VIDEO Druhú etapu suverénne ovládol Bernal: Sagan zaostal a výrazne sa prepadol

Peter Sagan počas druhej etapy na Okolo Kalifornie
Peter Sagan počas druhej etapy na Okolo Kalifornie

SANTA BARBARA COUNTY - Kolumbijčan Egan Bernal suverénne vyhral vrchársku 2. etapu cyklistických pretekov Okolo Kalifornie. Na 157 km dlhej trati z prímorského mesta Ventura do Santa Barbara County s náročným výstupom na Gibraltar Road sa jazdec tímu Sky presadil po sóle na záverečných dvoch kilometroch a triumfoval s náskokom 21 sekúnd pred Poliakom Rafalom Majkom (Bora-hansgrohe).

Bernal sa tak dostal aj na čelo celkovej klasifikácie. Slovák Peter Sagan zaostal za víťazom o viac ako 18 minút a obsadil 91. miesto, v celkovom poradí spadol na 70. miesto. Jeho brat Juraj Sagan skončil s rovnakým mankom o štyri priečky vyššie na 87. a Michael Kolář so stratou viac ako 20 minút (všetci Bora-hansgrohe) na 114. pozícii.

Už druhá etapa v Kalifornii priniesla najťažšiu koncovku celého itineráru s 12-kilometrovým stúpaním so sklonom osem percent na Gibraltar Road. V etape šitej pre vrchárov nemali úniky príliš veľkú šancu na úspech, napriek tomu si trojica Adam De Vos, Jonathan Clarke a Ruben Companioni vytvorila v prvej polovici pretekov približne päťminútový náskok.

Potom oň ale rýchlo prišla a pelotón sa trhal už pri nástupe do záverečného kopca. V ňom mal napokon najviac síl Bernal, ktorý nastúpil niečo viac ako dva km pred cieľovou páskou a konkurencii nedal šancu. Majka zaostal o 21 sekúnd, tretí finišoval Brit Adam Yates zo zoskupenia Mitchelton-Scott (+0:25). Až ôsmy skončil domáci spolufavorit Tejay Van Garderen (BMC).

"Záverečná pasáž bola najdôležitejšia a na posledných dvoch kilometroch som sa rozhodol zaútočiť. Spoliehal som sa už iba na svoje tempo a vyšlo to. Som šťastný, pretože tím dnes odviedol skvelú prácu," povedal v cieli víťazný Bernal. V utorok je na programe kopcovitá 3. etapa na 197 km z King City do Monterey County s cieľom na motoristickom okruhu Laguna Seca, kde pred dvoma rokmi triumfoval Peter Sagan.

Výsledky - Amgen Okolo Kalifornie:

2. etapa (Ventura - Gibraltar Road, 157 km): 1. Egan Bernal (Kol.) Team Sky 4:14:00 h, 2. Rafal Majka (Poľ.) Bora-Hansgrohe +21 s, 3. Adam Yates (V. Brit.) Mitchelton-Scott +25, 4. Antwan Tolhoek (Hol.) LottoNL-Jumbo +30, 5. Daniel Martínez (Kol.) EF Education First-Drapac p/b Cannondale, 6. Kristijan Durasek (Chor.) UAE Team Emirates - obaja +30,.... 87. Juraj Sagan,...91. Peter Sagan obaja +18:30 min,...114. Michael Kolář (všetci SR) Bora-Hansgrohe +20:10.

Poradie po 2. etape: 1. Egan Bernal (Kol.) Team Sky 7:16:13 h, 2. Rafal Majka (Poľ.) Bora-Hansgrohe +25 s, 3. Adam Yates (V. Brit.) Mitchelton-Scott +31, 4. Antwan Tolhoek (Hol.) LottoNL-Jumbo +40, 5. Daniel Martinez (Kol.) EF Education First-Drapac p/b Cannondale, 6. Kristijan Durašek (Chor.) UAE Team Emirates,- obaja +40,... 70. Peter Sagan +18:36,... 93. Juraj Sagan +18:40,... 114. Michael Kolář (všetci SR) všetci Bora-Hansgrohe +20:20.

Poradie v bodovacej súťaži: 1. Egan Bernal, 2. Fernando Gaviria (obaja Kol.) po 15 bodov, 3. Rafal Majka (Poľ.) a Caleb Ewan (Aus.) po 12,... 6. Peter Sagan (SR) 9.

 


Tagy: Peter Sagan cyklistika Okolo Kalifornie Egan Bernal

Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
Twitter/AmgenTOC; Video: Twitter/AmgenTOC

DISKUSIA