Schválené, od roku 2021 budú platiť nové pravidlá: Formulu 1 čaká aj historická novinka!

Ross Brawn (sediaci vľavo), Nikolas Tombazis (vedľa neho) a na obrazovke Jean Todt Ross Brawn (sediaci vľavo), Nikolas Tombazis (vedľa neho) a na obrazovke Jean Todt Zdroj: AP Photo/Darron Cummings

PARÍŽ - Od roku 2021 budú platiť vo formule 1 nové pravidlá. Medzinárodná motoristická federácia (FIA) ich schválila na svojom stredajšom zasadnutí.

Pravidlá sú nastavené pomerne prísne a reštriktívne, takže konštruktéri nebudú mať veľa slobody pri "tvorbe" nových monopostov. Formula 1 bude mať prvýkrát rozpočtový strop - 175 miliónov dolárov ročne.

"Sme veľmi radi, že dnes môžeme predstaviť súbor pravidiel, ktorý bol FIA jednomyseľne odobrený a definuje budúcnosť formuly 1 od roku 2021," uviedol prezident FIA Jean Todt a pokračoval: "Prvýkrát boli technické, športové a finančné aspekty vyriešené naraz, pričom naším cieľom je ponúknuť udržateľný, bezpečný a vzrušujúci šport." Ross Brawn potvrdil, že nové monoposty budú robustnejšie a minimálna váha áut spolu s jazdcom sa zo súčasných 743 zvýši na 768 kilogramov.

"Formula 1 je neskutočný šport s úžasnou históriou, hrdinami a fanúšikmi všade po svete. Tieto pravidlá sú dôležitým a veľkým krokom vpred, ale ide o pokračujúci proces, pričom aj tieto regule budeme vylepšovať a spravíme ďalšie kroky, aby mohol šport naďalej rásť a dosahovať svoj plný potenciál. Jednou z najdôležitejších iniciatív pritom bude environmentálny dopad nášho športu. V najbližších týždňoch predstavíme plány, ako obmedziť a napokon eliminovať dopad nášho športu a podnikania na životné prostredie," vyjadril sa americký šéf "efjednotky" Chase Carey z USA.

Viac o téme: Ross Brawn F1 FIA Jean Todt Nikolas Tombazis
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: AP Photo/Darron Cummings
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy