Exreprezentant Česka zvádza tuhý boj so Spartou: Absolútna dehonestácia, ako za komunistov!

Martin Hašek
Martin Hašek

PRAHA - Futbalista Martin Hašek, ktorý je v spore s pražskou Spartou kvôli jednostranne vypovedanej zmluve, v rozhovore s Aktuálně.cz uviedol, že mu počas angažmánu na Letnej ľudia z vedenia klubu klamali a nekonali s ním na rovinu. Dvadsaťštyriročný záložník má pocit, že ho zástupcovia klubu chceli zničiť, verejne ho ponížiť a urobiť z neho odstrašujúci prípad.

Hašek, ktorý sa do Sparty vrátil v decembri 2018 z Bohemians 1905, na Letnej napríklad dostal pokutu kvôli obutiu kopačiek inej značky, než je oficiálny sponzor klubu, či ďalších 75 tisíc českých korún za nevyzdvihnutý športtester. V januári bývalý reprezentant do 21 rokov neodcestoval s tímom na sústredenie, keď rokoval o angažmáne s Maccabi Haifa. Pražania ho obvinili z hrubého porušenia zmluvy a avizovali vysoký finančný trest. Podľa Haška mu pritom športový riaditeľ Tomáš Rosický dal na výber, či chce do Španielska odísť, alebo nie, čo vraj bývalý reprezentačný kapitán neskôr poprel.

Ako za komunistov

"Bola to absolútna dehonestácia. Ako za komunistov, keď potrebovali zdeptať disidentov... Sparta napísala svoje vyhlásenie o tom, že som neodcestoval na sústredenie spôsobom, ktorý takmer úplne zatváral možnosť neskoršieho zmieru. K tomu pridala pokutu 300 tisíc korún," povedal Hašek.

Po preradení do sparťanského B-tímu mohol prestúpiť do Maccabi, ale v Izraeli sa nedohovoril na plate. "Suma v zmluve, ktorú mi potom v klube ponúkli, bola o viac ako päťdesiat percent nižšia ako spodná hranica ústne dohodnutého rozmedzia," uviedol liberecký rodák. "Haifa potom zverejnila, že som si zažiadal o dvadsať percent viac, ako bolo dohodnuté, čo bola lož, ktorú však prevzali české médiá," doplnil Hašek.

Rezerva ho dohnala k žalobe

V treťoligovej rezerve Sparty pôsobiť nechcel. "Vedel som, že sa ma tam klub chystá držať do konca zmluvy ako odstrašujúci prípad. Kontaktoval som svoju právničku a po konzultácii s ňou následne zaslal vedenie Sparty list, že tento stav môže vyústiť k jednostrannému ukončeniu zmluvy. V treťoligovom béčku mi nebolo umožnené vykonávať svoju profesiu, ja som mal kontrakt pre profesionála," povedal Hašek.

Sparta potom záložníka zažalovala s tým, že jeho marcová výpoveď je neoprávnená a chce od neho 55 miliónov českých korún ako náhradu škody. Žalobu podal aj Hašek. "Požadujem od Sparty odškodné vo výške šiestich miliónov korún, pretože mi neumožnila vykonávať moju profesiu. Plus úroky. Podľa mojej právnej zástupkyne Sparta tým, že neprijala návrh, aby som bol preradený späť do A-mužstva, porušila predpisy FIFA. Tie podľa nej stoja úplne na mojej strane," vyhlásil Hašek.

Na verdikt sa čaká

Na začiatku septembra jeho spor s Letenským klubom riešil zbor rozhodcov Futbalovej asociácie ČR. Verdikt ešte nebol zverejnený. "Na súde vypovedali mnohí ľudia, niektorí povedali, ako to skutočne bolo, iní, nebudem ich menovať konkrétne, pravdu nehovorili," konštatoval Hašek.

Sparta jeho výroky nekomentovala. "Sparta i M. Hašek mali možnosť uviesť argumenty a obhájiť svoje kroky pred Zborom rozhodcov. Klub to v dostatočnej miere urobil a nepotrebuje teda vec teraz komentovať vo verejnom priestore. To by bolo vytváranie nátlaku na SR FAČR v rozhodovacom procese. A taký nátlak vytvárať nebudeme," uviedol na twitteri tlačový hovorca Sparty Ondřej Kasík.


Tagy: AC Sparta Praha Martin Hašek Ondřej Kasík

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Gambrinus ligy
Zdroj:
ČTK
Foto:
Profimedia

DISKUSIA