Takéto sú plány so slovenskou štafetou žien: Po výbuchu v Oberhofe je čas na reparát

Ivona Fialková
Ivona Fialková

BRATISLAVA - Kedysi vzbudzovala slovenská štafeta žien rešpekt, teraz sa z elitných kruhov vytratila. Veľkou stratou je Nasťa Kuzminová, bez ktorej na to zostala Paulína Fialková sama. Jej ostaté tri kolegyne za ňou výkonnostne výrazne zaostávajú. Limitovaná kvalita i kvantita slovenského biatlonu vyústila už 2x aj do scenára, v ktorom Slovensko neštartovalo vôbec. Pokiaľ nie sú zdravotne v poriadku všetky štyri ženy, pretekať sa nedá.

Slovenská ženská štafeta v tejto sezóne absolvovala iba jedny preteky. V Östersunde ani Hochfilzene neštartovala. Vo veľmi veternom Oberhofe to bol veľký boj s počasím, ktorý nedopadol ideálne.

Ivona Fialková na prvom úseku absolvovala až tri trestné okruhy a druhú Teréziu Poliakovú predbehli o celý okruh, takže bola štafeta stiahnutá z pretekov a skončila na poslednom 23. mieste. "Posledná štafeta sa nepodarila. Všeobecne sa im nedarí. Nepodaril sa prvý úsek a po druhom nás stiahli. Taktika od trénerky však bola stanovená správne. Úseky boli stanovené tak, aby sme mali šancu na úspech skončiť okolo 10. - 12. miesta. Na prvých dvoch úsekoch nám ale nevyšlo vôbec nič," povedal pre Športky viceprezident pre štátnu športovú reprezentáciu Peter Kazár.

Najväčšou hviezdou reprezentácie je Paulína Fialková, ktorá solídne strieľa a bežecky dokáže konkurovať špičke: "Paula je na tom výborne. Má ďalšie umiestnenie v top 6. Tam môžeme byť spokojní. Chýba vždy iba drobnosť, aby sme boli na pódiu. Ivona je stále pri bodoch. Vo svete sú to veľmi dobré výsledky."

Vzhľadom na to, že slovenská štafeta výkonnostne stráca, núka sa otázka, či sa skôr neoplatí sústrediť na individuálne preteky. "Športovci majú povinnosť voči reprezentácii získavať body. Určite ju potrebujeme mať zloženú. Momentálne máme najlepšie možné zloženie, ktoré je. Máme jednu supersilnú ženu, to je Paulína. Potom máme silnú ženu, to je Ivona, ktorá dokáže behať na úrovni bodov. Potom máme baby, ktoré vedia byť platnými členkami štafety. To znamená, že vedia veľmi dobre strieľať a dokážu sa udržať v kontakte so súperkami," vysvetlil Kazár a pokračoval: "Máme záujem, aby sme reprezentovali vo všetkých disciplínach, takže aj v štafetách. Nie sú za to priamo peniaze, ale sú za to kvóty. Za účasť na súťažiach sú aj peniaze. V podstate je to ale len preplatenie nákladov na tie podujatia. Nie sú to veľké sumy."

Najbližšiu šancu na dosiahnutie dobrého výsledku bude mať Slovensko už v piatok 17. januára v nemeckom Ruhpoldingu. Všetky štyri členky by mali byť zdravotne plne v poriadku. Na zložení ani cieľoch sa nebude nič meniť. "Určite budeme štafety stavať aj v budúcnosti. Najbližšia pôjde už 17. januára a je to možnosť na reparát. Baby určite majú na to, aby boli na 10. - 14. mieste. Pri optimálnych výkonoch by sme mohli byť v desiatke, to by sa považovalo za úspech. Babám veríme v tom zložení, v akom sú, aj keď Oberhof vôbec nevyšiel," ukončil Kazár rozhovor pre Športky.


Tagy: Slovensko Terézia Poliaková Paulína Fialková Ivona Fialková Veronika Machyniaková Peter Kazár

Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Rendek
Foto:
TASR - Michal Svítok

DISKUSIA