Rok 2019 v podaní WBHF: Québec demonštroval svoju silu, na titul dosiahli aj Slováci

Tím Québec - víťazi Svetového pohára v kategórii 3vs3Tím Québec - víťazi Svetového pohára v kategórii 3vs3 Zdroj: WBHF/Milan Richtr

BRATISLAVA - Rok 2019 bol pre hokejbalovú organizáciu WBHF (World Ball Hockey Federation) znovu mimoriadne náročný, ale zároveň aj úspešný. Poďme sa pozrieť, aké šampionáty stihla zorganizovať po celom svete.

Aj Slovensko sa dočkalo triumfu

Prvým podujatím roku boli Majstrovstvá Európy vo formáte 3vs3 v kategórii Masters (muži nad 35 rokov). Spomedzi deviatich tímov sa zo zisku zlatej medaile tešili pred domácim publikom v Bratislave hráči Slovenska, ktorí vo finále zdolali Tím Európy 7:5. V súboji o bronz zdolali Česi 6:4 Rusko. Turnaja sa okrem iného zúčastnili aj Fíni a historickú hokejbalovú premiéru si odkrútili Bielorusi.

Slovensko získalo zlatú medailu Galéria fotiek (6) Zdroj: WBHF

Česi siahali na obhajobu zlata, titul im ukradla Kanada

V kanadskom meste Mississauga (Toronto) sa potom konali Majstrovstvá sveta masters vo formáte 5vs5, kde obhajovali titul Česi. Ten sa im nakoniec nepodarilo získať, pretože domácej Kanade vo finále podľahli po obrovskej dráme v predĺžení 3:4. Bronz získali hráči Veľkej Británie. Aj v kategórii žien patril titul javorovému listu.

Mladí Slováci na MS v Montreale

Významnou akciou boli taktiež prvé MS hráčov do 17 a 19 rokov vo formáte 3vs3. Miestom konania bola mekka hokeja, ale aj hokejbalu - Montreal. Medzi 19-ročnými triumfoval Québec a u 17-ročných Kanada. Slovensko obsadilo 4. a 5. miesto. Zahrali si dokonca aj proti Pakistanu.

Rok 2019 v podaní Galéria fotiek (6) Zdroj: WBHF/Milan Richtr

Šampionát v exotickom raji

Aby tých špeciálnych míľnikov nebolo málo, tak WBHF dokázala zorganizovať aj premiérové MS vo formáte 4vs4 na naozaj exotickom mieste. Šampionát sa totiž konal na karibskom ostrove Turks and Caicos. Kategóriu mužov a masters ovládol Québec, ktorý má v hokejbale povolenú autonómiu od Kanady. Práve javorový list získal zlato u žien. Slovensku sa znovu nedarilo a u mužov aj veteránov obsadilo zhodne 5. miesto. WBHF získala do svojich radov nového člena, a to konkrétne domáci výber Turks and Caicos.

Rok 2019 v podaní Galéria fotiek (6) Tím Kanady - majsterky sveta vo formáte 4vs4 Zdroj: WBHF/Milan Richtr

Québec ukázal hokejbalovú genialitu aj v Európe

Na záver roku 2019 sa v Bratislave konali ME vo formáte 3vs3 a zároveň Svetový pohár s účasťou topfavorita a najväčších hokejbalových hviezd z Québecu. Ten neponechal nič na náhodu a vo finále porazil Česko Masters 8:3. Ešte predtým sa z titulu európskeho šampióna tešili Česi, ktorí v kľúčovom dueli o všetko zdolali Slovákov. Svoju historicky prvú účast si odbili Poliaci a Estónci.

Popri tom sa tu uskutočnil aj jedinečný projekt a ďalšie premiérové Majstrovstvá sveta v dejinách 1vs1, kde sa z titulu tešilo Česko po triumfe nad Ruskom. Každý tím postavil dvoch hráčov a brankára. Každý tím mal k dispozícii šesť nájazdov a už od začiatku sa išlo systémom play-off, ktorý zvládli najlepšie práve Česi.

Tím Česko - majstri Galéria fotiek (6) Tím Česko - majstri Európy v kategórii 3vs3 Zdroj: WBHF/Milan Richtr

A ako hodnotí rok 2019 viceprezident WBHF Jaroslav Melišek?

"Bol to náročný rok na financie, ale s malým deficitom sme to zvládli. Tri podujatia na americkom kontinente boli opäť prelomové. Veľmi ma teší naštartovanie juniorskej "trojky" v Montreale a premiérová "štvorka" v Karibiku. Teraz už máme nastavené všetko, čo sme naším členom a priaznivcom sľúbili. Menšie formáty majú budúcnosť, pretože sú atraktívne pre diváka, a to bol náš zámer. Myslím si, že klasická "päťka" už iba dožíva a o 10 rokov zanikne. Ešte je pred nami jedna výzva, konkrétne projekt 2vs2, ktorý je pripravený, čakáme len na vhodné miesto. "Dvojka" bude len akousi propagáciou hokejbalu v nehokejbalových krajinách. WBHF kúpi prenosné ihriská aj s vybavením a tie budú cestovať po svete. Tento projekt chceme začať v krajinách južnej Európy a na Balkáne."

V roku 2020 WBHF organizuje nasledovné šampionáty:

Svetový pohár a Majstrovstvá Európy 3vs3 v kategórii masters - Bratislava, Slovensko.

jún: Majstrovstvá sveta mužov 5vs5 v kategórii muži a ženy - Nitra, Slovensko

júl: MS juniorov 5vs5 v kategórii U14, U16, U18, U20 - Rovaniemi, Fínsko

november: MS 3vs3 a 1vs1 v kategórii muži, ženy, masters - Orimattila, Fínsko.