Ôsmykrát to skončilo neúspechom: Švédska legenda Peter Forsberg hovorí o zrazení na kolená

Ilustračné foto
Ilustračné foto

LAUSANNE - Švédske mestá Štokholm a Aare neuspeli v snahe zorganizovať Zimné olympijské hry v roku 2026. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) sa rozhodol dať prednosť spoločnej kandidatúre talianskeho Milána s Cortinou d'Ampezzo, ktorá v hlasovaní dostala o trinásť hlasov viac než švédska ponuka (47-34). Pre škandinávsku krajinu je to už ôsma neúspešná kandidatúra za ostatné štyri desaťročia. Už v roku 1978 sa snažil o organizovanie ZOH 1984 Göteborg, ale v konkurencii bosnianskeho Sarajeva a japonského Sappora neuspel už v prvom kole voľby dejiska najväčšieho športového sviatku.

Jedným z podporovateľov švédskej kandidatúry bol aj bývalý hokejista a dvojnásobný olympijský šampión Peter Forsberg. "Počul som, že čím bol tento deň dlhší, tým negatívnejšie to bolo v našej skupine. Švédi sú ale veľmi dobrí a keď sme zrazení na kolená, vrátime sa späť," povedal dvojnásobný držiteľ Stanleyho pohára a člen elitného Triple Gold Clubu. Okrem toho kritizoval, že ich prezentácia netrvala ani pol hodinu, hoci olympijské hry sa určujú iba raz za štyri roky.

"V hodnotiacej správe bolo celkom zrejmé, že si myslia, že nám chýba niekoľko záruk," povedala Gunilla Lindbergová, švédska členka Medzinárodného olympijského výboru. Švédi chceli zorganizovať hry s najnižším rozpočtom za ostatné tri dekády, ale stávka na túto kartu im nevyšla. Lindbergová skonštatovala, že mali silnú kandidatúru a sľubuje, že napriek viacerým porážkam sa krajina nevzdá toho, aby v budúcnosti organizovala zimné olympijské a paraolympijské hry.

Švédska kandidatúra rátala s umiestnením väčšiny športov priamo v Štokholme. Zjazdové lyžovanie, snoubording a akrobatické lyžovanie by sa v prípade úspechu konali v stredisku Aare, skoky na lyžiach a severská kombinácia vo Falune a súťaže v boboch, na saniach a skeletone chceli Švédi organizovať v lotyšskej Sigulde. Štokholm v minulosti hostil OH v roku 1912.


Tagy: Peter Forsberg Gunilla Lindbergová

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP

DISKUSIA