Fantastický úspech Slovákov v Miláne: Náš štvorkajak vybojoval zlato!

Slovenský štvorkajak v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka vybojoval v Miláne zlatoSlovenský štvorkajak v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka vybojoval v Miláne zlato Zdroj: SITA

MILÁNO - Slovenský štvorkajak v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka si vybojoval zlaté medaily na svetovom šampionáte v rýchlostnej kanoistike v Miláne. Slováci dominovali v nedeľňajšom predpoludňajšom finále suverénne systémom štart - cieľ. Najmä v druhej polovici trate svoj náskok zvyšovali a ani na okamih nebolo o ich zlatej medaile pochýb. Strieborní skončili Maďari a bronzoví Česi.

Je to prvá medaila pre Slovensko z majstrovstiev sveta v Miláne a zároveň zisk štyroch olympijských miesteniek pre OH 2016 v Riu de Janeiro. Keďže však prvé dve získali v K2 na 1000 m Erik Vlček a Juraj Tarr, teda úspešní členovia K4, dve miestenky pre Slovensko sa škrtajú. Z historického hľadiska ide o tretie zlato pre SR z K4 na 1000 m z majstrovstiev sveta a dovedna šiestu medailu v tejto olympijskej disciplíne. Pred Milánom sa predtým naposledy Slováci tešili na MS z cenného kovu v K4 na 1000 m pred 6 rokmi v kanadskom Dartmouthe. Vtedy boli v bronzovej zostave spoločne s bratmi Michalom a Richardom Riszdorferovcami aj Erik Vlček a Juraj Tarr.

Po aktuálnom milánskom finále K4 na 1000 m sa však z vybojovaného miesta na OH 2016 teší aj kajakár Peter Gelle. V sobotňajšom A-finále na 1000 m dopádloval síce až ôsmy, ale keďže v K4 sa v prvej sedmičke výsledkovej listiny objavili aj lode Česka (3. miesto) a Portugalska (5.), ich členom Josefovi Dostálovi a Fernandovi Pimentovi, ktorí obaja zdolali Gelleho, sa presúvajú miestenky na K4.

Zloženie zlatého slovenského štvorkajaka bolo pôvodne experimentom, ktorý sa však ukázal ako úspešný. Dvojica ostrieľaných borcov Erik Vlček a Juraj Tarr a s nimi duo mladých Denis Myšák a Tibor Linka počas celej sezóny preukazovali lepšiu formu ako dovtedy líderský slovenský štvorkajak v zložení Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík a Viktor Demin. Na Svetovom pohári v Duisburgu skončil novozložený štvorkajak tretí a skvelú výkonnosť potvrdil v internej kvalifikácii na Zemníku ako aj a najmä ziskom zlata na MS v Miláne.

Výsledky - nedeľa - A-finále:

K4 - 1000 m: 1. Slovensko (Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka) 2:56,102 min, 2. Maďarsko 2:56,902, 3. Česko 2:58,139,...5. Portugalsko 2:58,802
Historický prehľad slovenských medailistov z MS v rýchlostnej kanoistike v disciplíne K4 na 1000 m:
2002 - Sevilla (Šp.):
K4 muži na 1000 m - Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Bača - zlato
2003 - Gainesville (USA):
2005 - Záhreb (Chorv.):
K4 muži na 1000 m - Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Róbert Erban - striebro
2007 - Duisburg (Nem.):
K4 muži na 1000 m - Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr - bronz
2009 - Dartmouth (Kan.):
2015 - Miláno (Tal.)
K4 muži na 1000 m - Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka - zlato

Hlasy členov víťaznej slovenskej K4 na 1000 m na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v Miláne:

Denis Myšák: "Odštartovali sme trochu prudšie, aby sme sa dostali pred ostatné lode. Potom sme už išli v tempe, na ktoré sme naučení z tréningov. Snažil som sa netešiť dopredu, aj keď som už počas trate tušil, že to môže vyjsť. Pred štartom som sa chcel najmä upokojiť, keďže som bol dosť nervózny. Predsa len, v lodi sedím prvý a stanovenie správneho tempa bolo na mne. Mám veľkú radosť."

Erik Vlček: "Predviedli sme zrejme vôbec najlepší štart, čo si pamätám v tejto lodi a dokázali sme ostatným odskočiť už v úvode. Keď sme prišli s náskokom do polovice trate, začal som veriť v medailu a keď sme boli stále prví 300 m pred cieľom, vedel som, že zvíťazíme. Boli to maximálne prestížne preteky. Tešíme sa aj z olympijských miesteniek. Po olympijskom finále je práve finále majstrovstiev sveta rok pred olympiádou najťažšie v kanoistike, lebo každý tam postaví to najlepšie, čo má. Aj preto si túto zlatú medailu veľmi vážime."

Juraj Tarr: "Povedali sme si pred finále, že ak nám súperi neodskočia po štarte, mohlo by to vyjsť. Na základe posledných tréningov som v kútiku srdca veril, že to môže byť aj zlato. Je moje prvé z K4 na 1000 m, čo si veľmi vážim. Keď si Česi na 500 m 'hopli', že idú zvýšiť tempo a aj tak sa nám nepriblížili, vedel som, že je to dobré a že zlatá medaila bude naša. V piatok som hovoril o tom, že v K2 skončíme na treťom alebo štvrtom mieste. O K4 som pomlčal, ale veril som, že to bude lepšie ako v K2."