Fialkovým pribudla poriadna konkurencia: Do sveta biatlonu vstupuje olympijská víťazka!

Stine Nilssonová
Stine Nilssonová

BRATISLAVA - Švédska reprezentantka v behu na lyžiach Stine Nilssonová sa rozhodla nasmerovať svoju športovú kariéru iným smerom. Naďalej bude mať bežky na nohách, ale na chrbte bude nosiť aj pušku. Dvadsaťšesťročná severanka sa chce už v najbližšej budúcnosti venovať biatlonu.

Táto správa zasiahla komunitu bežcov na lyžiach ako blesk z jasného neba. Aj samotná športovkyňa mala iný plán. "Mojou pôvodnou myšlienkou bolo venovať sa behu na lyžiach až do nasledujúcich zimných olympijských hier. Zmenu som plánovala až po sezóne 2022. Potom však prišlo moje zranenie, počas ktorého som mala veľa času na premýšľanie. Vyskúšala som si aj streľbu a prišla som k záveru, že ja skutočne nechcem čakať už dlhšie," prezradila pre web fis-ski.com Nilssonová, ktorá tak možno už onedlho bude v biatlonových súťažiach preháňať aj slovenské sestry Paulínu a Ivonu Fialkové.

Uplynulá zima sa pre Švédku zvučného mena nevyvíjala podľa predstáv. Únavová zlomenina spôsobila, že sezónu Svetového pohára musela predčasne ukončiť po prvých pretekoch prestížnej Tour de Ski. Odvtedy sa v pretekoch už nepredstavila. Venovala sa rehabilitácii a nepútala na seba pozornosť. Tajne chodila trénovať na strelnicu a teraz sa rozhodla. Od nasledujúcej sezóny sa objaví v biatlonovom kolotoči.

Stina nevníma, že odteraz bude súťažiť s puškou na chrbte ako problém. "K biatlonovej výzve sa staviam pokorne. Verím, že zvládnem rutinnú prácu s puškou a všetko okolo zbrane. Je to výzva, na ktorú sa však teším. Musím na tom pracovať a trochu viac potrénovať," poznamenala Nilssonová, ktorá bola súčasťou reprezentačného tímu bežkýň na lyžiach od roku 2013.

"Chcem za uplynulé obdobie plné zábavy poďakovať Švédskej lyžiarskej asociácii. Vyzerá to tak, že behu na lyžiach si dosť užijem aj v budúcnosti, keďže zase ma nečaká úplná zmena. Chcem sa presvedčiť, že beh na lyžiach a biatlon idú ruka v ruke. Mojou ambíciou je byť minimálne taká dobrá, ako som bola bežkyňa. Zároveň chcem aj v budúcnosti súťažiť v behu na lyžiach za môj klub IFK Mora a pomôcť mu v štafetách," dodala rodáčka z Malungu, ktorá je v kontakte s predstaviteľmi švédskeho biatlonu. Tí vítajú jej záujem o biatlon.

Stina Nilssonová počas svojej doterajšej kariéry pri 108 štartoch v rámci SP dosiahla až 41 pódiových umiestnených vrátane 23 víťazstiev. Vlani získala tri medaily na majstrovstvách sveta v rakúskom Seefelde, bolo medzi nimi aj historické štafetové zlato. Celkovo má zo svetových šampionátov na konte sedem cenných kovov. Zbierka jej úspechov zahŕňa aj päť olympijských medailí, najcennejšiu získala za víťazstvo v šprinte klasickou technikou na ZOH 2018 v Pjongčangu.


Tagy: Švédsko Stine Nilssonová

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Jacques Boissinot/The Canadian Press via AP

DISKUSIA