VIDEO Grandiózna tenisová bitka gladiátorov: Doslova vypotili krv, natrieskaná aréna jasala!

Vyčerpaný Kyrgios po poslednej loptičke zápasuVyčerpaný Kyrgios po poslednej loptičke zápasu Zdroj: SITA/AP/Lee Jin-man

MELBOURNE - Ohromujúci Australian Open zdá sa každý deň prináša abnormálne napínavé bitky. V piatok taký superboj ukázali Roger Federer s Johnom Millmanom a dnes na nich nadviazali ďalší aktéri. Domáci miláčik Nick Kyrgios a ruský ľavácky bombardér Karen Khachanov. Štyri hodiny, 24 minút, tri tajbrejky, jeden supertajbrejk a nespočetné množstvo okúzľujúcich výmen. Austrálsky hráč sa tešil po setoch 6:2, 7:6, 6:7, 6:7, 7:6.

Po poslednej loptičke sa zložil na kurt a neveril. Nick Kyrgios odohral najdlhší zápas svojho života, v ktorom mal v treťom i štvrtom sete mečbaly. Ruský bojovník na druhej strane ich odvrátil. "Rozhodne jedna z najlepších výhier mojej kariéry. Je to epické, človeče. Ani neviem, čo a deje. Úprimne, cítim, akoby mali moje nohy 40 kilogramov," hovoril Jimovi Courierovi doslova uštvaný Kyrgios.

24-ročný Austrálčan sa prebojoval do štvrtého kola v Melbourne po tretí raz v kariére. Na ceste za postupom nastrieľal 97 víťazných úderov. Najbližšie ho čaká súper z rangu tých najťažších - Rafael Nadal. Kyrgios však môže živiť pozitívne myšlienky, veď so španielskym velikánom má vzácne vyrovnanú bilanciu 4-4, pričom na tvrdom povrchu triumfoval dvakrát z troch pokusov.

Pred natrieskaným hľadiskom v Melbourne Arene predviedli obaja hráči famózne predstavenie. Kyrgios striedal topspinové forehandy, ploché backhandy a slávil s nimi úspech. Najvyššie nasadený Austrálčan vybavil prvý set za 29 minút pomerom 6:2. Potom už prišli iba tajbrejky a v ďalších štyroch setoch boli diváci svedkami len dvoch brejkov.

Rozhodujúci set v znamení absolútnej dominancie na vlastnom servise. Obaja muži si po prvom podaní ukradli 81 percent bodov (22/27) a ani jeden nečelil brejkbalu. Štatistiky boli vyrovnané aj vo víťazných úderoch (21:19 pre Khachanova) a nevynútené chyby (11:10 pre Rusa).

V supertajbrejku hranom do 10 sa Kyrgios rýchlo dostal do vedenia 3:0, ale premrhal ho. Našťastie pre neho, vzchopil sa v pravej chvíli zabral. Po tom, čo Khachanov vyhodil poslednú loptičku do autu, publikum vrieskalo neskutočnými decibelmi. Dobitý a strhaný Kyrgios padol na kurt a neveril. Najdramatickejší a azda aj najlepší zápas svojho života dotiahol do úspešného záveru.

"Je to emocionálne. Odkedy som pred piatimi rokmi hral proti Sepimu, nezažil som takýto ťažký moment," povedal Kyrgios.

Khachanov cielil na postup do najlepšej 16-ky po prvý raz. 23-ročný hráč vypadol v rovnakej fáze aj minulý rok, a to proti Bautistovi Agutovi. Khachanov napriek prehre prežil vynikajúcu austrálsku šnúru. Vyhral štyri z piatich zápasov, s Ruskom postúpil do semifinále ATP Cupu.

A čo Kyrgios? Neskonale ustatý domáci hráč nebude proti Nadalovi favoritom, ale už neraz demonštroval, že proti najlepším dokáže zo seba vytlačiť aj poslednú kvapku. Jeho mladé telo potrebuje odpočinok, ale ak správne zregeneruje, kto povedal, že nemôže Nadalovi prekaziť túžby na 20. grandslamový titul? Dozvieme sa v pondelok.

Viac o téme: Nick Kyrgios Australian Open 2020 Karen Kchachanov
  • Autor: © Zoznam/Ondrej Herceg
  • Zdroj: športky