VIDEO Ďalšia miestenka do Francúzska pre Írsko: Sen sa rozplynul Bosne

Ďalšia miestenka do Francúzska pre Írsko Ďalšia miestenka do Francúzska pre Írsko Zdroj: SITA

DUBLIN - Futbalisti Írska sa stali 22. účastníkmi EURO 2016. V pondelkovom odvetnom stretnutí baráže o postup na kontinentálny šampionát zdolali Bosnu a Hercegovinu 2:0. Keďže prvý zápas v Zenici sa skončil 1:1, na finálový turnaj ME do Francúzska postúpili Íri. O oba góly domácich sa v pondelok postaral Jonathan Walters.

Na dublinskom Aviva Stadium sa v prvom polčase hral opatrný taktický futbal s minimom šancí. V úvode boli aktívnejší domáci, ale nevytvorili si výraznejšiu príležitosť. Kľúčový moment prvej polovice sa udial v 23. minúte. Po centri Murphyho zahral rukou v pokutovom území Zukanovič a hlavný arbiter Kuipers ukázal na biely bod. Hostia protestovali, Lulič za to dostal aj žltú kartu, ale holandský rozhodca zostal neoblomný. K lopte sa postavil Walters a strelou do pravého dolného rohu prekonal Begoviča - 1:0. Po pol hodine hry mohol byť rozdiel dvojgólový, ale chybu Begoviča pri odkope nepotrestal Hoolahan, ktorý v dobrej pozícii trafil len brankára hostí.

Po zmene strán sa domáci zamerali na pozornú defenzívu a sústredili sa na rýchle protiútoky. Bosna si vytvorila tlak a jeho výsledkom bola veľká šanca Luliča, ktorý však v 55. minúte nezužitkoval presnú prihrávku od Višču a v sľubnej šanci netrafil bránu. Írsky kouč O'Neill na to reagoval hneď dvojitým striedaním, keď Hoolahana a Murphyho nahradili McClean a Long. Hostia naďalej tlačili, ale bez gólového efektu. V 70. minúte využili domáci štandardnú príležitosť, keď center Bradyho nešťastne predĺžil Vranješ priamo k Waltersovi, ktorý poľahky strelil svoj druhý gól v zápase - 2:0. O päť minút neskôr mohol definitívne zatĺcť klinec do bosnianskej rakvy Long, ale v dobrej šanci dlho váhal so strelou. Balkánci vrhli všetky sily do útoku, ale írska defenzíva stála na pevných nohách, náskok si ustrážila a po záverečnom hvizde mohli O'Neillovi zverenci oslavovať vytúžený postup.

odveta baráže EURO 2016 (Dublin):
Írsko - Bosna a Hercegovina 2:0 (1:0)
Góly: 24. a 70. Walters (z 11 m). Rozhodoval: Kuipers (Hol.), ŽK: McClean, Long - Spahič, Lulič, Džeko, Djurič.
/prvý zápas: 1:1, na EURO 2016 postúpilo Írsko/

zostavy a striedania:
Írsko: Randolph – Coleman, Keogh, Clark, Brady - Hendrick, Whelan (90. O'Shea), McCarthy, Hoolahan (55. McClean) - Murphy (55. Long), Walters
Bosna: Begovič – Vranješ, Zukanovič, Spahič, Kolašinac - Medunjanin (69. Djurič), Cocalič (46. Bešič) - Višča, Pjanič, Lulič (80. Ibiševič) - Džeko

Viac o téme: Bosna a Hercegovina Írsko Euro 2016