vargu, pri ktorom Rešetnikovs opustil priestor svojej bránky a Šoltés pohodlne skóroval. Druhá tretina, emočne veľmi vypätá, síce nepriniesla gól, ale v nej sa rodil náš konečný úspech. V tejto fáze sa nás totiž Lotyši usilovali všemožne zlomiť. Odolali sme, no keby sme inkasovali, bolo by to nesmierne ťažké. Musíme však uznať kvality lotyšských hokejistov. Celkove sme boli o čosi lepší, no nemožno nevidieť, že súper mal vo svojich radoch väčšinu hráčov z MHL, korčuliarsky a technicky výborne vybavených hokejistov do kombinácie. Napokon Lotyši nám nedali vydýchnuť do posledných sekúnd. Takmer celé tri minúty hrali power play 6 na 5, boli sme pod veľkým tlakom. Podstatný je však konečný rezultát. Sme veľmi šťastní, že sme udržali slovenský hokej v top skupine majstrovstiev sveta tejto vekovej kategórie."

• Zdroj: športky, SITA, ts, TASR