Frajerský počin českého hrdinu! Olympijský víťaz pokoril Everest, aby podporil športujúce deti

Jaroslav Kulhavý
Jaroslav Kulhavý

KRÁSNA - Olympijský víťaz Jaroslav Kulhavý dnes trinásťkrát za sebou vyšiel na najvyšší vrchol Moravskoslezských Beskýd Lysú horu. Celkom zdolal nadmorskú výšku najvyššej hory sveta Mt. Everest 8848 metrov. Zapojil sa tak do výzvy "Everesting" a zároveň podporil deti, ktorým nedostatok peňazí bráni športovať.

Kulhavý prvý výjazd odštartoval zhruba o 05:40. Naposledy na vrchol Lysej hory dorazil o dvanásť hodín neskôr. Svoj výkon v cieli zhodnotil ako náročný, ale s úsmevom konštatoval, že ho prežil bez ujmy. "Kopec nechcem vidieť minimálne týždeň a Lysú horu možno do konca roka. Budem sa na ňu pozerať akurát zdola," povedal Kulhavý.

Zdolanie "Everestingu" sa podľa neho nedá porovnať s úspechmi zo závodov a s titulmi, ale určite si pri ňom trhol nejaký osobný rekord. "Tuším viac ako 160 kilometrov na horskom bicykli, samozrejme prevýšenie a ďalšie veci, to je asi v tomto prípade moje maximum," povedal zlatý olympionik z Londýna 2012 a majiteľ striebra z hier v Riu de Janeiro o štyri roky neskôr.

Náročný bol podľa neho už samotný začiatok, kedy pod kopcom bola teplota nula stupňov Celzia. "Tie prvé štyri zjazdy boli peklo. Dole som prišiel zmrznutý ako eskimácke sánky a vždy som musel ísť dva kilometre ešte zabalený vo všetkom oblečení, čo som mal, aby som sa trošku zahrial," povedal Kulhavý. Kvôli zime sa snažil cestu dole čo najviac skrátiť, takže išiel ťažším terénom.

Pred štartom očakával, že zlom by mohol prísť zhruba po piatich hodinách, čo sa ale nepotvrdilo. "De facto ja som sa na tých piatich hodinách trošku rozbehol. Na to, že som nešiel dlhší tréning ako nejaké tri-štyri hodiny, som z toho prekvapený a neviem, čím to je. Asi mám nejaké vytrvalecké gény," povedal. "Po polovici som dokonca na chvíľu zrýchlil, ale potom už to išlo relatívne z kopca. Cítil som ​​chrbát, krk a všetko k tomu, už to potom bolelo, ale vedel som, že to asi dám," opísal Kulhavý.

Aj keď na vrchol vždy prišiel s úsmevom, posledné výjazdy boli naozaj náročné. "Tam už ma bolelo fakt všetko. Našťastie nohy držali a neprišli žiadne kŕče, ktoré by ma zastavili," povedal. Lysú horu si pre zdolanie výzvy vybral preto, že v blízkosti žije a trénuje. "To je ikonický kopec, takže asi nebola šanca vybrať akýkoľvek iný," povedal Kulhavý.

Výzvu spojil s Českou olympijskou nadáciou, ktorej je patrónom. Chce pomôcť zostať pri športe deťom, ktorým by v tom inak bránil nedostatok financií. Do jeho virtuálneho tímu # 8848prodeti sa nákupom osobného štartového čísla na webovej stránke www.olympijskanadace.cz za najmenej 100 korún v prospech nadácie môže pridať každý. Za dnešok sa vybralo viac ako 250.000 korún. "Myslím si, že to je super. Zbierka sa ešte nekončí. Dúfam, že to pomôže mnohým deťom, aby mohli športovať," konštatoval Kulhavý.


Tagy: Jaroslav Kulhavý

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Pavel Golovkin

DISKUSIA