Chára aj hviezdny McDavid sa vyjadrili k ráznemu kroku NHL: Táto výzva je väčšia ako šport!

Zdeno Chára
Zdeno Chára

NEW YORK - Vedenie zámorskej hokejovej NHL sa rozhodlo od štvrtka do odvolania prerušiť sezónu pre hrozbu koronavírusu. Informáciu priniesla oficiálna stránka profiligy.

Do konca základnej časti súťaže zostáva odohrať 189 zápasov, desať z nich bolo na programe v noci na piatok. Dlhodobá časť sa mala skončiť 5. apríla o dva dni neskôr sa mali začať vyraďovacie súboje.

Vedenie NHL tak nasledovalo basketbalovú NBA, ktorá prerušila sezónu v noci na štvrtok po tom, čo mal pozitívny test na koronavírus hráč Utahu Jazz Rudy Gobert z Francúzska. Neskôr potvrdili pozitívny test aj u jeho spoluhráča Donovana Mitchella.

"Rozhodnutie dočasne pozastaviť sezónu je v tomto okamihu vhodný krok. Hráčska asociácia NHLPA bude pozorne sledovať túto situáciu a denne diskutovať s vedením ligy, lekármi a hráčmi," uvádza sa vo vyhlásení NHLPA.

Kapitán Bostonu Zdeno Chára vyhlásil, že napriek sklamaniu z prerušenia sezóny všetci v danej chvíli chápu, prečo musela NHL urobiť toto rozhodnutie. "Dnešné správy sa veľmi ťažko spracovávajú nášmu mužstvu, realizačnému tímu i fanúšikom na celom svete. Ako hráči milujeme, keď môžeme bojovať na ľade a napájať sa vášňou našich fanúšikov. Chápeme však, že táto výzva, ktorej v súčasnosti čelí celý svet, je väčšia ako šport. Plne rešpektujeme rozhodnutie NHL a želáme každému veľa zdravia. Verím, že sa čoskoro vrátime k hre, ktorú tak milujeme," citoval oficiálny web NHL slovenského obrancu.

Aj kapitán Edmontonu Connor McDavid si myslí, že liga urobila správny krok. "Zdravie ľudí a bezpečnosť sú v takejto chvíli priorita. Ako hráči podporujeme rozhodnutie NHL a NHLPA o prerušení sezóny pre bezpečnosť tímov a ich fanúšikov. Tešíme sa na deň, keď sa opäť vrátime k športu, ktorý milujeme a ktorý sa bude hrať v plných arénach," povedal kanadský útočník.

V NHL si v prebiehajúcej sezóne zahralo dokopy 12 slovenských hokejistov - Tomáš Tatar (Montreal), Richard Pánik, Martin Fehérváry (obaja Washington), Zdeno Chára, Jaroslav Halák, Peter Cehlárik (všetci Boston), Erik Černák (Tampa), Andrej Sekera (Dallas), Martin Marinčin (Toronto), Christián Jaroš (Ottawa), Tomáš Jurčo (Edmonton), Marko Daňo (Columbus).

Okrem NHL prerušili vo štvrtok sezónu aj v kanadských juniorských súťažiach OHL, QMJHL a WHL. Hráči dostali povolenie odcestovať domov za svojimi rodinami.

V USA evidujú vyše 1600 prípadov ochorenia, 40 ľudí zomrelo. V Kanade zaznamenali 142 prípadov a jedno úmrtie. Počet smrteľných obetí sa celosvetovo k štvrtkovej noci zvýšil nad 4900, v 125 krajinách/regiónoch sveta ho diagnostikovali u vyše 134.000 osôb.


Tagy: Zdeno Chára Boston Bruins Edmonton Oilers Connor McDavid

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
TASR
Foto:
Profimedia

DISKUSIA