Djokovičov otec otvorene o zdravotných problémoch Novaka: Toto bola jeho najväčšia chyba!

Novak Djokovič
Novak Djokovič

BELEHRAD - Srbský tenista Novak Djokovič ráta so svojím návratom uprostred antukovej časti sezóny po nedávnej operácii dominantnej pravej ruky.

V rozsiahlom rozhovore pre Novosti.rs to predznamenal otec bývalej jednotky svetového rebríčka Srdjan Djokovič: "Nebol v kríze, ale príroda sa prihlásila. Únava materiálu, zranenia. Nedá sa tomu vyhnúť, pauza raz musela prísť. Možno sa pri liečbe udiali nejaké chyby z dobrej vôle, ale teraz je všetko v poriadku. ´Nole´ začal s rehabilitáciou a ak Boh dá, v dohľadnom čase bude nazad v dianí. Očakávam ho na kurte na májových ´mastersoch´." Madrid s príslušným štatútom ATP World Tour Masters 1000 sa začne 6. mája, Rím 13. mája. Budú tradičnými hlavnými generálkami na parížske grandslamové podujatie Roland Garros (27. mája - 10. júna).

Otca 30-ročného Belehradčana mrzeli zneváženia počas výkonnostne slabšieho obdobia, spätne uznal, že vyplynuli aj zo synovej nátury - nechcel sa priebežne vyhovárať na zdravotné limity: "Vyskytli sa stupídne útoky, keď mu bolo najťažšie a potreboval podporu. Odhadujem, že nejakých 98 % ľudí za ním stojí, ale niekedy zabolia vyjavené postoje zakomplexovaných jedincov. Nikdy sa nemôžete zapáčiť všetkým. Novak nemá v povahe poukazovať na indispozície, kým hrá. Podľa mňa si za to zaslúži uznanie, nie osočovanie. Trápilo ho zranenie, ale usiloval sa zakryť to aj z dôvodu, aby neumocnil sebavedomie súperov. Nereagoval na kritikov, bola to chyba."

V súvislosti s Djokovičom nevýrazným na svoje pomery už od leta 2016 sa vyskytli poukázania na možno negatívne dopady spolupráce s mentálnym poradcom Pepem Imazom či striktného stravovacieho režimu, otec Srdjan k tomu skonštatoval: "Je Novak úspešný vo svojom odvetví? Koľkokrát bol najlepším športovcom na planéte, jednotkou? Všetko to dosiahol pri dlhoročnej práve takejto životospráve, nespôsobila žiadne problémy. Doprial by som teda každému, aby robil také ´chyby´ a stal sa najlepšími vo svojej sfére..."

Držiteľ tucta grandslamových titulov Djokovič absentoval v akcii od júlového Wimbledonu až do januárových melbournských Australian Open, ale po osemfinálovej prehre 6:7 (4), 5:7, 6:7 (3) s Čchung Hje-on z Kórejskej republiky sa posťažoval na pretrvávajúci diskomfort, prestávka nestačila. Následne si v Prahe u profesora Pavla Kolářa dal vyšetriť dlhodobo problémový pravý lakeť a potom podstúpil chirurgický zákrok vo švajčiarskom Muttenzi. "Problém ma sužoval dva roky a počas tohto obdobia som navštívil mnohých lekárov. Popravde: vypočul som si veľa rôznych názorov, diagnóz, odporúčaní... Nebolo teda pre mňa jednoduché zvoliť si postup. Vynechal som polovicu predchádzajúcej sezóny v nádeji, že sa plne zotavím, ale, žiaľ, stále som mal bolesti. Veľmi mi chýbali súperenia, lebo som taká krvná skupina, a dal som tomu šancu na Australian Open. Následne som však súhlasil s mojím tímom, že vyskúšam iné metódy, a pristúpil som na menšiu lekársku intervenciu v oblasti lakťa. Zdá sa, že teraz som na dobrej ceste k úplnému vyliečeniu. Som super pozitívne nastavený a s nadšením sa pustím do rehabilitácie, aby som sa mohol vrátiť na moje najmilovanejšie miesto - kurt," uviedol vtedy zverenec Andreho Agassiho a Radka Štěpánka Djokovič.


Tagy: Novak Djokovič

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA