Taliansky cyklista vzdal hold zosnulému Scarponimu: Bol mi ako brat! Toto víťazstvo je pre Michela

Nebohý Michele Scarponi a Vincenzo Nibali Nebohý Michele Scarponi a Vincenzo Nibali Zdroj: cyclingnews.com

RÍM - Keď sa v roku 2011 taliansky cyklista Michele Scarponi po pozitívnom teste Alberta Contadora dodatočne stal víťazom Giro d´Italia, prvým gratulantom bol jeho krajan Vincenzo Nibali, vtedy v pretekoch celkovo druhý. V roku 2014 sa stali tímovými kolegami v Astane a Scarponi zohral dôležitú úlohu pri Nibaliho triumfe na Tour de France. To isté sa zopakovalo v roku 2016 pri víťazstve Nibaliho na Giro d´Italia, kde už boli spolu na izbe. Rozumeli si dokonale, hoci Vincenzo je známy ako introvert a Michele zasa otvorenou - spoločenskou povahou. Štvornásobný víťaz pretekov Grand Tour Nibali počas víkendu ovládol podujatie Okolo Chorvátska a jeho prvá myšlienka patrila tragicky zosnulému krajanovi, ktorý sa v sobotu počas ranného tréningu stal obeťou zrážky s nákladným autom.

"Toto víťazstvo je pre Michela, dobrého priateľa, ktorý mi bol ako brat," povedal Nibali a ďalej pokračoval v smutnom tóne. "Posledné dva dni pretekov boli pre mňa náročné. Na bicykel som vysadal so smútkom v srdci a nevypovedanými otázkami, prečo sa mu to muselo stať..."

Taliansky športový denník Gazzetta delo Sport vyšiel v smútočných farbách so štyrmi stranami na počesť zosnulého šampióna Scarponiho. V pelotóne ho mali radi nielen tímoví kolegovia, ale pre jeho pozitívny prístup a večný úsmev aj mnohí súperi. V nedeľu sa každá športová udalosť v Taliansku začínala cyklistickou minútou ticha.

"Chcem si ho pamätať s úsmevom na tvári ako človeka, ktorý je vždy pripravený potešiť druhého vtipom alebo nejakou múdrosťou. Nejde mi to však z hlavy von. Neustále musím myslieť na Michela a jeho mladú rodinu, manželku Annu a dvojičky Giacoma a Tommasa. Ešte dlho sa budeme pýtať, čo sa vlastne stalo a prečo sa to stalo," pokračoval Nibali. Na otázku, prečo sa Scarponi vybral na tréning v osudnú sobotu už skoro ráno, Nibali mal pripravenú odpoveď. "Neprekvapilo ma to. Ja som zvykol začínať spoločné tréningy neskôr. Keď som vysadal do sedla bicykla, neraz som už mal v telefóne od neho správy s textom: ´Pohni si! Kde trčíš? Ja som už dávno na bicykli.´ "

Nibali sa od novej sezóny stal lídrom novej stajne WorldTour Bahrain-Merida, kým Scarponi zostal verný Astane. "Veľmi som si želal, aby šiel so mnou do Meridy, aby sme mohli byť naďalej spolu. Teraz môžem len konštatovať, že je absurdné, čo sa stalo a pre mňa absolútne nepochopiteľné."

Nibali už prisľúbil, že nebude chýbať na utorkovej poslednej rozlúčke so Scarponim a pravdepodobne osobne zájde aj do domu v dedinke Filottrano za smútiacou rodinou. Rovnako by chcel kamarátovi vzdať ešte raz úctu pred vystavenou rakvou v kaplnke miestnej športovej haly.

Viac o téme: Vincenzo Nibali Michele Scarponi
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: cyclingnews.com
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články