VIDEO Famózna Fialková po skvelom výkone a raritnej streľbe: Vedela som, že ju zdolám

Paulína Fialková vybojovala v stíhačke stupeň víťazov
Paulína Fialková vybojovala v stíhačke stupeň víťazov

POKLJUKA - Slovenská biatlonistka Paulína Fialková obsadila v stíhacích pretekoch 1. kola Svetového pohára v slovinskej Pokljuke 3. miesto. Na 10 km trati triumfovala Fínka Kaisa Mäkäräinenová pred Taliankou Dorotheovou Wiererovou (+41,3), Paulína Fialková zaostala za víťazkou o 59,2 s. Ďalšia slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová finišovala na 36. mieste (+3:25,8) a do SP tiež bodovala. V priebežnom hodnotení SP po troch pretekoch vedie Wiererová so 144 bodmi, P. Fialková je tretia so 129.

Paulína Fialková už v predchádzajúcich pretekoch, každom jednom, naznačovala, že s ňou treba v absolútnej svetovej špičke vážne rátať. Stíhacie preteky jej vyšli v plnej kráse, ani raz nemusela krúžiť na trestnom okruhu a takáto bilancia vždy poteší. "Štyri nuly u mňa je naozaj rarita, no pomohli tomu aj podmienky. Boli výborné, nefúkalo a tak ako sme sa zastreľovali, tak sme mohli mieriť aj v pretekoch, bez úpravy mieridiel. Teraz si môžem povedať konečne, predtým som medailové stupne tesne atakovala, mala k nim veľmi blízko a vyšlo to až teraz."

U Paulíny Fialkovej zavážila aj sebadôvera. "Naozaj som si verila. Sebavedomie musíte mať, forme dôverujem, len aby vydržala čo najdlhšie. Treba však tento úspech vnímať so všetkou skromnosťou, neustále sa koncentrovať, nelietať v oblakoch. Vo finiši som vedela, že ak sa nič nepredvídané nestane, tak Talianku Vittozziovú zdolám. Som rada, že sa mi to aj podarilo."

 "Čo sa týka ďalších pretekov, treba sa držať pri zemi. Keď človek 'uletí' na výsledku, poľaví potom v koncentrácii a tá je v tomto športe veľmi dôležitá. Tieto výsledky sú pekné, no už zajtra budú minulosťou," dodala Fialková na záver rozhovoru.

"K dnešnému výkonu Paulíny sa dá povedať iba toľko, že bol super. Vedela som, že bude musieť skvelo zastrieľať, lebo ostatné dievčatá triafali vynikajúco. Nakoniec z toho boli štyri nuly, čo ma veľmi potešilo, lebo nestáva sa to často. Dohodli sme sa, že sa budeme pretekať až po dvoch 'ležkách'. Paulína sa udržala po dvoch nulách medzi vedúcimi pretekárkami. Bolo dôležité, že jej neušli. To sme splnili a potom sme čakali, ako dopadnú 'stojky'. Nakoniec to dopadlo naozaj super. Verím, že forma jej vydrží, čo najdlhšie. Uvidíme, aké budú podmienky počas ďalších pretekov v Hochfilzene. Momentálne tam majú problémy so snehom," uviedla Fialkovej trénerka Anna Murínová pre RTVS.

Úvodné kolo SP dopadlo pre slovenskú výpravu hlavne vďaka Paulíne Fialkovej radostne, no aj Anastasia Kuzminová naznačila možnosti. Menej presvedčili muži, no prezident zväzu Tomáš Fusko verí, že ich forma pôjde nahor. "Výsledky potešili a neočakávali sme ich až také prenikavé. Je to dobré, tešíme sa. Paulína sa ukázala ako profesionál, dokázala sa plne skoncentrovať, má už dostatok skúseností. Tento úvod nás povzbudil, rozbieha sa Nasťa, aj muži naznačili možnosti. Stíhacie preteky žien zaujali výkonmi v streľbe, to sa často nestáva, nie som historik, no takéto niečo si nepamätám, aby štyri najlepšie boli bezchybné. Pokjuka niektorým dosť dopriala, trať smeruje najskôr hore, potom dole, to môže niekomu vyhovovať, no nie všetkých. Zoberme si trebárs neúspech Martina Fourcada, tomu to nevyšlo." 


Tagy: Anastasia Kuzminová Paulína Fialková Kaisa Mäkäräinenová

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
SITA/AP - Darko Bandic

DISKUSIA