Kližan vzal Nadalovi set, Španiel však nedopustil žiadne prekvapenie

Martin KližanMartin Kližan Zdroj: SITA

PARÍŽ - Slovenský tenista Martin Kližan skončil účinkovanie vo dvojhre na Roland Garros v 2. kole, keď podľa očakávania nestačil na favorizovaného obhajcu trofeje a miestneho sedemnásobného šampióna. Španielovi Rafaelovi Nadalovi síce "vzal" úvodný set, ale v ďalších troch ťahal v premiérovom vzájomnom súboji za kratší koniec. S Parížom sa po prehre 6:4, 3:6, 3:6, 3:6 a 164 minútach na kurte rozlúčil.

Kližan sa Nadala nezľakol, dokázal s "antukovým kráľom" držať krok v dlhých výmenách a zakontrovať. Za stavu 3:3 vďaka kvalitným returnom a razantným úderom po čiarach prelomil podanie Španiela a prvý set získal vo svoj prospech. Najlepší slovenský singlista v úvode zápasu kvalitne servoval a Nadalovi dal dokonca dve esá z druhého podania.

Na začiatku druhého dejstva Nadal zrýchlil hru, pridal na agresivite a po dvoch brejkoch si vybudoval náskok 4:0. Kližan ešte znížil na 2:4, no koncovka patrila Španielovi. V úvode tretieho setu Nadal aj s pomocou pásky zobral Kližanovi podanie a po potvrdení brejku sa ujal vedenia 3:1. V šiestom geme mal slovenský tenista dve šance vyrovnať na 3:3, jeho returny však skončili za základnou čiarou. Nadal za stavu 5:3 spečatil zisk setu čistou hrou pri Kližanovom podaní. Vo štvrtom sete Španiel po brejku vo štvrtom geme odskočil Kližanovi na 5:1. Slovenský reprezentant ešte znížil na 3:5, no v deviatom geme premenil Nadal pri vlastnom podaní v poradí druhý mečbal.

"Bol to obojstranne kvalitný zápas. V prvom sete som hral veľmi dobre a  využil som každú možnosť, ktorú mi súper ponúkol. Druhý set bol opačný, Rafa mal jednu-dve šance, ktoré zužitkoval. Tretí set bol totálne otvorený, za stavu 2:3 som viedol 40:15 a mal som dve možnosti na rebrejk, zo štyroch bekhendových returnov však boli štyri desaťcentimetrové auty. Takéto šance sa nezahadzujú, ak chcete s takýmito hráčmi uspieť. Vo štvrtom sete ma Nadal trikrát za sebou brejkol, musím uznať, že vtedy veľmi dobre returnoval. Som trochu sklamaný, že som nevyhral ešte jeden set, v prípadnom piatom dejstve by to bolo otvorené. Chýbali mi skúsenosti z takýchto zápasov, Nadal naopak vedel vyťažiť z minima maximum. Pokazil som aj viacero nahratých úderov vo výmenách, čo sa tiež podpísalo pod konečný výsledok. Treba ďalej makať a na každom turnaji si počínať stopercentne, aby môj renking aj výkonnosť išli nahor a mal som šancu čo najčastejšie si zahrať s takýmito tenistami," povedal Kližan.

Nadal Kližana priamo v akcii ničím neprekvapil: "Dobre ho poznám, viackrát som ho videl hrať aj naživo. Predvádzal presne to, čo som očakával. Do všetkých zápasov treba ísť s tým, že človek zvíťazí. Koncentroval som sa na poctivé odohranie každého úderu, ale ono to nejde naozaj celý zápas. Niekedy prídu ´minely´, treba sa toho čo najviac vyvarovať."

Kližan odmietol prípadné alibi v podobe odkladu o deň či nepríjemných klimatických podmienok: "Nemalo to žiadny vplyv. To sú len také výhovorky niektorých ľudí, že pršalo, snežilo či padali traktory. Keď sa hrá vonku, treba rátať s vetrom, dažďom. Obaja sme mali rovnaké podmienky a tie sa nijako neprejavili. Bol to dobrý zápas."

Kližan si odnáša prémiu 35 000 eur a 45 bodov do svetového rebríčka ATP, v ktorom figuruje na 35. mieste, najvyššie bol na 26. pozícii. Posledným Slovákom, ktorý bol pri Seine aspoň v 3. kole, zostáva od roku 2006 Dominik Hrbatý, semifinalista edície 1999.

Slovenský ľavák má doterajší rekord na úrovni veľkej štvorky v podobe osemfinále US Open 2012. Vtedy v 2. kole vyradil Francúza Jo-Wilfrieda Tsongu, 6. v systéme, čo je Kližanovo stále platné maximum podľa renkingovej hodnoty triumfu. Vo francúzskej metropole si medzi seniormi v minulosti zahral trikrát. V roku 2007 prehral v 2. kole kvalifikácie, v sezóne 2010 sa lúčil vo finále kvalifikácie a vlani sa pri debute v hlavnej súťaži takisto ako teraz dostal do 2. kola, v ktorom podľahol domácemu Nicolasovi Mahutovi. V roku 2006 získal titul medzi juniormi.

Španiel dobyl parížsky Pohár mušketierov v rokoch 2005 - 2008 a 2010 - 2012. Prípadný Nadalov zisk 8. titulu na jednom podujatí veľkej štvorky by znamenal absolútny rekord. Španiel je jeden zo siedmich hráčov, ktorí majú 7 trofejí z identického takto významného turnaja. Medzi najlepšími 32 hráčmi ho vyzve Talian Fabio Fognini. Španiel prehral vstupný set aj v 1. kole s Nemcom Danielom Brandsom.

Nadal má na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska zápasovú štatistiku 54:1. Jedinú prehru inkasoval v osemfinále edície 2009 od Švéda Robina Söderlinga.

"Najdôležitejšie je, že som napokon dosiahol víťazstvo. Čelil som zdatnému, agresívnemu a veľmi dobre hrajúcemu súperovi. Vstup do zápasu mi príliš nevyšiel, bol som defenzívny, ale postupne som zlepšil moju hru a som naozaj veľmi šťastný, že som to zvládol a postúpil do ďalšieho kola. Čaká ma ďalší zápas. Je teda podstatné dobre sa zregenerovať. Hrať v takomto počasí nie je nič príjemné, všetci si v tomto smere želáme zmenu k lepšiemu," povedal Nadal v interview pre organizátorov ešte na kurte.

Rafael Nadal (Šp.-3) - Martin Kližan (SR) 4:6, 6:3, 6:3, 6:3