Tretia etapa bola pohromou favoritov: Svitko atakoval najlepších, ale potom prišli problémy!

Štefan Svitko na Rely DakarŠtefan Svitko na Rely Dakar Zdroj: Dakar.com/DPPI Media

BRATISLAVA - Zaujímavú dohru mala tretia etapa 42. ročníka pretekov Rely Dakar v Saudskej Arábii. Organizátori tohto púštneho dobrodružstva sa rozhodli upraviť pôvodné výsledky v kategórii motocyklov pre problémy s GPS systémom v záverečnom meranom úseku. Za konečné označili dosiahnuté časy na 389. kilometri, čo výrazne pomohlo slovenskému pretekárovi Štefanovi Svitkovi, ktorý napokon obsadil 15. miesto.

Štefan Svitko zaznamenal čas 3:51:25 h a za víťazným Američanom Rickym Brabcom zaostal o 21:54 min. Pôvodne mu organizátori v cieli namerali takmer hodinové manko, ale po ich chybe sa Slovák posunul z 38. priečky na pätnásty stupienok. V celkovom hodnotení prestížneho motoristického podujatia Svitko figuruje na 13. priečke so stratou viac než 44 minút na spomenutého Američana jazdiaceho na motocykli Honda.

"Začiatok bol veľmi zlý, pretože hneď na štvrtom kilometri padol Van Beveren, a tak som zostal pri ňom. Vyzeral dosť zle, ani sa nehýbal, ale našťastie tam bol organizátor. Potom som s ďalšími troma jazdcami išiel skoro až do cieľa. Na 392. kilometri sme však nevedeli nájsť kontrolný bod - nikto ho nenašiel. Myslel som si, že to bude 'prúser', ale zrejme to bola nejaká chyba organizátora a výsledky sa upravia. Záver sa jazdil v riečištiach po kameňoch, ale zrejme to anulujú. Traja jazdci dnes vypadli, preto by som mal poskočiť v priebežnom poradí. Zajtra nás čaká 4. etapa na 450 km, uvidíme, čo to bude," vyjadril sa Svitko prostredníctvom videa na facebookovom profile jeho fanklubu.

Štefan svitko hodnotí tretiu etapu
Video prinášame v spolupráci so Sport.Video

Druhý slovenský pretekár Ivan Jakeš si v tretej etape udržal 28. miesto, ale po časových korekciách zaostal za Brabcom iba 30:25 min - pôvodne to bolo viac než 50 minút. V celkovom hodnotení figuruje rodák z Myjavy na 39. priečke a nebyť nedeľňajšej 40-minútovej penalizácie, vo výsledkovej listine by bol ešte o sedem miest vyššie.

Výrazne sa znížil náskok priebežného lídra podujatia. Brabec má pred druhým Argentínčanom Kevinom Benavidesom náskok 4:43 min, tretí Rakúšan Matthias Walkner zaostáva o ďalších 79 sekúnd. Úprava pôvodných časov nepotešila Čiľana Josého Ignacia Corneja Florima. V poradí etapy sa síce udržal na druhom mieste, ale v celkovom hodnotení spadol z druhého na piaty stupienok.

V súťaži automobilov má Slovensko jedno minizastúpenie. Marek Sýkora je navigátorom Čecha Mirka Zapletala vo vozidle Ford F150 EVO a spoločne nebudú v dobrom spomínať na tretiu etapu Dakaru 2020. Po skvelých výkonoch, ktoré predviedli v úvodných dvoch etapách, ich v utorok pribrzdila technická porucha. Napriek tomu dorazili až do cieľa v Neome na 35. mieste o hodinu a minútu neskôr ako víťaz etapy Španiel Carlos Sainz so spolujazdcom Lucasom Cruzom na vozidle Mini. Celkovo vedie dvojnásobný víťaz Sainz o 7:55 min pred Katarčanom Nasserom Al-Attiyahom, Zapletal so Sýkorovom figurujú na 23. priečke s mankom 1:52:25 h.

Výsledky - Rely Dakar 2020 - 3. etapa: (Neom - Neom - 504 km, 427 km meraných úsekov):

Motocykle: 1. Ricky Brabec (USA) Honda 3:29:31 h, 2. José Ignacio Cornejo Florimo (Čile) Honda +5:56 min, 3. Kevin Benavides (Arg.) Honda +7:22, 4. Matthias Walkner (Rak.) KTM +8:13, 5. Toby Price (Aus.) KTM +8:35, 6. Joan Barreda (Šp.) Honda +9:04,... 15. Štefan Svitko (SR) KTM +21:54 min, 28. Ivan Jakeš (SR) KTM +30:25

Celkové poradie (po tretej etape): 1. Ricky Brabec (USA) Honda 10:39:04 h, 2. Kevin Benavides (Arg.) KTM +4:43 min, 3. Matthias Walkner (Rak.) KTM +6:02, 4. Joan Barreda (Šp.) Honda +11:02, 5. José Ignacio Cornejo Florimo (Čile) Honda +11:19, 6. Toby Price (Aus.) KTM +11:58,... 13. Štefan Svitko (SR) KTM +44:26 min, 39. Ivan Jakeš (SR) KTM +2:24:57 h

Viac o téme: Štefan Svitko Ivan Jakeš Rely Dakar
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Dakar.com/DPPI Media; VIDEO: Sport.Video
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy