Najväčší talent svetovej cyklistiky: Van der Poel môže podľa Merckxa vyhrať čokoľvek

Holandský cyklista Mathieu van der PoelHolandský cyklista Mathieu van der Poel Zdroj: TASR/AP/Luca Bruno

BRUSEL - Hoci nie je vrchárom, mohol by podľa belgickej legendy Eddyho Merckx holandský cyklista Mathieu van der Poel raz vyhrať Tour de France. Päťnásobný víťaz "Starej dámy" ale dvadsaťpäťročnému univerzálovi radí, aby sa viac sústredil na cestné preteky.

Trojnásobný majster sveta v cyklokrose Van der Poel vlani absolvoval úspešný debut na cestných klasikách, kedy vyhral Amstel Gold Race a bol štvrtý na monumente Okolo Flámska. Na žiadnej Grand Tour zatiaľ neštartoval, ale jeho tím Alpecin-Fenix ​​by sa mohol usilovať o pozvánku na tohtoročnú Tour de France, ktorá bola odložená na termín od 29. augusta do 20. septembra.

Mathieu van der Poel Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Gian Ehrenzeller

"Myslím si, že Van der Poel môže vyhrať čokoľvek, aj Tour de France," povedal denníku Het Nieuwsblad sedemdesiatštyriročný Merckx. "Vo vysokých horách nebude stačiť na (Tadeho) Pogačara alebo (Egana) Bernala, ale keď môže vyhrať Tour Geraint Thomas, môže to dokázať aj Van der Poel. Musel by sa ale viac sústrediť na cestné preteky a menej na horské bicykle. Samozrejme on sám na to môže mať iný názor," dodal slávny "Kanibal ".

Eddy Merckx Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA

Van der Poel je popri cyklokrose a ceste úspešný aj v cross country na horských bicykloch. Vlani vyhral majstrovstvá Európy v Brne a tento rok chcel zabojovať o medailu na olympijských hrách v Tokiu, ktoré ale boli kvôli pandémií koronavírusu preložené na budúci rok.

Vzhľadom k svetovej zdravotnej situácii sa uvažuje aj o tom, že by sa tohtoročná Tour konala bez divákov, to ale Merckx rázne odmieta. "To by jednoducho nebola Tour de France. Chápem, že je pre jazdcov a tímy dôležité, aby sa preteky išli. Ale pre mňa osobne je lepšia žiadna Tour než Tour bez divákov. Prišlo by mi to smiešne," dodal päťnásobný víťaz Gira d'Italia a štvornásobný majster sveta.

Viac o téme: Mathieu van der Poel Edy Merckx
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/AP/Luca Bruno
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články