Česi doma zabojujú o medaily: Hrdinom zápasu plného zvratov legendárny Jágr!

Jaromír JágrJaromír Jágr Zdroj: SITA

PRAHA - Veľká bitka o semifinále. V poslednom štvrťfinálovom zápase sa v pražskej O2 Aréne proti sebe postavili tímy Fínska a Česka. Po obrovskej dráme a zápase plnom zvratov sa nakoniec radovali domáci Česi, ktorí zásluhou dvojgólovych strelcov Kovářa a Jágra zdolali "Suomi" v pomere 5:3.

Prvá tretina priniesla svižný hokej, v ktorom mali väčšinu času viac z hry domáci reprezentanti hnaní vypredaným štadiónom. Skóre otvoril v deviatej minúte Kovář, no vedenie vydržalo iba do konca prvej tretiny, na ktorej konci vyrovnával po nedorozumení v českej obrane Ruutu.

Začiatok druhého dejstva priniesol odlišný obraz hry. Aktivitou hýrili viac Fíni, ktorí navyše v 24. minúte obrátili stav zápasu po šťastnom góle Jokinena. Českí hokejisti sa späť do hry dostali o desať minút, keď presilovú hru využil Jaromír Jágr a rozjasal domácich fanúšikov. Fíni sa do vedenia takmer opäť dostali o chvíľu neskôr, ale ich gól nebol správne uznaný, pretože mu predchádzal faul Kontiolu. Nedovolený zákrok Česi potrestali po 47 sekundách druhým gólom Kovářa a do šatní tak odchádzali s jednogólovým náskokom.

Posledná časť hry začala snahou fínskych hráčov o vyrovnanie, ktorá priniesla ovocie v 45. minúte, keď skóroval Barkov strelou z prvej pod brvno. Oba tímy neskôr hrali skôr opatrne, aby napokon prišiel moment, ktorý rozhodol celý zápas. Pesonen zle vyhadzoval puk, ktorý získal Jaromír Jágr. Z pravej strany švihom našiel svojou siedmou strelou v zápase voľné miesto a prekonal Rinneho. Fíni hrali v závere 82 sekúnd power-play, Pavelec svoj tím podržal a do prázdnej bránky dal gólovú bodku Sobotka.

Česi sa dostali medzi posledných štyroch druhýkrát v rade, pred rokom boli štvrtí. V boji o účasť vo finále čaká na zverencov Vladimíra Růžičku v sobotu duel s Kanadou. Fíni po štyroch semifinále v rade tentoraz skončia na šampionáte na 6. mieste. Všetky štyri mužstvá, ktoré museli cestovať do iného dejiska šampionátu, sa vo štvrťfinále rozlúčili s turnajom.

Vladimír Sobotka, autor piateho gólu ČR: "Videl som, že obrancovia cúvajú a chcel som, aby to nebol icing. Padlo to do bránky a som rád, že to vyšlo. Bitkou a tvrdou hrou som sa dostal do zápasu. Po prvej tretine sme od tejto fyzickej hry odstúpili, Fíni začali korčuľovať a spomalili sme. Ale dostali sme sa do toho, a vyplatilo sa nám to."

Jaromír Jágr, útočník ČR, v zápase 2+1: "Moje góly boli náhodné, ale to tak býva. Mal som pocit, že sme mali viac z hry, a preto by bola škoda, ak by sme prehrali. Keď sme napádali a korčuľovali, mali sme prevahu. Ideme na Kanadu, niekto by ich už mal zdolať a dúfam, že to budeme my."

Vítame vás pri on-line prenose.

Góly: 18. Ruutu (Kontiola, Lepistö), 24. Jokinen (Lepistö, Donskoi), 45. Barkov (Jokinen, Donskoi)  - 9. Kovář (Erat, Klepiš). 34. Jágr (Voráček, Kovář), 36. Kovář (Jágr, Voráček), 56. Jágr, 60, Sobotka