VIDEO Rusi budú vo finále proti Kanade obhajovať zlato: Fantastická tretia tretina zbornej

Radosť hráčov Ruska Radosť hráčov Ruska Zdroj: SITA

PRAHA 16. mája (SITA) - Hokejisti Ruska vyzvú vo finále 79. majstrovstiev sveta v Prahe v nedeľu hráčov Kanady. Hráči "zbornej" si vybojovali účasť v boji o zlato sobotňajším večerným víťazstvom nad USA 4:0. Rusko má šancu obhájiť majstrovský titul.

Online komentár

Góly: 48. Mozjakin (Bobrovskij), 51. Ovečkin, 56. Šipačov (Kuľomin, Mozjakin), 59. Malkin (Ovečkin).

Zostavy:

USA: Hellebuyck – Faulk, Krug, Jones, Reilly, Murphy, Moore, Gardiner – Coyle, Bonino, Lee – Smith, Arcobello, Vesey – Lewis, Eichel, Nelson – Moses, Larkin, Hendricks - Morin

RUSKO: Bobrovskij – Belov, Jakovlev, Kulikov, Antipin, Čudinov, Mironov - Plotnikov, Tichonov, Ovečkin - Mozjakin, Malkin, Kuľjomin - Dadonov, Šipačov, Panarin - Tarasenko, Anisimov, Kovaľčuk - Širokov

Rozhodcovia: T. Wehrli (Švajčiarsko), J. Ronn (Fínsko) – J. Dahmen (Švédsko), B. Mills (Kanada)

Pozrite tiež: VIDEO Finálový sen domáceho Česka sa rozplynul: Jágr a spol. sa proti Kanade nezmohli na gól

Obhajca titulu nastúpil v zápase už aj s hviezdnym Ovečkinom, ktorý posilnil zbornú po vyradení Washingtonu v play off NHL. Už úvodné minúty naznačili, že to bude tvrdý boj o každý centimeter ľadu. Prvú veľkú šancu obstaral v 3. minúte Vesey, ktorý nechal vyniknúť Bobrovského, v ďalšom priebehu sa ale hra odvíjala najmä pred americkým brankárom Hellebuyckom. O otvorenie skóre sa pokúšal Mozjakin, jeho teč nepriniesol úspech. Zámorský tím číhal na súperove chyby v defenzíve a tie prichádzali. Ďalšiu tutovku zahodil Vesey, po Mosesovom natlačení pred bránku dorážal zblízka Hendricks, Panarin rukou odpratal v poslednej chvíli puk z bránkoviska. Rusi potom prevzali iniciatívu, ale ich tlak bol jalový. Do ojedinelej šanci sa predral Malkin, Hellebuyck bol na mieste.

Američania naďalej brnkali favoritovi na nervy, v druhej tretine prišiel nebezpečný teč Mosesa, skóre sa nemenilo. Rusi postupne pridali a snažili sa vystupňovať svoj nápor, v prehustenom predbránkovom priestore sa však iba ťažko presadzovali. Naopak, stále si museli dať pozor na nebezpečné výpady súpera. Eichel a potom Lee nedokázali prekonať ležiaceho Bobrovského, v 37. minúte skvelý ruský brankár zmaril ľavým betónom aj strelu Veseyho. V 44. min zakročil skvele aj proti Mosesovi. Na ruské hokejky sa začala vkrádať nervozita, hráčom zbornej nevychádzali presilovky.

Práve v momente, keď sa im prestávalo dariť, individuálne prenikol Mozjakin a spoza kruhov trafil parádne pod hornú žŕdku. To nakoplo ruskú mašinu, v 51. minúte Ovečkin využil zaváhanie Faulka a po protismernej kľučke zamieril presne na brankárov "teplomer" - 0:2. Američania záver absolútne nezvládli, z nevinnej akcie pridal tretí gólový úder Šipačov. Zámorský tím už štyri minúty pred koncom odvolal brankára a poslal do hry šiesteho korčuliara, no to už viedlo iba k štvrtému ruskému zásahu, ktorý pridal do prázdnej bránky Malkin.

Viac o téme: Alexander Ovečkin Rusko USA
  • Zdroj: TASR, SITA