VIDEO Náročný prvokolový prelet s nepríjemným pádom: Boj zvládnutý, hor sa za ďalším krokom

Simona Halepová
Simona Halepová

MELBOURNE - Utorkový program v ženskom pavúku Australian Open poslal od hry aj tri elitné hráčky. Angelique Kerberovú, Elinu Svitolinovú a Simonu Halepovú. Všetkým trom sa podarilo postúpiť do druhého kola, ale nie v každom prípade išlo o prechádzku záhradou zafarbenou do ružovej farby.

Rumunská trojka svetového rebríčka Simona Halepová sa vytrápila hlavne v prvom sete. Víťazka Wimbledonu 2019 tam čelila trom setbalom pri podaní súperky, ale snáď po tisíci raz ukázala srdce nezlomnej bojovníčky, ktorá sa nevzdáva za žiadneho stavu. Prvé dejstvo napokon dotiahla do víťaznej bodky po výsledku 7:6. Druhý set bol pohodovejší, ten zvládla Halepová jednoznačne 6:1. 

Halepová odohrala len tretí singlový duel sezóny, čo bolo na nej spočiatku vidno. Naproti tomu Bradyová bola celkom vo forme, veď doteraz si vyšliapla na Šarapovovú i svetovú jednotku Ashleigh Bartyovú. "Rozhodne to bol náročný zápas. Vedela som to, pretože sme hrali proti sebe pred niekoľkými mesiacmi, bola som pripravená hrať tak veľmi, ako to bolo možné. Byť v druhom kole na Australian Open je príjemný pocit," povedala finalistka miestneho turnaja z roku 2018. 

Zatiaľ čo v úvodnom sete nevedela nájsť Halepová svoj optimálny rytmus, druhé dejstvo sa vyznačovalo jasným priebehom. "V druhom som našla rytmus, snažila som sa ju rozpohybovať, pretože v prvom sete som akurát stála v rohu. Bola som silnejšia a aj podanie bolo lepšie," pokračovala jedna z národných rumunských hrdiniek. 

Halepová sa za stavu 5:5 v priebehu prvej sady neudržala na nohách a spadla. Rumunka vtipkovala, že to bola spomienka na rok 2018. Vtedy sa jej to isté prihodilo v prvom kole. "V roku 2018 to bolo rovnaké, asi to viem aj zopakovať, no ešte je ďaleko o tom premýšľať. Moje zápätie ma veľmi bolí. Pred druhým kolom potrebujem odpočinok a regeneráciu."

Tenistky sa za 98 minút donútili k viacerým dychberúcim výmenám. Často defenzívne hrajúca Halepová bola k tomuto štýlu hry prinútená aj Bradyovou a Rumunka bojovala o každý jeden bod. V boji o tretie kolo ju vyzve 173. Britka rebríčka Harriet Dartová. 

Nemecký prelet nad prvokolovým hniezdom

Angelique Kerberová je bývalá šampiónka austrálskej pôdy z roku 2016 a na štartovom rošte to predviedla. Kvalifikantka Elisabetta Cocciarettová uhrala štyri hry a prehrala dvakrát 2:6. Sedemnásta nasadená Kerberová pritom počas minulého týždňa musela nedobrovoľne skrečovať zápas s Dajanou Jastremskou v Adelaide kvôli problémom s chrbtom. 

18-ročná kvalifikantka Cocciarettová síce dokázala vziať Kerberovej iba štyri gemy, ale nasadila latku riadne vysoko 32 víťaznými údermi. Výbornú štatistiku znegovala 36 nevynútenými chybami. Kerberová ukončila víťaznou ranou výmenu 17-krát, no dopustila sa len 14 nevynútených chýb. 

"Cítila som sa dobre. Absolvovala som veľa vyšetrení, a preto bolo toto víťazstvo dôležité," povedala Kerberová, ktorá nezabudla pochváliť aj mladú Talianku. Cocciarettová na ňu spravila nemalý dojem. "Myslím si, že má skvelú budúcnosť. Nebolo to také ľahké - hrala skutočne výborne." 

Ak bola reč o nevynútených chybách, talianska hráčka ich spravila 16 v prvých troch gemoch, ktoré trvali dohromady 24 minút. Jej progres je však pozoruhodný. Aktuálne sa nachádza na 175. mieste, pričom v máji 2019 bola 779. Nahor ju vyhupla americká séria v Asuncione a Coline, kde vyhrala turnaje ITF. 

Druhé kolo bude aj s menom Eliny Svitolinovej, ktorá si poradila s Britkou Katie Boulterovou. Zápas trval len dva sety, ale skóre bolo vyrovnané. Ukrajinská tenistka triumfovala 6:4, 7:5. Rozhodlo podanie, ktoré Boulterová stratila až štyrikrát. Svitolinová sa v druhom kole postaví proti Lauren Davisovej. Tá si poradila so 17-ročnou kanadskou kvalifikantkou Leylah Fernandezovou 6:4, 6:2. 


Tagy: Angelique Kerberová Simona Halepová Elina Svitolinová Jennifer Bradyová Katie Boulterová Australian Open 2020 Elisabetta Cocciarettová

Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/Dita Alangkara; Video: YouTube/Australian Open TV

DISKUSIA